3. Uluslararası Antalya Kongresi

Değerli Bilim İnsanları,

Sizleri 2-4 Mart 2020 tarihleri arasında Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde, Antalya’nın Fethi’nin 813. Yılı kutlamaları kapsamında düzenlenecek olan III. Uluslararası Antalya Kongresi’ne davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Son iki yıldır geniş bir katılımla tertip edilen ve Antalya’nın geçmişi ile günümüze ulaşan mirasını tartışma fırsatı bulduğumuz Uluslararası Antalya Kongresi için bu yıl bilhassa geleceğimizi alakadar eden bir tema tespit edilmiştir. Çağımızın elzem gündemi olan doğa olayları, küresel ve bölgesel iklim değişiklikleri ve bunlar neticesinde daha zorlu hale gelen insan yaşantısının Antalya Bölgesi özelinde tartışmaya açılacağı bu kongrede “Antalya’da Doğa ve Medeniyet” teması işlenecektir.

Gazipaşa’dan Kaş’a kadar tabiat harikası yörelerden oluşan Antalya Bölgesi, verimli tarım arazileri ve su kaynakları ile kıymetli bir birikime sahiptir. Söz konusu birikim tarihten günümüze bölgede birçok medeniyetin ortaya çıkmasına ve kurulmasına neden olurken, oluşan doğa olayları neticesinde de birçoğu tarihe karışmıştır.

Medeniyet şüphesiz ki insan ve doğanın ahengi üzerine temel atar ve bu temele yaslanarak gelişir. Söz konusu ahengin bozulduğu ve insanın doğayı yenmeye cüret ettiği her dönemde tabiat galip gelmiştir. Nitekim son yıllarda bölgede yaşanan bir çok doğa hadisesinin de bunun sonucu olduğu açıktır. Uluslararası Antalya Kongresi, geçmişten gelen medeniyet mirasının gelecek nesillere aktarımını ve yaşatılmasını esas hedef olarak belirlemişken bu hedefin mümkün olabileceği bir Antalya’nın da var olması gerektiğinin farkındadır. Bu çerçevede Antik Dönemden Likya, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine bölgede yaşanan doğal afetlerin, yer altı ve yer üstü kaynaklarının doğa ile irtibatlı tarım, turizm, enerji vs. ekonomi dallarının tartışılacağı bir zemin kurulması istenmektedir. İki yıldır sürdürülen multidisipliner araştırma teşvikine de uygun olarak sosyal bilimciler ile fen bilimcilerin birlikte çalışmasına vesile olacağı düşünülen bu temayla özgün ve geleceği aydınlatan verilerin, fikirlerin, öngörülerin yaratılacağına inanmaktayız.

Tarihsel, ekonomik ve kültürel zenginliğini sahip olduğu doğaya borçlu olan Antalya’nın, bu zenginliğini sürdürebilmesinde Antalyalıların doğayı tanıması, koruması ve sürdürülebilir bir ahengi kurması şarttır. Bu düşüncelerle “Antalya’da Doğa ve Medeniyet” temasına uygun olarak Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimlerini kapsayan konu başlıkları aşağıda belirtilmiştir. Yerli ve yabancı akademisyenleri bildirileriyle kongremizi güçlendirmek için Antalya’ya bekliyoruz.

Konu Başlıkları:

Not: Bildirilerin, aşağıda belirtilen başlıklar çerçevesinde Antalya özelinde konular içermesi gerekmektedir.

Doğa ve Tarih

· Doğal Afetler

· Doğal Kaynaklar

· Yerleşim Birimleri

· Yaşam Tarzları

Doğa ve Arkeoloji

· Antik Kentler ve Doğa Hadiseleri

· Kazı ve Yüzey Araştırmaları Sonuçlarına Göre Antalya’da İklim ve Yeryüzü Değişiklikleri

· Sualtı Arkeolojisi

Doğa ve Sosyoloji

· İklim Değişikliği ve Toplumsal Sonuçları

· Doğal Afetler ve Toplum

· Kır ve Kent Sosyolojisi

· Yaşam Tarzları

Doğa ve Turizm

· Gastronomi

· Alternatif Turizm

· Kültür Turizmi

· Deniz Turizmi

Doğa ve Edebiyat

· Edebiyatta Antalya ve Doğa

Doğa ve Coğrafya

· Doğal Coğrafya

· Yerleşme-Meskenler

· Kültürel Coğrafya

· Ekonomik Coğrafya

· Sosyal Coğrafya

· Folklor Coğrafyası

· Turizm Coğrafyası

· Sağlık Coğrafyası

· Nüfus Coğrafyası

Doğa ve Tarım

· Antalya Tarımında Gelişmeler

· Tarım, Doğa ve Çevre İlişkileri

· Bitkisel ve Hayvansal Üretim

· Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaret

· Kırsal ve Kentsel Kalkınma

· Endemik ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler

· Su ve Su Ürünleri

Doğa ve Sağlık/Biyoloji

· Folklorik Tıp

· Tamamlayıcı Tıp

· Flora ve Fauna/Ekoloji

Doğa ve Sanat

Sanat Tarihinde Antalya Doğa Unsurları

· Güzel Sanatlarda Antalya Doğa Unsurları

ÖNEMLİ TARİHLER
Kongrenin Yapılacağı Tarih
2-4 Mart 2020

Bildiri Özeti Gönderim Son Tarihi
31 Aralık 2019

Hakemlerin Özet Değerlendirmelerini Göndermesi için Son Tarih
10 Ocak 2020

Kabul Edilen Bildirilerin Duyurulacağı Tarih
20 Ocak 2020

Tam Metin Gönderim Son Tarihi
30 Mart 2020

antalyakongresi.org/index.php

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin