3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Çevremizdeki engelli bireylerin yaşadığı zorlukları anlayabilmek ve empati kurabilmek için bugün okulumuzda farklı bir uygulama yaptık.Bu çalışma, okulumuz felsefe ve düşünce kulübü öğretmeni Dr.Asiye Akbulut’un rehberliğinde planlanmış olup görme ve yürüme engeli olanları anlayabilmek içindir. Bu amaçla, okul idaresi tarafından temin edilen engelli sandalyesi ile öğrencilerimizden bir bölümü okul kütüphanesine gitti. Okumak istediği kitabı almak için üst raflara uzandı. Kapılarını açmaya çalıştı. Panodan bir yazı almayı denedi. Bir öğrencimiz rampa yoldan araç sürerek okul dışına çıkmayı denedi.Daha sonra okul yemekhanesine geçerek yemek almaya çalıştı ve yemek yemeyi denedi.
Başka bir öğrencimizin gözlerini bağladık ve görme engelli oldu. Baston istedi. Ona kantinden temizlik sopası bulduk. Öğrencimiz yemekhaneyi bilmenin avantajlı olduğunu belirtse de yön duygusunu kaybettiğini ifade etti.Bu öğrencilerden iki öğrenci, yemekhane de yemek yemeye çalıştı.
Proje sonunda okul personelini ziyaret ederek günün anlamı ve önemi ile ilgili sohbet ettik. Onun güzel mesajlarını alkışladık.
Projeye katılan tüm öğrencilerimiz, bizim hayatımızı kolaylaştıran eşyaların onlar için engel olduğunu fark ettiğini söyledi. Bu proje ile, Engelliler gününde farkındalık oluşturmak istedik. Emeği geçen herkese teşekkürler