22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Sizleri Bekliyor

Gökyüzü Gözlem Şenliği

Ülkemizdeki en kapsamlı ve geleneksel olarak her yıl düzenlenen, 7’den 77’ye tüm gökbilim meraklılarına açık olan TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği bu sene 1 – 4 Ağustos 2019 tarihleri arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Bakırlıtepe Yerleşkesi’ne komşu olan 2000 m. yükseklikteki Saklıkent’te (ANTALYA) düzenlenecektir.

21 yıldır düzenlenen ve her yıl artan bir ilginin olduğu bu gökyüzü kampı, ülkemizde bilim-toplum buluşması anlamında önemli bir etkinlik olma özelliğini başarıyla sürdürmektedir. Başlangıçta, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ve daha sonra Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen bu etkinlik 2010 yılından itibaren TUG tarafından düzenlenmektedir.

Amatör olarak yapılabilecek tek bilim olma özelliğine sahip astronomideki keşiflerin bir kısmı çok çeşitli gözlem aletleriyle sürekli gökyüzünü tarayan amatör astronomlar tarafından yapılmaktadır. Astronominin ve içinde barındırdığı fizik, matematik ve kimyanın bir anlamda doğal laboratuvarı olan gökyüzünü doğru bilgi ve donanımla herkesin öğrenmesi ve bu sayede bilime daha bilinçli bakabilmesi için bu tür etkinliklere katılmanın büyük faydası vardır.

22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, 2018 yılında kaybettiğimiz, TÜBİTAK Bilim Genç Dergisi Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Akademik Kurul önceki üyelerinden Prof. Dr. Berahitdin ALBAYRAK anısına düzenlenmektedir.

Başvurular 14 Ocak – 1 Mart 2019 tarihleri arasında toplanacaktır ve Mart ayının ilk haftası kura yolu ile katılımcılar belirlenecektir.

Kesin Katılımcılar, Saklıkent’te kendi çadırlarında üç gece konaklayacaklardır. Bu etkinlikte öncelikle katılımcıların profesyonel ve amatör astronomlarla buluşması hedeflenmiştir. Şenlik süresince ayrıca astronomi konulu seminerler, gökyüzünü ve gökcisimlerini tanımaya yönelik teleskoplarla gözlemler, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ziyareti, atölye çalışmaları, firma sergileri ve çeşitli yarışmalar yapılacaktır.

22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği başvuruları 14 Ocak 2019 saat 09:00’da başlayacaktır.

Şenlik katılım ücreti: Öğrenci 50 TL, Sivil: 100 TL’dir. Bu ücrete Antalya – Saklıkent arası ulaşım, şenlik alanındaki tüm aktiviteler ve günde 3 öğün yemek dahildir.

Konaklama katılımcıların kendi sorumluluğundadır.

22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde buluşmak üzere…

Anasayfa/Main Page

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin