3D NİN GİZEMİ

Proje Adı: 3D NİN GİZEMİ

Proje Amacı: Her bir göz için belirli açılarla yerleştirilen düzlem aynalar da oluşan görüntüler kullanılarak 3 boyutlu görüntü elde etme.

Giriş: Gözler arasında küçük bir mesafe vardır. Bu mesafeden kaynaklı olarak her bir gözümüz aynı bölgeyi çok küçük bir açı farkıyla görür. Bu fark derinlik algımızı oluşturur. Gözlerimiz mükemmel derecede 3 boyutlu görme gücüne sahiptir. 3 boyutlu algımızda derinlik, yükseklik ve genişlik mevcuttur.

Elimize bir kalem, çubuk ya da herhangi ince bir şey alıp, bir gözünüzü kapatıp baktığımızda, sonra kapalı olanı açın diğerini kapattığımızda gözlerimizin farklı açılardan görüntü aldığını anlayabiliriz.

Beyin iki gözden görüntüleri algılarken, iki resim arasındaki perspektif farklılığını kapatmak ister. Bunu kapatmasıyla oluşan şey 3 boyuttur. 3D göz yanılması değil, bir algı yanılması. Görüntüleri gözlerimiz olduğu gibi görür ancak beynimiz resimde bir derinlik olduğunu düşünerek o şekilde algılar.

Günümüzde kullanılan farklı 3 boyutlu görüntüleme sistemleri mevcuttur.

Anaglif yöntemi (Mavi-Kırmızı Camlı), aktif gözlükler (Shutter Glasses), Polarizasyon Filtresi Yöntemi (pasif gözlükler), gözlüksüz 3 boyutlu görüntüleme gibi.

Bu çalışmada bunlardan farklı olarak şaşı bakarak 3 boyutlu görme yönteminden esinlendik ve düz aynalarda görüntü oluşumunu kullanarak 3 boyutlu görüntü elde etmeye çalıştık.

3d Filmlerin Tarihi

Stereoskopik görüntü çağı 1890?ların sonunda İngiliz film prodüktörüWilliam Friese Greenetarafından öne çıkartıldı. 3D film yapma patentini ilk alan kişidir. Bu patente göre çok az açı farkıyla çekilmiş iki film, bir perdeye aynı anda yansıtılır. İzleyiciler ise stereoskopiyi kullanarak bu iki filmi tek bir film olarak görürler. Fakat bu yöntem çok zor ve masraf gerektirdiği için pek ilgi görmedi. Bu yöntemin pratik olmayışından insanlar başka arayışlara yöneldi. Amerikalı fotoğrafçı Frederic Eugene Ives, 1900?lerin başında stereo kamera icat etti. Bu kamerada iki lens ve lenslerin arasında 4,5 cm boşluk vardı. Bu kameranın icadıyla stereoskopik filmlerin yapımı arttı.

İlk 3 boyutlu film Nazi Almanya?sı sırasında 1936 yılında çekilmiştir. 30’ar dakikalık iki kısa film Berlin’deki Federal Arşivlerde bulunmaktadır.

Düzlem Aynalar

Düzleme aynalarda görüntü cisimle aynı büyüklükte ve her zaman düzdür. Ancak oluşan görüntü aynaya göre simetriktir.

Kullanılan Yöntem:

