22. Nehar TÜBLEK Karikatür Yarışması

22. Nehar TÜBLEK Karikatür Yarışması Şartnamesi

6 Mart 1995 tarihinde vefat eden, ömrünü karikatüre adamış değerli sanatçılarımızdan Nehar Tüblek adına Beşiktaş Belediyesi ile Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen karikatür yarışmasının bu yıl Yirmi ikincisi (22.) yapılıyor. Hem değerli karikatürcü Nehar Tüblek’i anmak hem de karikatür sanatının yaygınlaşmasını sağlamak, çocuk ve gençlerin karikatür sanatına yönlendirmek için sizleri bu yarışmaya katılmaya çağırıyoruz.

Yarışma bütün çizerlere açıktır.

Yarışma Konusu: SERBEST

Ödüller:

Birincilik Ödülü : 4.000 TL

İkincilik Ödülü : 3.500 TL

Üçüncülük Ödülü : 3.000 TL

Beşiktaş Belediyesi Özel Ödülü : 3.000 TL

3 adet Mansiyon (Her biri) : 1.250 TL

Kurumsal Özel Ödüller:

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Özel Ödülü

Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü

Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü

Kabataş Lisesi Eğitim Vakfı Özel Ödülü

Dünya Yayıncılık Özel Ödülü

Nehar Tüblek Ailesi Adına Özel Ödül

Kurumsal Ödüller Jürinin finale bıraktığı eserler arasından seçilir; ödüle değer bulunan eserlerin sanatçılarına, kurumlar tarafından onur plaketi verilir.

Karikatürcüler Derneği Gençleri ve Çocukları Özendirme Ödülleri.

Gençleri ve çocukları karikatür çizmeye özendirmek amacıyla sergilenmeye ve albüme girmeye değer bulunan eserlerin çizerlerine onur belgesi verilir.

Seçiciler Kurulu:

Murat HAZİNEDAR- Beşiktaş Belediye Başkanı 1

Raşit YAKALI- Karikatürcü 2

Metin ÜSTÜNDAĞ- Karikatürcü 3

Musa GÜMÜŞ- Karikatürcü 4

Ahmet ÖZTÜRKLEVENT- Karikatürcü 5

Şevket YALAZ- Karikatürcü 6

Mahmut AKGÜN- Karikatürcü 7

Akdağ SAYDUT- Karikatürcü Yarışma Koordinatörü

Son katılım tarihi: 15 Şubat 2017

Yazışma Adresi:

Beşiktaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 22.NEHAR TÜBLEK KARİKATÜR YARIŞMASI, Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Başlık Sok. No:1 Beşiktaş/İstanbul

Tel: 0212 319 42 42- Dahili:4050

KATILIM KOŞULLARI

Yarışma Konusu: SERBEST

1. Yarışma bütün karikatür çizerlerine açıktır.

2. Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir. Bilgisayar ortamında hazırlanan eserlerin çıktılarında sanatçının ıslak imzası bulunmalıdır.

3. Gönderilecek karikatürlerin boyutları en fazla A4 olmalıdır. Her yarışmacı en fazla 3 (üç) karikatür ile katılabilir. Yarışma karikatürleri ödül alsın veya almasın iade edilmez; İBB Karikatür ve Mizah Merkezi arşivinde saklanır.

4. Yarışmacılar, karikatürlerinin arkasına, ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini (kesin ve açık mektup adresi, telefon numarası ve e-posta adresini) okunaklı olarak yazmalıdır.

5. Karikatürler en son 15 Şubat 2017 Çarşamba gününe kadar yazışma adresine elden ya da posta ile gönderilmiş olmalıdır.

6. Ödüller, 6 Mart 2017, Pazartesi günü İstanbul, Beşiktaş’ta, bu tarihten önce yarışmacılara bildirilecek olan bir kültür merkezinde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.

7. İstanbul dışında oturup yarışmada ödül kazananların yol ve konaklama masrafları kendilerine aittir. Törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir.

8. Yarışma karikatürleri Beşiktaş Belediyesi tarafından bir albümde toplanacaktır. Albüme girecek olan eserleri “Seçiciler Kurulu” tespit edecektir. Ayrıca bu eserler sanat galerilerinde sergilenecektir.

9. 18 yaş altı genç katılımcılar için özendirme ödülleri verilecektir. Genç katılımcılar başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisini ekleyecektir.

10. Özel ödüller, prestij ödülleri olup, ödülü veren kurumun plaketi olarak verilecektir.

11. Eserlerini yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

Nehar Tüblek’in Özgeçmişi

Nehar TÜBLEK, 1924 yılında Yugoslavya’nın Manastır kentinde dünyaya geldi. Daha sonra Türkiye’ye yerleşen Nehar TÜBLEK’in ilk karikatürü 1943 yılında Amcabey Dergisi’nde yayımlandı. O günden vefat ettiği güne kadar kendini karikatüre adadı. Hafta, Yavrutürk, Yeni Mecmua Karikatür, Şaka, Amcabey, Akbaba, Dolmuş, Çarşaf dergileriyle Son Posta, Dünya, Akşam, Yeni Gazete, Hürriyet ve Günaydın gazetelerinde devamlı olarak karikatür çizdi.

Nehar TÜBLEK yurt içi ve yurt dışında yapılan uluslararası yarışmalarda da birçok ödül kazandı. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmalarda başarı ödülleri, İtalya, Tolentino ve Bordighera’da birincilik ve diğer ödüller, Kanada’da ve Yugoslavya’nın Üsküp kentinde de ödüller elde etti. Beygirname ve Paşaname adlı iki karikatür albümü bulunan Nehar TÜBLEK, son olarak Dünya Gazetesi’nde çalışmaktaydı.

6 Mart 1995 tarihinde gazetedeki çalışma masasının başında vefat etti.