3. Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması

Ortaokul öğrencileri için iPad, iPod, fotoğraf makinesi ve tablet PC ödüllü “3. Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması” başlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ile İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile geleneksel olarak düzenlenen “Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması”nın 3’üncüsüne müracaatlar başlıyor.

Kültür A.Ş. Çocuk Yayınları, çocukları ve gençleri edebî değeri yüksek metinlerle, usta işi çizimlerle buluşturmak; çocukların yaşadıkları şehri tanımalarını, şehre karşı bir aidiyet duygusu taşıyarak şehri sahiplenmelerini ve bunu Türkçenin dil zenginliği içerisinde en güzel biçimde ifade edebilmelerini sağlamak amacıyla, İstanbul temalı yarışmalar düzenliyor. Yarışmanın bu yılki konusu “Fantastik Şehir İstanbul” olarak belirlendi.

İstanbul genelindeki bütün devlet ve özel ortaokul öğrencilerine açık olan yarışmaya son başvuru tarihi, 25 Ocak 2016. Başvurular, okul müdürlüklerine yapılacak. Yarışmanın ödül töreni ise Mayıs ayı içerisinde yapılacak. Dereceye giren öyküler, resimlenerek kitaplaştırılacak.

Yarışmaya 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılabilecekler. Yarışmacıların, İstanbul’da geçen fantastik bir hikâye yazmaları gerekiyor. Hikâyeler, Word belgesine “Times New Roman” fontu kullanılarak ve 12 punto ile yazılacak. Hikâyeler, en az 2 en fazla 3 A4 sayfası uzunluğunda olacak.

Ödüller

• Birinciye: 1 adet iPad, Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki ve okul kütüphanesi için Kültür A.Ş. Çocuk Yayınları kitap seti.

• İkinciye: 1 adet iPod ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki.

• Üçüncüye: 1 adet fotoğraf makinesi ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki.

Dördüncüden onuncuya kadar mansiyon ödülü: Tablet PC ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki.

Ayrıca yarışmada dereceye giren bütün öğrencilere madalya, okullarına plaket takdim edilecek.

Bu ödüllerin yanı sıra, dereceye giren öğrenciler için, bir rehber eşliğinde İstanbul’un belli başlı tarihî mekânlarına gezi düzenlenecek.

Daha önce düzenlenmiş olan yarışmalarda dereceye giren hikâyeler, Kültür A.Ş. Çocuk Yayınları tarafından resimletilerek yayınlandı. “Benim İstanbul’um” ve “Hayalimdeki İstanbul” kitapları da böylece raflardaki yerlerini aldılar. Her yarışmadan sonra dereceye giren hikâyeler kitaplaştırılmaya devam edilecek.

2 YORUMLAR