3. Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali

12 Mart 2013 Salı
17:30
Odtü Fizik U3 Amfisi
3. GENÇLİK FİLMLERİ FESTİVALİ ‘BARIŞ’ ’IN FİLMLERİYLE YOLA ÇIKIYOR

2010 yılında Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde gençliğin sesini, sözünü perdeye yansıtan gençlik filmleri festivali, üçüncü yılını “barış” teması ile açıyor.
Festival hem genç yönetmenleri hem de izleyicileri bu sene BARIŞ ‘ın sesini birlikte yükseltmek için çağırıyor.
Ekonomik çıkarların doğrultusunda milyonlarca insanın sürüklendiği, yüzyıllardır sürmekte olan savaşlara karşı barışın sesini yükseltmenin ne kadar önemli olduğunu anlatacağız bu sene festivalimizde. Bu sene Barış temasını seçmemizin faklı bir önemi de söz konusu; hem ülkemiz hem de Suriye üzerinden süren kirli savaş politikaları atıyor. Mecliste onaylanan tezkereyle savaş çığırtkanlığı giderek büyüdü ve bu politikalar sonucunda ülkemiz savaşın içine sürüklendi. Gençlik Filmleri Festivali gönüllüleri ve Kolektif Sinema ekibi olarak, bu savaşların parçası olmamak ve dünya üzerinde ki halkları düşman etmeye çalışılanlara karşı durmak için Barış çığlığını, hem ülkemizde hem de tüm dünyada yaşayan insanlarla birlikte yükseltiyoruz.
Ülkemizde ve dünyada gerçekleştirilen savaşlar sadece ülkeler arasında gerçekleştirilmiyor. Bu sene festivalde; ‘darbeleri, mevsimlik işçileri, sınırda yaşayan insanları, soykırımları, mültecileri, zorla göç ettirilenleri, sınırda yaşayan insanları’ konu alan filmler de gösterilecek.
Ayrıca yakın zamanda yaşamını yitiren yönetmen Metin Erksan ‘Ustaya Saygı’ başlığı adı altında üniversitelilerle buluşacak.
Festival bir anlatı ve iletişim biçimi olan sinemayı kullanarak “Barış ” için dünyada çekilmiş filmleri üniversitelilerle buluşturacak ve üniversite kampüslerinde binlerce üniversiteliyle dünya da gençliğin Barış Sesini ortaklaştıracak.