4. Doğa Okulları Deney Vision Proje Yarışması

Yarışma Şartnamesi
MEB OKULLARINDA 10-19 YAŞ ÖĞRENCİLERİ ARASINDA DENEY-VİZYON PROJE YARIŞMASI

Yarışma Konusu : Bir proje, parlak bir fikir, araştırma, bilimsel bir çalışma, akademik- popüler bir röportaj, fabrika-atölye gezisi, bilgisayar programı-yazılım veya ilginç bir deneyin kısa filmi

AMAÇ VE İÇERİK
Yarışmada Türkiye genelindeki Doğa Okulları öğrencilerinin ve MEB okullarındaki öğrencilerin çekecekleri kısa filmler değerlendirilecektir. Yarışmanın amacı; öğrencilerin gündelik hayatta karşılaştıkları olaylar karşısında, gözlem yapmaya teşvik etmek ve yaptıkları gözlemden bir proje oluşturmaya yönlendirmektir.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ
1. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışma, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda tüm öğrencilere açıktır.

2. Yarışmaya proje gönderen kişiler, projelerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır. Doğa Okulları kısa filmlerle ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

3. Adaylar en fazla 1 adet kısa film çalışması ile yarışmaya katılabilir. Yarışma bireyseldir. Grup olarak yarışmaya katılım kabul edilmeyecektir.

4. Yarışmaya katılmak için 10-19 yaşları arasında, ortaokul veya lise öğrencisi olmak yeterlidir. Ödül kazanan projelerin sahipleri, öğrenci olduklarını belgelemek durumundadırlar.

5. Yarışmaya katılacak çalışmalar Youtube’a yüklenerek ilgili link başvuru formundaki ilgili alana girilmelidir.
Örnek: Kısa Filmin Başlığı : Işıklı Şemsiye Projesi.

6. Yarışmaya katılacak proje başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. Projeyi yapan öğrenci kısa filmin içerisinde sunum yapmalı ve kendisi şahsen (ses ve/veya görüntüsü ile) bulunmalıdır.

7. Çalışmada ele alınacak bilimsel tema serbesttir. Siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan projeler yarışma dışı kalacaktır.

8. Yarışmaya katılan projelerin kullanım hakkı Doğa Okulları’na aittir. Doğa Okulları gelen projelerin yarışmaya katılabileceğine onay verdikten sonra, projeler tüm iletişim ortamlarında ve sosyal paylaşım ağlarında yayınlanabilir.

9. Yarışmaya katılan projeler arasından Seçici Kurul, yarışma konusu ve amacı doğrultusunda dereceye girmeye en uygun projeleri belirleyecektir. Ödüle layık proje bulunup bulunmaması, ödüllerin bir kısmının dağıtılıp dağıtılmaması Seçici Kurul’un takdirindedir.

10. Çalışmanın özgün olması, daha önce hiç bir yerde kullanılmamış ve yayınlanmamış olması gerekmektedir. Yarışma sonucunda, seçici kurulun ödüle layık gördüğü bir kısa filmin, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eşzamanlı, başka bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, alınan ödül iptal edilir ve eğer verilmişse, ödül sahibinin, ödülü derhal iade etmesi istenir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve / veya almamış yarışmacılar açısından herhangi bir talep hakkı doğurmaz.

11. Doğa Okulları her zaman, önceden her hangi bir bildirim veya ilan yapmaksızın, yarışmayı iptal edebilir, koşullarını değiştirebilir, seçici kurul üyelerinde değişiklik yapabilir. Bu durumda yarışmacılar herhangi bir hak ileri süremezler.

12. Yarışmaya katılacak projenin kısa filmi Movie Maker, Camtasia Studio, Ulead, Avidemux gibi video hazırlama programları ile kısaltılıp kurgulanarak, istenirse seslendirme, altyazı, müzik vs. eklenerek hazırlanabilir.

13. Kısa filmin süresi 1 dakikanın altında, 6 dakikanın üzerinde olmamalıdır. Bu şartlara uymayan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

14. Yarışmaya katılan tüm öğrenciler katılım koşulları ve yarışma şartnamesini okuyup anlayarak peşinen kabul etmiş sayılır.

15. Projeler profesyonel bilim adamları tarafından yönlendirilerek daha büyük bir proje haline gelebilir, fakat katılımcı kendisinin üzerinde aktif olarak çalıştığı kısmı arz edebilir.

