3. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi

Değerli meslektaşlarımız,

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği olarak CİSED 3. Ulusal Cinsel Sağlık Kongremizi 19-22 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya Club Sera Otel’de gerçekleştireceğiz.“Orgazm ve Farkındalıklı Cinsellik” temalı kongremizin sloganı “Seks varlık sebebimizdir, varlığımızı hissetmenin en keyifli yoludur!” olarak belirlenmiştir. Kongremize Uluslararası Sistemik Seks Terapisi Enstitüsü, The International Masterson Institute (IMI), Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER), German Society for Social Scientific Sexuality Research (DGSS), Psikosomatik Jinekoloji ve Obstetri Derneği, Ürojinekoloji Derneği, Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER), Terapi ve Psikolojik Danışma Derneği (TEPDER), Endometriozis & Adenomyozis Derneği, Ürojinekoloji Derneği, Psikoloji Araştırmaları Enstitüsü Derneği (PAED) destek verecektir.

“Benzerlerinden üstün” anlamına gelen aşkınlık ve farkındalık; en basit anlamıyla “kendini aşma durumu”dur, beş duyunun ötesine geçip beş duyu ile algılanamayan gerçeklikler anlamındadır, görülen, bilinen, yaşanılan, deneyimsel dünyanın ötesine geçerek ya da deyim yerindeyse üstüne çıkarak “başka bir aleme geçme durumu”dur, dünyaya bir nevi dünya dışından bakabilme yetisidir. Aşk, sonsuz bir mutluluk ya da dayanılmaz bir acı, parlak bir ışık ya da zifiri karanlık, yaşamın kaynağı ya da ölümün nedeni olabilir. Aşk öyle bir duygudur ki, herkes onu tıpkı orgazm gibi farklı ve derinden yaşar, başka bir aleme geçer ve bu nedenledir ki “farkındalıklı cinsellik” yani aşkın seks hayatın sırrıdır. Farkındalıklı cinsellik ve aşk ayrılmaz bir ikilidir; ne aşksız ve farkındalıksız seks ne de sekssiz aşk ve farkındalık mutlu eder. Gerçek mutluluğa, yani hayatın sırrına farkındalıklı cinsellikle erişilir. Aşk’ın İngilizce karşılığı olan “love” sözcüğünün kökeni “libido” sözcüğünden gelir. Libido cinsel, sosyal ve biyolojik her türlü etkinliği güdüleyen ve yaşam içgüdüsünü harekete geçiren ruhsal bir enerji’dir. İnsanın en büyük yaşam enerjisi ise cinselliktir. Sevginin ruhla ve bedenle paylaşması olan “sevişme” kelimesiyle anlam bulan aşk, cinsellik ve sevginin birlikte yoğrulduğu çok karmaşık ve duygusal bir yapıdır.

CİSED olarak seks yapmayı; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza ve hissetmeye odaklanarak, herhangi bir “performans hedefi koymadan”, zamandan koparak, yavaş, ritmik ve uyumlu bir şekilde salınarak, haz alıp, haz verebilme, ruhu ve bedeni bir “armağan gibi” paylaşabilme, kimseyi tatmin etme zorlantısı olmadan, ne olursa olsun bir şekilde boşalıp, orgazm olabilme bilim ve sanatı olarak tanımlıyoruz.Bu sanatı icra edemeyen bireyler ve çiftler cinsel işlev bozuklukları yaşıyorlar ve zamanla cinsel yaşamları da monotonlaşıyor.

Multi-disipliner çalışmanın gerekliğinin her geçen gün önem kazandığı Türkiye’de ve tüm dünyada, son yıllarda cinsel işlev bozukluklarının yol açtığı ruhsal ve bedensel şikayetlerle başvuran bireylerin veya çiftlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle çoğu zaman birbirlerinin yerine kullanılan orgazm, farkındalıklı cinsellik, derin seks, aşkın seks ve aşkınlık kavramlarının cinsel yaşama olan etkileri, vajinismus, disparoni, erken boşalma, erektil disfonksiyon, orgazm olamama ve cinsel isteksizlik gibi cinsel işlev bozukluklarına multi-disipliner yaklaşımlar, CİSED 3. Ulusal Cinsel Sağlık Kongremizde ayrıntısıyla ele alınacak olan konu başlıkları olarak belirlenmiştir.

Uzun konferans bölümleri (yaklaşık 45 – 60 dakika), doyurucu sunumlar ve konuşmalar, workshoplar ve tartışma bölümleri ile kongremizin nitelikli bir içeriği olacaktır. Bilimsel konferans planımız Kongre Bilimsel Kurulumuz tarafından oluşturulacaktır. Kongremize katılacak herkesin cinsel sağlık bilimindeki yenilikleri izleyebilmesi, alanında uzman olan bilim insanlarıyla tanışması ve meslektaşlar arası fikir alışverişinde bulunmaları için gerekli olan bilimsel ortamın ve sosyal programın oluşturulması en büyük önceliğimiz olacaktır. Katılımcılar sosyal etkinliklerin yanında, sabah saat 9’da başlayıp, gece saat 12’de biten akademik açıdan oldukça doyurucu bir bilimsel bir deneyim yaşayacaklardır.

Gelişim, değişim ve dönüşüm yolculuğunda mesele sadece bilimsel bir cinsel sağlık kongresine katılmak değildir. Devamlılığı olan bir kalitenin ve büyük bir ailenin parçası olmaktır. Multidisipliner bir yaklaşımı savunan, uluslararası cinsel sağlık kuruluşlarına üyeliği bulunan ve Türkiye’nin en örgütlü cinsel sağlık derneği olan CİSED; şimdiye kadar 2 adet“Uluslararası Cinsel Sağlık Kongresi”, 2 adet “Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi” ve 12 adet “Ulusal Cinsel Sağlık Sempozyumu” düzenlemiştir. 18 yıldır kapsamlı ve uygulamaya yönelik “cinsel terapi eğitimi” vermekte olan CİSED, cinsel terapi eğitimini destekleyen ve bütünleyen “evlilik terapisi eğitimi” ve “psikoterapi” eğitimleri de düzenlemektedir. Türkiye’de cinsel sağlık alanında hizmet veren cinsel tedavi uzmanlarının büyük bir çoğunluğu CİSED’ten eğitim almıştır. Bu nedenle başta psikiyatri uzmanları, cinsel terapistler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, aile danışmanları olmak üzere tüm ruh sağlığı profesyonellerini, jinekoloji, üroloji, aile hekimliği gibi ilişkili diğer disiplinlerdeki tüm hekimleri 19-22 Nisan 2018 tarihinde Antalya’da organize ettiğimiz CİSED 3. Ulusal Cinsel Sağlık Kongremizde buluşmaya davet ediyoruz.

Prof.Dr. Cengiz GÜLEÇ
Kongre Başkanı

Psikoterapist
Cem KEÇE
CİSED Genel Başkanı

www.cised.org.tr