3. Yeşil Kampüs Etkinlikleri Kamu Spotu Yarışması

Kamu Spotu Yarışması

3. Yeşil Kampüs Etkinlikleri Kamu Spotu Yarışması Şartnamesi

Yarışmanın Amacı:
Üniversite öğrencilerinin çevre duyarlılığını geliştirerek, çevre sorunlarıyla ilgili farkındalık oluşturmak ve çevre sorunlarının çözümü için yeni ve yaratıcı fikirler geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Yarışmanın Hedefleri:
• Çevre ve sürdürebilirlik konusunda toplumsal bilincin ve farkındalığın arttırılmasını sağlamak
• insan ve çevre haklarına duyarlı,
• insan ve çevresel haklarının geliştirilmesi ve korunmasına katkıda bulunan,
• Doğal kaynakların verimli kullanımına özen gösteren,
• Çevreye ve kentsel ihtiyaçlarımıza saygılı olan bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak.

Yarışmanın Konusu ve Teması:
Yeryüzünün nadir ve gün geçtikçe hızla tükenen kaynakları nedeniyle çevrenin korunması giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Aynı zamanda, pek çok çevresel konunun bağımsız olmadığı ve daha geniş sosyal ve politik gelişmelerle iç içe olduğu ile ilgili giderek büyüyen bir farkındalık söz konusudur.
Bugünün dünyasının karşı karşıya olduğu karmaşık çevresel sorunların çözümünde üniversitelerin iki önemli misyonu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; üniversitelerin hizmet veren kurumlar olarak, enerji tüketimi ve atık üretimi nedeniyle doğrudan; öğrencilerin yiyecek, içecek tüketimi, ulaşımları gibi nedenlerden ötürü de dolaylı yoldan çevreye baskı unsuru olan birimler olduklarından, sürdürülebilirlik konusunda diğer kurumlara örnek olma misyonu vardır. Bu nedenle tüm dünyada ve ülkemizde “Sürdürülebilir Yeşil Kampüs” uygulamaları hızla yaygınlaşmaktadır. Ancak günümüzde “Yeşil Kampüs” denildiğinde insanların zihninde yeşilliklerle dolu, ağaçlandırılmış bir kampüs arazisinden söz edildiği gibi bir yanlış ya da eksik algı oluşmaktadır. Yeşil Kampüs kavramı, ağaçlandırmaya ek olarak birçok önemli faaliyeti de kapsamaktadır. Üniversite kampüsleri, ağaçlandırma faaliyetlerine ek olarak; çevreye duyarlı, enerji tasarrufu yöntemlerini kullanan, başta ülke ekonomisi ve doğası olmak üzere tüm akademisyenlere, üniversite öğrencilerine, mezunlarına daha iyi hizmet veren, çevresel farkındalık yaratarak sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunabilecek kampüsler olduklarında “Yeşil Kampüs” olma ayrıcalığına sahip olabilmektedirler. Tüm bu nedenlerle ve “Yeşil Kampüs” kavramı konusunda toplumsal bilincin ve farkındalığın arttırılması amacıyla, 3. Yeşil Kampüs Etkinlikleri Kamu Spotu Yarışması’ nın konusu “Hayalinizdeki Yeşil Kampüs” olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın Katılım Koşulları

1. Yarışmaya, “Hayalinizdeki Yeşil Kampüs” sloganı çerçevesinde Sürdürülebilir Yeşil Kampüs uygulamalarını konu alan kamu spotları katılabilmektedir.

2. Yarışmaya Türkiye Üniversitelerinde öğrenim gören T.C. vatandaşı ve yabancı uyruklu önlisans ve lisans öğrencileri katılabilir.

3. Yarışmaya katılacakların yarışmanın ilan edildiği 16 Şubat 2018 tarihinden son teslim tarihi olan 27 Nisan 2018 tarihi arasında öğrenci olmaları esastır.

4. Düzenleyici kurum yöneticileri ile yönetim kurulu üyeleri, yarışma seçici kurul üyeleri, düzenleme kurulu üyeleri, yarışma sekreterliği görevlileri ile birinci dereceden akrabaları yarışmaya katılamazlar.

5. Yarışmaya başvuru ücretsizdir.

6. Yarışmaya 1 Ocak 2017 tarihinden sonra çekilen kamu spotları ile başvuru yapılabilir.

7. Yarışmaya bir kişi en fazla iki kamu spotu ile başvurabilir.

8. Yarışmaya katılacak kamu spotlarının süresi 3 dakikayı geçemez. Süresi 3 dakikayı geçen kamu spotları, seçici kurul tarafından dikkate alınmazlar ve elenirler.

9. Seçici kurul tarafından oy çokluğuyla yarışma konusu dışında olduğuna karar verilen kamu spotları değerlendirmeye alınmazlar.

10. Kamu spotunun yasal sahibi, eser sahibi olan yönetmendir. Yarışma şartnamesini ve başvuru belgesini yönetmenin doldurması ve imzalaması esastır. Kamu spotunun birden fazla yönetmeni olsa dahi ödül sadece yarışma şartnamesinde ve başvuru belgesinde imzası bulunan yönetmene verilecektir. Ayrıca, söz konusu belgelerde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu, imza sahibinin sorumluluğundadır. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk, imza sahibine aittir.

