21. Yüzyılda Medyayı Eğitime Entegre Etmenin 7 Etkisi

blog yazarı
Ceren Moghaddam
  1. Yüzyılda Medyayı Eğitime Entegre Etmenin 7 Etkisi :

 

İspanya, Portekiz gibi güney AB ülkeleri sınıfta elektronik medya, televizyon, radyo, yazılı basın ürünlerini kullanarak öğrenmeyi teşvik etmenin yanında dersleri gerçekle bütünleştirmeyi hedeflemektedir.

İlgi çekici ve etkileşimli öğrenme: Medyayı eğitime entegre etmek, öğrencilerin konuyu anlamalarını ve akılda tutmalarını artırabilen videolar, animasyonlar ve multimedya sunumları gibi etkileşimli ve ilgi çekici materyaller yoluyla öğrenme fırsatı sağlar.

 

Kişiselleştirilmiş öğrenme: Medya entegrasyonu, öğrencilerin kendi öğrenme tarzlarına ve hızlarına uygun materyalleri seçebilecekleri kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimlerine de izin verebilir.

 

Çeşitli kaynaklara erişim: Dijital medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte öğrenciler, fiziksel konumlarından bağımsız olarak, öğrenme deneyimlerini zenginleştirebilecek, dünyanın dört bir yanından zengin bilgi ve kaynaklara erişebilirler.

 

Geliştirilmiş iletişim becerileri: Öğrenciler yazılı ve sözlü iletişimin yanı sıra beden dili ve yüz ifadeleri gibi sözsüz ipuçları yoluyla kendilerini daha etkili bir şekilde ifade etmeyi öğrenebileceklerinden, medyayı eğitime entegre etmek iletişim becerilerini geliştirebilir.

 

Teknoloji becerileri geliştirme: 21. yüzyılda, dijital okuryazarlık başarı için çok önemli bir beceridir ve medya entegrasyonu, öğrencilere gelecekteki kariyerlerinde faydalı olacak teknoloji becerilerini geliştirme fırsatı sunar.

 

İşbirliği ve ekip çalışması: Öğrenciler projeler ve ödevler üzerinde birlikte çalışabildikleri, dijital platformlar aracılığıyla iletişim kurabildikleri ve fikirlerini paylaşabildikleri ve yapıcı geri bildirim vermeyi ve almayı öğrendikleri için, medyayı eğitime entegre etmek işbirliğini ve ekip çalışmasını da kolaylaştırabilir.

 

Esneklik ve erişilebilirlik: Dijital materyallere birden çok kez erişilebildiği ve incelenebildiği ve farklı öğrenme stillerine ve becerilerine uyacak şekilde uyarlanabildiği için, medyayı eğitime entegre etmek, farklı öğrenme ihtiyaçları olan öğrenciler için esneklik ve erişilebilirlik sağlayabilir.

 

Genel olarak, 21. yüzyılda medyayı eğitime entegre etmek öğrencilerin bilgi içinde kaybolmasının önüne geçmenin en iyi metotlarından biri olabilir.

1991’de İstanbul’da doğdum. 2013’de Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldum. 2012-2015 yılları arasında Türkiye Gençlik ve Çocuk Müzeleri Derneği Ege Bölge sorumlusu olarak, Ulusal ve Uluslararası alanda düzenlenen birçok organizasyonda aktif rol aldım. Aldığım eğitimler arasında tiyatro, oyunculuk, yaratıcı drama, takım çalışması, etkili iletişim, beden dili, eğitim yönetimi ve denetimi, liderlik, ikna teknikleri ve hikaye anlatıcılığı gibi alanlar bulunmaktadır. Eğitim yönetimi ve organizasyon alanlarındaki efektif çabalarımla marka değerine değer katmak motivasyonu ile çalışmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

one × two =