3rd Stem Cell and Applications Symposium

Last year, as Istanbul University Students’ Club of Stem Cell (IUSCSC), we organized the “2nd Stem Cell and Applications Symposium” with over 800 participants from all over Turkey and presentations from 22 highly regarded academicians. Moving toward the future with this ambition, we have started preparing for this year’s symposium by expanding its content with up-to-date stem cell research. Our utmost desire is to share this knowledge with all enthusiastic participants.

In this regard we would like to invite you to the “3rd Stem Cell and Applications Symposium” on April 28th-29th at Istanbul University Prof. Dr. Cemil Bilsel Congress Center. This is the first time the symposium welcomes international participants! By bringing together academicians who are pioneers in stem cell research activities, we aim to provide you with up-to-date knowledge in this field and hopefully answer some of your questions regarding stem cell biology. Simultaneous translation will be provided for international students.

We highly recommend that you participate in this congress. Don’t forget to save the date on your agendas and follow our social media accounts and website (www.iukok.com) for more information.

Save the date for April 28th and 29th!

28-29 Nisan 2018 tarihlerine plan yapmayın!

Geçtiğimiz sene ikincisini 22 değerli hocamız ve 800’ü aşkın katılımcımızla oldukça verimli bir şekilde gerçekleştirdiğimiz Kök Hücre ve Uygulamaları Sempozyumumuza aldığımız güzel dönüşlerden duyduğumuz hazla bu seneki sempozyumumuz için çalışmalarımızı sürdürmeye devam ederken bizler, bu sene içeriği daha da genişleterek kök hücre alanında yaşanan güncel çalışmaları sizlerin de katılımıyla paylaşmak istiyoruz.

28-29 Nisan tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda uluslararası formatta gerçekleştirmeyi planladığımız “3. Kök Hücre ve Uygulamaları Sempozyumu” ile kök hücreye dair alanında uzman birçok konuşmacıyı biraraya getirerek siz değerli katılımcılarımızı bu anlamda bilgilendirmeyi ve kafanızdaki sorulara çözüm olmayı hedefliyoruz.
Simültane çeviriye de yer vereceğimiz bu keyifli sempozyumu kaçırıp üzülmemek şimdiden tarihi ajandanıza kaydetmeyi unutmayın!

İlerleyen zamanlarda yapılacak sempozyum detayları ile ilgili paylaşımlar için etkinlik sayfamızı ve internet sitemizi (www.iukok.com) takipte kalın!