3. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi

Değerli Katılımcılar,

Yaşadığımız mahalle, ilçe, il, bölge, kıta, ada ve tümünün yer aldığı essiz güzellikteki küre; Dünyamız için birlikte konuşmak üzere Nisan 2020’de Türkiye’de buluşuyoruz. “3.Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi – IUEHC” için 2-4 Nisan 2020 tarihlerinde Ankara’da olacağız.

“3. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi – IUEHC” yaşamda umutsuzluğa yer olmadığını göstermek için temasını “Şehirde Sağlıklı Yaşamak” olarak seçmiştir.

Hepimizin yaşadığı, okuduğu, çalıştığı, boş zamanlarımızı değerlendirdiği şehirlerde sağlıklı yaşamı mümkün kılmak için neler yapılıyor, neler yapılmalı?

Bir kaç dekad önce şehirlerde endüstriyel kirlilik en endişe verici durum iken, bugün kemikleşmiş şehir, çevre ve sağlık sorunları yanında “Modern” yaşam stilleri sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Fiziksel aktivite azlığı, sedanter yaşam, obezite şehir yaşamına eklenerek sağlığı tehdit etmeye başlamış durumda. Çözüm, sağlıklı beslenme, stresin azaltılması, fiziksel aktiviteyi artırma ve obeziteyi azaltmada görünüyor. Bu konularda gelecek planları neler? Şehirlerde bu çözümler mümkün mü?

Bu sabah uyandığınız şehirde sağlıklı yaşama fırsatlarına sahip misiniz? Örneğin; arabanıza binmeden bir yerden bir yere rahatlıkla gidebiliyor musunuz? Günlük fiziksel aktivitenizi şehrin size sunduğu hangi imkanlarla yapacaksınız?

Bundan önce gerçekleştirdiğimiz ilk kongremizde “Şehir Çevre ve Sağlıkta İşbirliği”, ikincisinde ise “Geleceğin Kentleri” temaları ile sizlerle birlikte olmuştuk. Bu kez temamız “Şehirde Sağlıklı Yaşamak”. Sizleri şehirde sağlıklı olmayı konuşacağımız, fikirlerimizi paylaşacağımız, tanışacağımız, keyifli zaman geçireceğimiz “3. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi – IUEHC” ne davet ediyor, şehir, çevre ve sağlık çatısı altında, şehirde sağlık için biz de varız diyen siz paydaşlarımızı kongremizde görmeyi diliyoruz.

Saygılarımızla,

Kongre Başkanları
Prof. Dr. F. Nur BARAN AKSAKAL Prof. Dr. E. Didem EVCİ KİRAZ

Ana Konular
Sıfır Atık
Çevreye Saygılı Şehirler
Sosyal Belediyecilik
Yatay Şehirleşme
Halkla Birlikte Yönetim
Değer Üreten Şehirler
2030 Sürdürülebilir Kalkınma
Her Politikada Sağlık
Küresel Sağlık
Sağlığın Sosyal Belirliyicileri
İnovasyon
Şehir ve Afetler
Şehirlerde Risk Tanımlama ve Yönetimi
Uzay Sağlığı
Şehir Sağlığı
İklim ve Sağlık
Çevre Sağlığı
Kıyı ve Ada Şehirlerinin Sağlığı
Deniz/Kara İlişkisinde Sağlıklı Kentler
Sayfiye Kentlerinin Sağlıklaştırılması
Yerel Yönetimlerde Stratejik Planlama ve Performans Yönetimi
Göç ve Kent Sağlığı
Kentte Sağlıklı Çocuk Yetiştirme
Dayanıklı Şehirler
Tam iyilik Hali için Yeni Halk Sağlığı Yaklaşımı
Jeotermal