2214/B-Yurt Dışı Müşterek Doktora Burs Programı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından doktora eğitimlerine/çalışmalarına ortak doktora protokolleri kapsamında yurt dışında devam etmek isteyenlerin desteklenmesi amacıyla uygulanan 2214/B-Yurt Dışı Müşterek Doktora Burs Programı’nın  2013 yılı 2. dönem başvuruları 1 – 31 Ekim 2013 tarihlerinde alınacaktır.

Bu program ile Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında bir doktora programına kayıtlı Türk öğrencilerin yurt dışındaki üniversitelerde Türkiye’deki üniversitesinin imzaladığı ortak doktora protokolleri kapsamında yapacakları doktora eğitimleri/çalışmaları için 24 aya kadar destek verilmesi hedefleniyor.

2214/B Yurt Dışı Müşterek Doktora Burs Programı Başvuru Koşulları:

Yurt Dışı Müşterek Doktora Burs Programı’na, doktora programına kayıtlı olduğu üniversitenin ortak doktora protokolü imzaladığı yurt dışındaki üniversiteye eğitim/araştırma amaçlı gidecek doktora öğrencisi adaylar başvurabilir.

Gidilecek Üniversitenin BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından belirlenen başvuru yılı itibariyle güncel olan uluslararası üniversite sıralama genel listelerinden herhangi birinde yer alması gerekir.

Belirlenen listeler şunlardır:

  • TIMES 400 (Times Higher Education World University Rankings)
  • QS 700 (World University Rankings)
  • Shangai 500 (Academic Ranking of World Universities)

Diğer Başvuru Koşulları:

  1. T.C. vatandaşı olmak
  2. Üniversitelerimizden birinde bir doktora programına kayıtlı olmak
  3. Gidilecek Üniversite ile Türkiye’deki Üniversite arasında Ortak Doktora Protokolü imzalanmış olması (Akademik İş Birliği protokolleri kapsam dışıdır.)
  4. TÜBİTAK Yurt Dışı Araştırma Burs Programından (2214/A ve 2214/B Programları) yararlanmamış olmak
  5. YÖK veya diğer kamu kurumlarının Yurt Dışı Araştırma Burslarının herhangi birinden son 3 yıl içinde toplamda 12 ay ve daha fazla süreyle yararlanmamış olmak

Online başvuru için: https://ebideb.tubitak.gov.tr

Detaylı bilgi için: http://www.tubitak.gov.tr/bideb/2214b

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin