21. Yüzyıldan Mevlanaya Mektuplar Yarışması

738. Vuslat Yıl Dönümü (Şeb-i Arus) Münasebetiyle Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren Mevlana Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından orta ve yükseköğretim öğrencilerinin katılımıyla Mektup yarışması düzenlenecektir. “21. Yüzyıldan Mevlana’ya Mektuplar” konulu yarışmada dereceye giren öğrencilere verilecek ödüller ve detaylar aşağıda yer almaktadır.

1- Ulusal Yükseköğretim Öğrencileri Kategorisi
Üniversitemizin kuruluş gayesi ve vizyonuna paralel olarak; kültür mirasımızın en canlı unsurlarından birisi olan Mevlana Celaleddin-i Rumî’yi genç nesillerimize daha iyi tanıtmak, onun fikir dünyasıyla öğrencilerimizi tanıştırmak ve sosyal hayatta karşılaştıkları problemlere Mevlana’nın eserleri ve düşünceleriyle çözüm bulmalarına yardımcı olmak, yeni nesilleri onun eserlerine yönlendirmek, Mevlana Celaleddin-i Rumî ve mesajını herkese özellikle gençlerimize duyurmak maksadıyla Mevlana Üniversitesi, Mevlana Sosyal Araştırmalar Merkezi (MEVSAM) olarak tüm yükseköğretim öğrencileri arasında 738. Vuslat Yıl Dönümü (Şeb-i Arus) Münasebetiyle “21. Yüz yıldan Mevlana’ya Mektuplar” adlı ulusal ve ödüllü bir mektup yarışması düzenlemiş bulunuyoruz. Mektuplar hem klasik hem de elektronik posta ile gönderilebilir. Klasik ve elektronik mektuplar afişlerin üzerinde de belirtildiği gibi; “Mevlana Üniversitesi, Mevlana Sosyal Araştırmalar Merkezi, 42003 Selçuklu/Konya” adresine veya mevlanayamektup@mevlana.edu.tr adresine gönderilebilir.

2- Konya İli ve İlçeleri Genelinde Ortaöğretim Öğrencileri Kategorisi
Üniversitemizin kuruluş gayesi ve vizyonuna paralel olarak; kültür mirasımızın en canlı unsurlarından birisi olan Mevlana Celaleddin-i Rumî’yi genç nesillerimize daha iyi tanıtmak, onun fikir dünyasıyla öğrencilerimizi tanıştırmak ve sosyal hayatta karşılaştıkları problemlere Mevlana’nın eserleri ve düşünceleriyle çözüm bulmalarına yardımcı olmak, yeni nesilleri onun eserlerine yönlendirmek, Mevlana Celaleddin-i Rumî ve mesajını herkese özellikle gençlerimize duyurmak maksadıyla Mevlana Üniversitesi, Mevlana Sosyal Araştırmalar Merkezi (MEVSAM) olarak Konya ili ve ilçeleri Orta Öğretim Kurumları arasında 738. Vuslat Yıl Dönümü (Şeb-i Arus) Münasebetiyle “21. yüz yıldan Mevlana’ya Mektuplar” adlı ödüllü bir mektup yarışması düzenlemiş bulunuyoruz. Mektuplar hem klasik hem de elektronik posta ile gönderilebilir. Klasik ve elektronik mektuplar afişlerin üzerinde de belirtildiği gibi; “Mevlana Üniversitesi, Mevlana Sosyal Araştırmalar Merkezi, 42003 Selçuklu/Konya” adresine veya mevlanayamektup@mevlana.edu.tr adresine gönderilebilir.

 
Mektup Nasıl Yazılmalı?
• Dijital mektuplar; Times New Roman, 12 punto, 1,5 satır aralığı,
• El yazısı mektuplarda çizgili ya da çizgisiz A4 kâğıt üzerine,
• Mektuplar en az 500 en fazla 2000 kelime olmalıdır.

Değerlendirme Kurulu
• Prof. Dr. Cihan Okuyucu
• Doç. Dr. Mustafa Sarı
• Yard. Doç. Şadi Aydın
• Yard. Doç. Dr. Ramazan Çakır
• Yard. Doç. Dr. Selim Emiroğlu

Başvuru Şartları
1- Yarışmaya, Türkiye’de bulunan tüm yükseköğretim öğrencileri katılabilir.
2- Yarışmanın ortaöğretim öğrencileri kategorisine, Konya İli ve İlçelerinde eğitim ve öğretime devam edenlerden tüm lise öğrencileri katılabilir.
3- Her öğrenci sadece bir mektupla yarışmaya katılabilir.
4- Yarışmaya katılacak öğrencilerin 25 Kasım 2011 Cuma gününe kadar mektuplarını; el yazısı mektup yazanların, Mevlana Üniversitesi, Mevlana Sosyal Araştırmalar Merkezi, 42003, Selçuklu/Konya adresine ya da dijital olarak, mevlanayamektup@mevlana.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.
5- Yarışmayla ilgili ayrıntılı sorularınız için Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir mevlanayamektup@mevlana.edu.tr e-posta adresine mail gönderebilirsiniz.
6- Yarışmaya katılan öğrenciler ayrıntılı bilgileri www.mevlana.edu.tr web sitesinden takip edebilirler.

Ödüller

1- Yükseköğretim Öğrencileri için;
• Birinciye 3000 TL
• İkinciye 2000 TL
• Üçüncüye 1000 TL
  ve 5 adet mansiyon
2- Konya İli ve İlçeleri ortaöğretim Öğrencileri için;
• Birinciye 1500 TL
• İkinciye 1000 TL
• Üçüncüye 750 TL
  ve 5 adet mansiyon