3. Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması

TÜBİTAK tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması 20-23 Eylül’de İstanbul 3. Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. Yarışmaya yurt içinden 294, yurt dışından 18 takım başvurdu.

2018 Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) iş birliği ile gerçekleştiriliyor.

2016 yılından beri gerçekleştirilen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’na lise ve üniversite öğrencileri katılıyor. Yarışma sabit kanatlı ve döner kanatlı kategorilerinde gerçekleştiriliyor. Yarışmacılardan geliştirdikleri insansız hava araçları ile verilen farklı uçuş görevlerini (otonom uçuş, faydalı yük tanıma, taşıma, yükün bırakılması vb.) gerçekleştirmeleri isteniyor.

Yarışmada sabit kanatlı ve döner kanatlı kategorilerinin her birinde birinci olan takım 10.000 TL, ikinci olan takım 7500 TL, üçüncü olan takım ise 5000 TL ödül kazanacak.

Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda gençlerin yangın ya da kaza gibi acil durumlarda ve sivil amaçlarla kullanılabilecek insansız hava araçları geliştirmelerine destek olunuyor.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından organize edilen yarışma, 20 – 23 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) işbirliği ile İstanbul Grand Airport’a ait yerleşkede gerçekleştirilecektir.

Yarışmanın amacı özellikle yangın veya kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek, sivil kullanıma yönelik olarak İnsansız Hava Araçları (İHA) geliştirilebileceğini ortaya koymaktır.

TAİ Staj Ödülü Eklendi
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, yarışmada performans derecesi alan iki takıma “Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Özel Ödülü” verecektir. Takım üyeleri, 2019 yılı yaz tatili döneminde iki ay süreyle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Tesislerinde ücretli olarak çalışma hakkı kazanacaklardır.

NO TAKIM NO/TEAM NO TAKIM ADI/TEAM NAME ÜNİVERSİTE-OKUL / UNIVERSITY-SCHOOL KATEGORİ/CATEGORY
1 T002 AEROKOU KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
2 T004 AIRBENDERS BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
3 T006 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İHA TAKIMI AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
4 T011 ANADOLU UAV ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
5 T012 ANATOLIA AERO DESIGN ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
6 T014 ANKA 60 GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
7 T018 APİS ARGE İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
8 T019 ARCH ANGEL TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
9 T023 ATA İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
10 T026 ATMACA ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
11 T029 AYYILDIZ AYDIN KUŞADASI HASAN FATMA ÖNAL ANADOLU LİSESİ DÖNER/ROTARY
12 T032 BEEROBOTICS İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
13 T033 BENDİS BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
14 T037 BÖRÜ HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
15 T038 BTU ROCKET BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
16 T039 BURAQ YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
17 T049 DOKUZ EYLÜL HAVA ARAÇLARI DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
18 T051 EJDERYA ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
19 T052 EKİM GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
20 T056 ERÜ MEKATRON ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
21 T066 FİLO TÜRK GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
22 T067 FRİTİM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
23 T069 GAMA UAV ANADOLU ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
24 T071 GITECH GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
25 T075 GÖKKUZGUN HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
26 T076 GÖKTUĞRA TAKIMI KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
27 T078 GÖKYÜZÜNÜN GÖZÜ (GG) BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
28 T081 GRIFFON HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
29 T090 HAYSEC 19 MAYIS ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
30 T091 HEZARFEN HUTEN MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
31 T092 HOBİMROBOT DUMLUPINAR BİLİM VE SANAT MERKEZİ SABİT/FIXED
32 T097 ITU GÖKDOĞAN İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
33 T098 ITU-VESPA İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
34 T099 İHAVACILAR KARATAŞ ANADOLU LİSESİ SABİT/FIXED
35 T112 KARATAY KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
36 T113 KARAYEL NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
37 T118 KBUİHA KARABÜK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
38 T119 KBUUAV KARABÜK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
39 T122 KELEBEK GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
40 T128 KODBİLSEM DUMLUPINAR BİLİM VE SANAT MERKEZİ DÖNER/ROTARY
41 T131 KOVAN NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
42 T133 KUASAR GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
43 T137 LAGARİ TEAM BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
44 T139 MARUN-ÇELEBİ MARMARA ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
45 T145 MEÜ İHA MERSİN ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
46 T146 MİLLİ PROJE TAKIMI YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
47 T147 MULTİCAT ANKARA ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
48 T149 MÜHENDİSİN-İ ASUMAN FIRAT ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
49 T153 OTOMOBİL ROBOT VE ENERJİ TOPLULUĞU GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
50 T155 PHOENİX KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
51 T159 QUADRUPLET BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
52 T163 ROBOPEAK ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
53 T165 ROTA İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
54 T166 ROTATING CASTLE KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
55 T169 RTX NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
56 T171 S-AIR SELÇUK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
57 T172 SAMYELİ TEAM NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
58 T182 SKYWORKS İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
59 T183 S-QUAD SELÇUK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
60 T188 TEAM AERO HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
61 T192 TEKNO İNOVASYON 101 BOZOK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
62 T193 TEKNO İNOVASYON 202 BOZOK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
63 T194 TEKNOMEKA AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
64 T196 THERON ERCİYES ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
65 T197 THKÜ WINGIEEE TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
66 T204 TRBBİLSEM UAV TRABZON FARUK BAŞARAN BİLİM VE SANAT MERKEZİ DÖNER/ROTARY
67 T206 TUĞRUL ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
68 T211 TUYGUN GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
69 T212 TÜRBÜLANS PERTEVNİYAL LİSESİ SABİT/FIXED
70 T214 TYANA TEAM NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
71 T217 UÇAN PERVANELER GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
72 T221 ÜÇOK TAKIMI KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
73 T223 VAVEYLA NECMETTİN ERBAKAN ÜNVİVERSİTESİ SABİT/FIXED
74 T226 YILDIRIM ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
75 T229 YİVA YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
76 T232 ZEYTİN DALI MERSİN ÜNİVERSİTESİ DÖNER/ROTARY
77 T236 AMEACRAFT ANAS SABİT/FIXED
78 T239 GAMAFORCE FIXED WING UNIVERSITAS GADJAH MADA SABİT/FIXED
79 T242 TRAYA VATA BANDUNG INSTİTUTE OF TECHNOLOGY DÖNER/ROTARY
80 T243 GANA RAKSAKA BANDUNG INSTİTUTE OF TECHNOLOGY SABİT/FIXED
81 T244 TEAM ZARRAR DHA SUFFA UNİVERSİTY SABİT/FIXED
82 T246 APTRG TELKOM UNİVERSİTY DÖNER/ROTARY
83 T249 BAYUCARAKA SEPULUH NOPEMBER INSTİTUTE OF TECHNOLOGY SURABAYA SABİT/FIXED
84 T250 TEAM BOREAS BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED
85 T251 FLYİNG CASTLE KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ SABİT/FIXED