16. Tüm öğrenciler projelerini Deney vizyon proje yarışması web sitesine kayıt ettirmek ve gerekli bilgileri arz etmek zorundadırlar.

17. Ayrıca gerekli bilgiler proje mentörleri (danışman öğretmen) içinde girilmiş olmalıdır.

18. Öğrenciler kısa filmlerini online kayıt sürecinin son günü olan 08 Ocak 2016 tarihi saat 23:59’a kadar online site üzerinden tamamlamaları ve yüklemeleri gerekir.

19. Kısa filmler proje ile ilgili olmalıdır. Projeyi yargılama kriterleri katılımcının hazırladığı kısa filmin performansının değerlendirilmesi ile olur.

20. Halk oylamasına katılan projelerde; en çok oyu alıp en iyi ortalamayı yakalayan ilk 3 yarışmacı arasından dereceler ve ödül alanlar, jüri tarafından belirlenecektir.

21. Proje başvuruları jüri üyeleri tarafından değerlendirilirken aşağıdaki kriterler göz önüne alınmaktadır:
– Orijinallik / Özgünlük
– Kısa Film-Kurgu
– Uygulanabilirlik
– Araştırma yeteneği
– Öğrencinin sunum yeterliliği

22. Tüm Deney vizyon proje yarışması sergileyicileri Deney vizyon proje yarışması güvenliğine ve koşullarına razı gelmek zorundadır.


ÖDÜLLER

Ortaokul :

I-pad mini 2 (16gb)
I-pad mini 2 (16gb)
Samsun Galaxy Tab A Tablet
Mansiyon : Soif Monoküler Mikroskop

Lise :

HP ZBOOK 14 G2 5200u 8GB
I-pad mini 2 (16gb)
Onyo X TAB 8GB 7″ Tablet
Mansiyon : Soif Monoküler Mikroskop

Halk Oylaması Öğrenci Ödülü :

Ortaokul : Pro Tab 8.1 Tablet

Lise : Pro Tab 8.1 Tablet

Ünlülerle Deney Özel Ödülü :

Ortaokul : Seagate 1TB Backup Plus Slim 2.5″ Harici Hardisk

Lise : Seagate 1TB Backup Plus Slim 2.5″ Harici Hardisk

En yüksek başvuru öğretmen özel ödülü :

Ortaokul : Seagate 1TB Backup Plus Slim 2.5″ Harici Hardisk

Lise : Seagate 1TB Backup Plus Slim 2.5″ Harici Hardisk

Seçici Kurul (JÜRİ ÜYELERİ) :

Adı-Soyadı Kurum Görev
Yr. Dç.Dr.Cemal Deniz Yenigün Bilgi Üniversitesi Endüstri Müh.
Yr. Dç.Dr.Zafer Batur Bilgi Üniversitesi Elektrik Elektronik Müh.
Yr. Dç.Dr.Yeşim Öniz Bilgi Üniversitesi Mekatronik Müh.
Prof.Dr. Serkant Ali Çetin Bilgi Üniversitesi Enerji Sist.Müh.
Murat Saydam Bilgi Üniversitesi Tanıtım Daire Bşk.
Emrah Uslu TCM Yazılım Gelişt. Birim Md.
Emre Büyükkürkçü TCM Proje Yöneticisi
Celal Tansuker PL Group Satış Direktörü
Sema Terzioğlu APS Ambalaj Kozm. Genel Md.
Prof.Dr. Mustafa Feridun Koşar Bağcılar Eğitim Arş.Hast. Kardiyoloji Klinik Şefi

 

ÖNEMLİ TARİHLER

Başvuru Başlangıç Tarihi: 16 Kasım 2015
Başvuru için Son Tarih : 8 Ocak 2016 (23:59’a kadar)
Jüri Kurulu Değerlendirmesi: 8 Ocak 2016 – 10 Ocak 2016
Yarışma Sonuçlarının Açıklanması: 14 Ocak 2016 (12:00-14:00 arası ödül töreni)
Ödül Töreni Yeri: Doğa Okulları Acıbadem Bilim Kampüsü
Küçük Çamlıca Mah. Ord. Prof. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 74 Üsküdar/ İstanbul

 

http://deneyvision.com/