21. Ulusal Biyoloji Kongresi –Uluslar arası Katılımlı-

Furkan Alp EREN

İzmir Fen Lisesi

3-7 Eylül 2012 Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü

Prof. Dr. Yusuf VARDAR –MÖTBE- Kültür Merkezi

    Her yıl Türkiye’nin dört bir yanından biyolojiye ilgi duyanları bir araya getiren “Ulusal Biyoloji Kongresi” nin yaşadığım şehir olan İzmir’de, Ege Üniversitesi’nde düzenleneceğini Bilim Şenliği Ekibi sayesinde öğrendiğimde çok heyecanlandım. Çünkü ben TÜBİTAK tarafından düzenlenen Biyoloji Olimpiyatlarına katılmıştım ve bu yıl da proje yarışmasına katılmak istiyordum. Yani ben tam bir biyoloji tutkunuydum. Ancak lise öğrencisi olduğum için beni kongreye kabul edip etmeyeceklerine pek emin değildim. Ama kongre sekretaryasıyla iletişime geçip biyoloji aşkımı anlattığımda beni de pekala kabul edebileceklerini söylediler ve ben böylece kongreye kaydımı yaptırmış oldum.

    Bu kapsamlı kongreye yaklaşık 80 üniversiteden yerli yabancı toplam 1800 kişi kayıt yaptırmış. Bu organizasyon kongre tarihinin en kalabalık organizasyonu oldu. Sözlü ve poster şeklinde 300 civarında bildiri de bu kongre çerçevesinde yayınlandı. Sözlü sunumlar 5 farklı salonda eş zamanlı olarak gerçekleşti. Bu oturumlarda biyoteknolojiden evrime, genetikten biyokimyaya kadar biyolojiyle ilgili her şey masaya yatırıldı. Yapılan araştırmalar ve sonuçları tüm katılımcılarla beraber tartışıldı.

    Neticede ilk dakikalarından son anına kadar biyolojiyle dopdolu 5 gün geçirdiğim bu organizasyonla ilgili şunu söylemek gerekir ki Ege Üniversitesi ve İzmir bu kadar kapsamlı, bu kadar kalabalık bir organizasyonu en iyi şekilde gerçekleştirdi. Bu etkinlikten haberimin olmasını sağladığı için de Bilim Şenliği Ekibi’ne bir teşekkürü borç bilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin