24 kasimin ardindan

blog yazarı
Pınar Emel ÜNAL

24 kasimin ardindan

Bir 24 kasım öğretmenler gününu geride birakirken beni yine bir düşüncedir aldı.Neden kutladık neyi kutladık biz diye yanlış anlaşılmasın bir eğitimci olarak karşı degilim aksine 24 kasımın anlamı daha büyük olabilmeli diye bu yazıyı kaleme alıyorum.

Öncelikle bir bilgilendirme yapalım tüm dünyada 5 ekimde kutlanan öğretmenler günü bizim ülkemizde 1981 yılindan beri 24 kasımda kutlanmaktadır çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk millet mekteplerinin basogretmenligini 24 kasımda kabul etmiştir.

Bir üstünde düşünmemiz gereken bir konudur bu neden bir devleti kurmuş onca cephede savaşmış askeri deha olarak kabul edilmiş olan bir önder basogretmenligi kabul eder neden bu uğurda kara tahta karşısında eline tebeşiri alır ve yeni alfabeyi tanıtır yetmez geometri kitabı yazar yetmez birçok bu uğurda kurum ve kuruluşun kurulmasında önderlik eder.Ögretmenlik kutsal bir meslektir de ondan sözlerinin ötesinde birşey olmali sanki diye düşünürken yıllar sonra dilimize pelesenk olan bir reklam repliği kullanır çok ünlü bir showmen der ki “eğitim sart” .

Evet güzel ülkemde eğitim şart önce öğretmenlerden başlayıp topluma sirayet eden bir eğitim şart.24 kasımda kendi programını yapıp sunan kendi kendine yemek ısmarlayan eğlence geceleri düzenleyen % bilmem kaç indirimlerle alışveriş çılgınlığına yönlendirilmek yerine neler yapilabiliri keşke düşünüp üzerinde tartışabilseydik.Bugunun anlam ve önemini gerçekten idrak edebilseydim ne güzel olurdu değil mi?

Bir hayal kuruyorum ben gelecek öğretmenler günleri için mesela o günlerde herkesim bir olmuş maddi manevi özlük haklarının iyileştirmesi için çabalayan mesela yazılı ve görsel basında eğitimin eğitimcinin önemini anlatan programlarla anılan bize verilebilecek en büyük hediyenin alış veriş dükkânlarındaki %lık indirimler yerine bilgi olduğunun anlaşılabilmesi mesela 24 kasımın olduğu hafta boyunca öğretmenlerin sorunları güzel yönleri iyi kötü yanları gerçekten o sınıflarda caba veren öğretmenler tarafından anlatılsa mesela x ünlü kişi ve y , z eğitimin çok uzak ayakları tarafından eğitimin tartışılması yerine mesela öğretmenler eğitimdeki yenilikleri tartışabilse gidip yerinde gözlemleyebilse misal finlandiya eğitim sistemi bir numaraymış duydun mu öğretmenim evet duydun peki o adamlar neler yapıyor biliyor musun öğretmenim….Finlandiya nasıl bir yer biliyor musun öğretmenim. …. Vallahi yalnız değilsin öğretmenim çoğumuz bu üç nokta sessizligindeyiz.

Bilmiyoruz görmüyoruz araştırmıyoruz oysa görsen incelesen belki bir öğrencinin hayatı değişecek önce senin sonra çevrenin hayatı değişecek…

Öyle çok hayal var ki 24 kaşıma dahil bende belki sende de çoktur bu hayallerden sende anlatırsın yazının altına ne dersin?

Ve son satırlara gelirken nice 24 kasımlara öğretmenim inşallah bir gün güzel ülkemde eğitim şart diyenlerimiz artar da hayallerimiz gerçeğe döner

Sevgilerimle

Pınar Emel ÜNAL