3D Koordinat Ölçüm ve Metalurjik Muayene

Ford Otosan ve 46 yan sanayi şirketinin desteğiyle Karamürsel 100. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde kurulan ‘3D Koordinat Ölçüm ve Metalurjik Muayene Laboratuvarı’nın açılışı yapıldı. Koç Holding’in Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) Projesi kapsamında düzenlenen proje yarışmasında dereceye giren bursiyerlerin tasarladığı laboratuvar sayesinde şirketler, 3D ölçüm cihazını kullanmak için yurtdışından uzman getirmek zorunda kalmayacak.

Laboratuvarın açılış töreninde Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, 2006’da başlattıkları MLMM Projesi ile 81 ilde 269 okulda, 8 bin kişiye burs verdiklerini söyledi. Koç, “Bursiyerlerimizi 20 Koç şirketinden 350 meslek lisesi koçlarıyla da destekledik. 2010 itibariyle ilk mezunlarımızı verdik ve 3 sene sonra da projemiz sonuçlanacak” dedi. Öğrencilere sadece finansal destek vermediklerini kaydeden Koç, “Çeki yaz, bursu dağıt, süreçten çekil değil. Biz bu sürece girdikçe kursiyerlerimiz geliştikçe biz mesleki eğitim ve bunların sorunlarını daha iyi anlamaya, konuları daha iyi kavramaya, daha yaratıcı çözümler geliştirmeye başladık. Ekipman ve müfredat desteği verdik. Şirketlerimizde laboratuvar oluşturduk. Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek yatırımlar yaptık. Kursiyerlerin kişisel gelişimine önem verdik” diye konuştu. Geçmişte bu ekipmanları kullanmak için yurtdışından uzmanların getirildiğini vurgulayan Koç, “Bunların getirilmesi, eğitimi için harcanan paralar ekipman kadar masraf teşkil ediyordu. Bugün ise bunun mühendislerle değil, inşallah buradaki yatırımların meyve vermesiyle meslek lisesi talebeleri tarafından şirketlerimizde yapılması sağlanacak” dedi.

Okula alınmayan kızlar tasarladı

3D Ölçüm Laboratuvarı projesini tasarlayan 3 öğrenciden biri olan Deniz Yılmaz, Türkiye’nin ilk kadın 3D-CMM operatörü olacak. 10. sınıfta makine bölümüne girmek için yaz boyunca okulda yatıp kalktığını vurgulayan Yılmaz, “Beni almamak için ellerinden geleni yaptılar. ‘Tek kızsın tuvalet yok, giyinme odası yok, ezilirsin, yalnız kalacaksın’ dediler. Ama ben inat ettim” diye konuştu. Öğrencilerin mentoru Murat Bakış da Deniz, Ayşin Vonal ve İsa Mercan ile tasarladıkları projeyle 46 şirketi ikna ettiklerini ve 300 bin liralık 29 cihazın teminini sağladıklarını söyledi.