3. ULUSLARARASI BARİKAT FİLM FESTİVALİ

1. Tarihler
Adres Production tarafından Dünya’da ve Türkiye’de bir ilk olarak düzenlenen Uluslararası Barikat Film Festivali 3-4-5-6 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilecektir. Festivalin ileriki yıllarda Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu (FIAPF) tarafından tanınması hedeflenmektedir.

2. Amaç
Festivalin amacı, engellilerin hayata katılımını sinema yoluyla görünür kılmak, bu sayede engelli yönetmen, oyuncu veya hikayelerin gelişimine katkıda bulunmaktır.

3.Program
Uluslararası Barikat Film Festivali aşağıda belirtilen bölümlerden oluşmaktadır:

a) Yalnızca sanat (yazın, tiyatro, müzik, dans, sinema ve plastik sanatlar) teması üzerine filmlerin veya uyarlamalarının katıldığı bir Uluslararası Film Yarışması.
b) Türk Sineması 2010-2011
c) Festivalin özel temaları üzerine yarışma dışı, bilgilendirici bölümler. Bu bölümlerde uzun metrajlı kurmaca filmler, belgeseller ve kısa filmler gösterime sunulur.
d) Sinemada Engelli Hakları bölümünde Sinema Ödülü yarışması.
e) Özel Bölümler

Katılım

Filmler, festivalin yarışma dışı bölümlerinde gösterilmek üzere de seçilebilir. Yapımcılar, yönetmenler, dağıtımcılar, ulusal film kuruluşları ve yabancı elçilikler film önerebilirler. Festivale katılım için, filmin bir VHS video kaseti ya da DVD’si (PAL veya NTSC formatında) ve film ile ilgili basılı malzemeler festival bürosuna yollanmalıdır. Yollanan malzemeler iade edilmeyecektir. Festivale katılmak için 18.10.2012 tarihinden itibaren filmlerinizi festival bürosuna gönderebilirsiniz. Katılmak için son gün 15 Kasım 2012’dir.

Adres;
Uluslararası Barikat Film Festivali – Denizköşkleri Mh. Rüzgarlı Sk. No:74/2 Avcılar İSTANBUL/TÜRKİYE

Sigorta
Festival tarafından seçilen filmlere ait kopyaların, festivale tesliminden, kopyayı sağlayan kuruluşa gönderilmesine kadar geçen süre içindeki sigortasından festival sorumludur. Festival, kopyaların kaybı ya da hasarı halinde, film şirketinin katılım formunda belirttiği değer tutarını tazmin etmekle yükümlüdür.

Festival Hakları
Festival Yönetmenliği, gösterim için yeterli teknik özelliklere sahip olmayan filmleri festival dışı bırakma hakkına sahiptir.

ULUSAL YARIŞMA
Tarih
Uluslararası Barikat Film Festivali 3-4-5- 6 Aralık 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.
Amaç
Ulusal Yarışma’nın amacı, Türkiye’de sanat değeri yüksek filmlerin yapımını özendirmek, gelişmesini desteklemek; Türk sinemasının Engelli sorunlarına dikkat çekmek ve nitelikli yapıtlarını izleyiciye ulaştırmak; bu filmlerin uluslararası sinema yazarları, festival yöneticileri, dağıtımcı kuruluş ve televizyon temsilcilerine gösterilmesini sağlamak.
Jüri
-Yarışmada gösterime sunulacak filmler, Uluslararası Barikat Film Festivali Danışma Kurulu’nca saptanan bir jüri tarafından değerlendirilir. Jüri, Türk ve yabancı film yapımcıları, yönetmenler, sinema yazarları, oyuncular, film eleştirmenleri, sinema tarihçileri, öğretim üyeleri ve sinemayla ilgili sanat dallarının önde gelen kişilerinden oluşur.

-Yarışmaya başvuran filmler, gerekli görüldüğünde, Danışma Kurulu’nca belirlenen üç kişilik bir Ön Seçici Kurul tarafından değerlendirilir.

-Jüri Başkanı, Festival Yönetimi’nce atanır. Jüri çalışma düzenini kendisi belirler. Jüri üyeleri, gösterim düzeni Festival Yönetimi’nce saptanan yarışma filmlerini, festival süresi içinde, sinemalarda resmi ya da özel gösterilerde, tek tek ya da toplu olarak izler. Festival Yönetimi, jüri karar toplantısında oy hakkı olmayan bir gözlemci bulundurur. Jüri Başkanı, kararın duyurulmasından önce, bütün üyelerce imzalanmış tutanakları gerekçeli sonuçlarla birlikte Festival Yönetimi’ne teslim eder.

Yetki
Yönetmelikte ayrıca belirlenmeyen konularda karar yetkisi, Adres Production’a aittir. Uluslararası Barikat Film Festivali programına katılan Türk film yapımcıları ve yönetmenleri, bu yönetmeliğin kurallarını kabul etmiş sayılırlar.

Jüri Üyeleri

Edip AKBAYRAM (Ortodepik Engelli, müzisyen)
Hüseyin EROĞLU (Ortopedik Engelli, gazeteci)
Muammer KETENÇOĞLU (Görme Engelli, müzisyen)
Eşber YAĞMURDERELİ (Görme Engelli, hukukçu ve yazar)
Ayhan METİN (Engelli Milli Sporcu)
Bülent KELLECİ (Görme Engelliler Derneği Başkanı)
Gürhan AYDIN (Görme engelli tiyatro sanatçısı ve bestekar)
Kenan ÖNALAN (Görme engelli Basın Danışmanı)
Evren DOĞRU (Görme Engelli, tv programcısı)
Ersin ATA (Bedensel Engelli yazar)
Halis KURULAY (Görme Engelli yazar)
Handan Sivri ( Ortopedik engelli Tv programcısı – yorumcu)
Beyhan AKSOY (Görme Engelli, müzisyen)
Bekir BEŞEN (Görme Engelli, müzisyen)
Cemal KARAKUŞ (Görme Engelli, müzisyen)

Barikat Film Festivali Bilgi İçin
[email protected]
Festival Başkanı: Hüseyin NACAR
Tel: 0530 691 72 22

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin