3. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması

11. ve 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin hukuki bir olayın iddia ve savunma taraflarını canlandıracakları böylece ikna ve ifade yeteneklerini geliştirecekleri, aynı zamanda hukuk alanında çalışmayı deneyimleme fırsatı yakalayacakları hediyeler kazanacakları Kurgusal Dava Yarışması başlıyor!

Bu yılın teması: Dijital Güvenlik

Türkiye’de ilk defa, 2019 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması 3. kez düzenleniyor!

İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan ‘Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’ ile Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okullarda 11. ve 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin hukuki bir olayın iddia ve savunma taraflarını canlandıracakları ve böylece ikna ve ifade yeteneklerini geliştirecekleri, aynı zamanda hukuk alanında çalışmayı deneyimleme fırsatı yakalayacakları bir yarışmadır.

Yarışmanın Teması: Dijital Güvenlik
Başta sosyal medya olmak üzere diijital platformlar, birbirimizle ve toplumla iletişim halinde olmanın yeni araçları haline gelmiştir. Hepimizin günlük hayat rutininde de deneyimlediği üzere, teknoloji artık hayatımızın ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Dijital mecraların günlük rutin ve bilgiye erişim noktasında bizlere sağladığı avantajlar göz ardı edilemez. Madalyonun diğer yüzünü ise dijital mecralarda güvenliğin sağlanması oluşturmaktadır. Dünyanın en büyük dijital güvenlik firmalarının yayınladıkları istatistikler incelendiğinde günde yaklaşık 360.000 yeni kötü amaçlı yazılım üretildiği ve pandemi sürecinde dijital hesapların ele geçirilmesi için yürütülen hackerlık faaliyetinin %25 oranında arttığı görülmektedir. Bu faaliyetler türk ceza kanunu başta olmak üzere çeşitli mevzuat hükümlerinde tanımlanmış ve yaptırıma tabi kılınmıştır.

Dijital mecralarda yaşanabilecek başta hackerlık faaliyetleri olmak üzere güvenlik risklerine ilişkin farkındalık oluşturmak adına, 2022 yılı bahar döneminde üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz liselerarası kurgusal dava yarışmasının teması “dijital güvenlik” olarak belirlenmiştir.

3. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 27 Şubat 2022

Yarışma Bilgilendirme Toplantısı:05 Mart 2022 Cumartesi (Fiziki olarak yapılacak olup pandemi koşullarının gerektirmesi halinde çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilmesine karar verilebilecektir.)

Birinci Tur Yarışmaları: 12 Mart 2022 Cumartesi
Final Turu Yarışmaları: 19 Mart 2022 Cumartesi

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 12.000 TL + Tablet
İkincilik Ödülü 6.000 TL
Üçüncülük Ödülü 3.000 TL
Mansiyon Ödülleri 1.500 TL

Yarışma Hakkında Genel Bilgiler

 1. Yarışma Türkiye geneli ve KKTC resmi/özel tüm liselerde 11. ve 12.sınıfta okuyan tüm öğrencilerin katılımına açıktır.
 2. Yarışmaya başvurmak için takım oluşturmak gerekmektedir.
 3. Yarışmaya katılan her takım 4 üyeden oluşur. Ancak 1 adet yedek yarışmacının da başvuruya eklenmesi gerekmektedir. Takım üyelerinin tamamının aynı lisede öğrenim görmelerine gerek yoktur.
 4. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 5. Tüm takım üyeleri belirlenmiş rolleri üstlenecektir. Bu kapsamda her takımda 1 Hakim, 1 Savcı, 1 Sanık ve 1 Sanık Avukatı (Müdafi) olacaktır.
 6. Her takım için İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den bir takım koçu görevlendirilecektir. Takım içerisinde alınan tüm kararlar takım koçu önerileri ve yönlendirilmesi ile gerçekleştirilir.
 7. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’nın konusu Dijital Güvenlik hakkındadır. Yarışma konusuyla ilgili detaylar başvuru yapan takım üyelerine e-posta olarak gönderilecektir.
 8. 05 Mart 2022 tarihinde yaklaşık 1 saat sürecek Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı yapılacak ve yarışma ile ilgili detaylar ayrıntılı şekilde anlatılacaktır.
 9. Gerçekleşecek olan Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı’nda takım koçları belirlenecektir. Her takım koçuna 5 adet takım ataması yapılacaktır. Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı’ndan Birinci Tur Yarışmaları’na kadar ki bir haftalık süre boyunca takım koçları takımlar ile bir araya gelerek yarışmaya hazırlanacaklardır.
 10. Yarışmanın birinci tur ve final turu için kurgusal dava dosyaları İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından hazırlanacaktır.
 11. Yarışmanın birinci turları 12 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecektir. Bu tarihe kadar takımlar takım koçları ile sürekli irtibat haline kalacak ve yarışmanın birinci turuna hazırlanmaya devam edeceklerdir.
 12. Takımlar Liselerarası Kurgusal Dava Yarışmasının birinci turunun ilk günü olan 12 Mart 2022 tarihine kadar takım koçları ile tekrar buluşabilecek ve çalışmalarına devam edebilecekledir. Buluşma ile ilgili karar takım üyeleri ve takım koçu arasındaki görüşmeler sonucu verilecek olup takım koçları özellikle buluşmayı ve çalışmaları sürdürmeyi teşvik edeceklerdir.
 13. Tüm toplantı, buluşma ve yarışmalar dönemin koşulları dikkate alınarak öncelikli olarak fiziksel ortamlarda gerçekleştirilecektir. Ancak pandemi koşulları fiziksel buluşmalara el vermediği takdirde sanal platformların üzerinden de (Skype, Zoom, Microsoft Teams, Adobe Connect, Whatsapp görüntülü arama vb.) gerçekleştirilebilecektir. Yarışmacıların bu sanal platformlara girişleri için gerekli linkler paylaşılacaktır.
 14. 12 Mart 2022 tarihinde yani yarışmanın birinci turunun gerçekleşeceği günlerde başvuran tüm takımların eksiksiz bir şekilde yarışmanın yapılacağı mahkeme salonlarına giriş için İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi yerleşkesinde hazır bulunmaları gerekmektedir.
 15. 12 Mart 2022’de gerçekleşecek olan birinci tur yarışmasında finale kalacak olan 5 takım belirlenecek ve son olarak 19 Mart 2022 tarihinde ise gerçekleşecek olan final yarışmasında ilk 3 takım ve mansiyonlar seçilecektir.
 16. Seçilen ilk 3 takımdan birinciye 12.000 TL ve Lenovo Tab M10 TB-X505L Tablet (Takım üyelerinin her birine, toplamda 5 adet), ikinciye 6.000 TL ve üçüncüye 3.000 TL ödül verilecektir. İlk 3 takım dışında kalan diğer 2 takıma mansiyon ödülü verilecektir. Mansiyon ödül tutarı seçilecek her takım için 1.500 TL’dir.

Kurgusal Dava Başvuru Formu