11. Yarışmada kazanılan ödüller için hak sahibi, kamu spotunun eser sahibi olan yönetmendir.

12. Yarışmaya gönderilecek eserler içerisindeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımları sebebiyle üçüncü kişilerden doğacak her türlü telif hakkı ihlali iddiası yarışmacının sorumluluğundadır. Suç teşkil edecek unsurların daha sonra ortaya çıkması halinde, Başkent Üniversitesi ve kurumlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmayacaktır. Telif hakkı veya sair fikri mülkiyet haklarının ihlali ya da her türlü kanun ihlalinin tespiti halinde ilgili eser yarışmadan men edilir. Tespit, yarışmadan sonra yapılır ise eser sahibi ödüllendirilmiş olsa dahi ödülü geri alınır.

13. Kamu spotlarının gösterimi sırasında 3. şahıslardan doğacak telif problemi eser sahibinin sorumluluğundadır.

14. Türkçe dışındaki dillerde hazırlanan kamu spotları, Türkçe altyazılı olmak zorundadır.

15. Kopyaların gösterime uygun görüntü ve ses niteliği taşıması zorunludur. Şartnamede
belirtilen koşullara uymayan, bozuk kayıt yapılmış uyarılmasına gerek kalmadan yarışma dışı bırakılır.

16. Katılan kamu spotları seçici kurul tarafından 2 Mayıs 2017 tarihinde değerlendirilir. İlk 10’ a giren kamu spotları seçici kurul tarafından belirlenir ve http://bucem.baskent.edu.tr. http://sbmvo.baskent.edu.tr web sitelerinden duyurulur. Ayrıca ilk 10’ a giren eser sahipleri e- posta yoluyla doğrudan bilgilendirilir. Yarışmanın birincisi, İkincisi ve üçüncüsü 9 Mayıs 2018 tarihinde ödül töreninde açıklanır.

17. Yarışmaya gönderilen kamu spotlarının yönetmenine haber vermek koşulu ile ticari amaç gözetmeksizin düzenlenen gösterimlerde yer alması, Başkent Üniversitesi ve kurumlarının tanıtım faaliyetlerinde kullanılması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.

18. Katılımcılar yarışma şartnamesi ve başvuru formunun her sayfasını imzalamalıdırlar. Katılımcılar, imzaladıkları katılım şartnamesini, eksiksiz ve okunaklı biçimde doldurdukları başvuru formunu, bir adet fotoğraflarını, kamu spotu eserinin/eserlerinin uygun formatta kaydedilmiş şekilde ve üzerinde eser sahibinin ve eserin adının yazılı olduğu 2 adet kopyasını 1 adet zarfa koyarak kapalı halde yarışma sekretaryasına elden veya gönderici ödemeli posta/kargo yolu ile en geç 27 Nisan 2018 saat 17.00’ye (TSİ) kadar ulaştırmalıdırlar.

19. Yarışma ödülleri, basuru formunda imzası bulunan katılımcının, başvuru formunda belirttiği banka hesap numarası / IBAN numarasına ödül töreninden sonra yatırılır. Bu nedenle katılımcıların banka bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması gerekmektedir. Başvuru formundaki eksik veya yanlış bilgilerden kaynaklanan sorunlardan katılımcılar sorumludur.

20. Yarışma için gönderilen eserler ve kopyaları, sonuç ne olursa olsun iade edilmez.

21. Ödül alan yönetmenlere birer başarı belgesi verilir. Seçici kurulun belirleyeceği kamu spotlarında birincilik ödülü alan kamu spotuna 3.000 TL, ikincilik ödülü alan kamu spotuna 2.000 TL, üçüncülük ödülü alan kamu spotuna 1.500 TL para ödülü verilir. Seçici kurulun yargısı kesindir.

22. Dereceye giren kamu spotlarının gösterimi ve ödül töreni Başkent Üniversitesi Prof. Dr. Ihsan Doğramacı Konferans Salonu’nda 9 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Yarışmanın Takvimi:
– Son başvuru: 27 Nisan 2018
– Ön değerlendirme sonuçlarının ilanı: 2 Mayıs 2018
– Ödül töreni: 9 Mayıs 2018

Yarışmanın Ödülleri:
Birincilik ödülü: 3.000 TL
İkincilik ödülü: 2.000 TL
Üçüncülük ödülü: 1.500 TL

Başvuruda Gerekli Belgeler:
– Katılım şartnamesi (Tüm sayfaları eser sahibi tarafından imzalanmış olacak)
– Başvuru formu (Eksiksiz ve okunaklı şekilde doldurulmuş olacak)
– Bir adet vesikalık fotoğraf
– Kamu spotunun uygun formatta kaydedilmiş şekilde ve üzerinde eser sahibinin ve eserin adının yazılı olduğu 2 adet kopyası

Yarışma Sekretaryası:
Tel: 0312 2466717
Faks: 0312 2466720
E- posta: [email protected] / [email protected]
Adres: Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü, Fatih Sultan Mahallesi, Eskişehir Yolu /18. Km 06790, Etimesgut/Ankara

Başvuru Formu : https://www.bilimsenligi.com/wp-content/uploads/2018/02/basvuru-formu.pdf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

seven − 3 =