3 boyutlu görüntüleme sistemleri hakkında yeterli bilgi toplandıktan sonra, düzlem aynalarda görüntü oluşumu ile ilgili kâğıt üzerinde çizimler gerçekleştirildi. İki aynanın uygun açıda yerleştirilmesi ile kâğıt üzerinde görüntülerin aynı noktada oluşturulması teorik olarak gerçekleştirildi. Kâğıt üzerindeki ayna çizimleri ve insan göz mesafesi de dikkate alınarak üzerine siyah renkli eva yapıştırılmış mukavva karton üzerine çizim aktarıldı. Ayna yerleri falçata ile açıldı ve aynalar kuvvetli yapıştırıcı ile mukavvaya dik açı ile yerleşecek şekilde yapıştırıldı. Mukavva ile aynı boyutta ancak simetriği görünümünde ve düzeneğin üst parçası olacak şekilde ikinci bir parça hazırlandı. Aynalar alt parçaya tamamen yapıştıktan sonra üstlerine de yapıştırıcı sürülerek üst parçada monte edildi. Düzenek baskısı yapılan fotoğraflar ve bilgisayar yazılımı kullanılarak 3d haline getirilmiş videolar ile denendi. Etrafı açık olduğu için dışarıdan çok fazla ışık girmesi nedeniyle etrafı siyah eva ile kaplandı. Göz tarafına gelen yerlerle ön tarafında ayna önünde kalan kısımlar uygun şekilde kesilerek kullanıma hazır hale getirildi. Siyah renk ışığı emdiği için gereksiz ışıklar ortadan kaldırıldı. Fotoğraf ve videolar yapılan düzenek ile tekrar denendi.

Proje Bütçesi

Malzemenin Adı Miktarı Maliyeti

Düzlem Ayna (3x4cm) 4 Adet 0,5 TL

Düzlem Ayna (3x5cm) 4 Adet 0,5 TL

Eva Kartonu 2 Adet 4 TL

Likit Yapıştırıcı 1 Adet 0,5 TL

Dekote (14x18cm) 1 Adet 5 TL

Dekote (25x18cm) 1 Adet 5 TL

Mukavva Karton(25x25cm) 1 Adet 0,5 TL

TOPLAM 18 TL

Proje Çalışmasının Takvimi

Hafta/Ay Çalışma/Faaliyet Adı Açıklama

Ekim 1-4 Hafta Literatür Taraması İnternet, yazılı ve görsel kaynaklar taranacak

Kasım 1-2 Hafta Teorik Çalışmalar Düzlem aynada görüntü oluşumuna yönelik yönelik teorik çalışmalar yapılacak

Kasım 3-4 Hafta

Aralık 1-2 Hafta Uygulama Çalışmaları Teorik çalışmalar sonucunda oluşan plan doğrultusunda proje maketi oluşturulacak

Aralık 3-4 Hafta Uygulama Sonuçlarının Değerlendirilmesi Hazırlanan prototip ile deneme çalışmaları sonucunda varsa sorunlara karşı çözümler araştırılacak ve proje raporu yazılacak.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi

Modelin etrafı açıkken ortada oluşan görüntüye odaklanmak oldukça zor oldu. Ancak etrafı siyah renkli bir kaplama ile kapatıldığında fazla ışık ortadan kaldırdığında odaklanmak daha kolay oldu. Uygulama çalışmaları sonucunda çok az açı farkı ile aynı noktadan çekilmiş iki fotoğrafa hazırladığımız düzenek kullanılarak bakıldığında oluşan görüntünün beynimiz tarafından 3 boyutlu olarak algılandığı gözlemlendi.

Prototipini yaptığımı model ile 3D özelliği olmayan monitörlerde ve evlerimizde kullandığımız normal tüplü televizyonlarda dâhil 3D özelliği olmayan tüm televizyonlar da 3 boyutlu görüntüler izleyebileceğimizi göstermiş olduk.

Kaynaklar

1-Fen ve Teknoloji 7 Sınıf Ders Kitabı 196-198 Sayfalar arası.

2- internet sitesine 14/10/2013 tarihinde erişim sağlandı.

3-http://www.birdunyabilgi.org/3d-nedirinternet sitesine 17.10.2013 tarihinde erişim sağlandı.

4-http://www.gorkemejder.com/konu/3_boyutlu_goruntu.html 25/10/2013tarihinde erişim sağlandı.

5-http://www.aktarmimarlik.com/mainpages/stereoscopic.htm 26/10/2013tarihinde erişim sağlandı.