21. TBD – Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması

Türkiye’nin en uzun soluklu müzik yarışması “RİTİM” temalı besteleri bekliyor.

1994’ten bu yana kesintisiz olarak her yıl gerçekleştirilen TBD – Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen 31. Ulusal Bilişim Kurultayı ve CITEX 2014 Fuarı kapsamında Congresium Ankara’da gerçekleştirilecek.

Yarışma sadece müziğin değil, hayatın da akışı olan ritim için çağrı yapıyor. Uyumla uyumsuzluğun arasındaki geçiş, karmaşık duyguların coşkusu olarak tanımlanan “ritim” temalı besteler için son katılım tarihi 1 Ekim 2014.

Eserlerin enstrümantal (sözsüz) olması zorunlu
Yarışma amatör-profesyonel tüm bestecilere açık. Yarışmacı adayları eserlerini 1 Ekim 2014 tarihine kadar internet üzerinden teslim edebilecek. Jürinin ilk değerlendirmesiyle belirlenecek 10 finalistin eserleri halk oylamasına da açılacak. 6 Kasım’da Congresium Ankara’da yapılacak final gecesinde yarışmacılar, jüri ve izleyiciler önünde canlı performans sergileyecek.
Yarışmaya katılacak eserlerin sözsüz olması, süresinin 3-4 dakika arasında kalması ve akustik/elektronik bir çalgı ve/veya insan sesi kullanılması gibi koşullar dikkat edilecek hususlar arasında. Derece alan yarışmacılara teknolojik ürünler ve müzik yazılımları hediye edilecek.

Attila Özdemiroğlu’nun başkanı olduğu yarışma jürisinde, Garo Mafyan, İzzet Öz, Borga Parlar, Hakan Özer, Şeref Oğuz, Mehmet Okonşar, Faruk Eczacıbaşı ve Emrehan Halıcı yer alıyor.

Şimdiye kadar binlerce katılımcının besteleriyle hayat bulan yarışma, ülkemizin önemli kültürel etkinliklerinden biri olarak anılıyor. Yarışma özellikle genç besteciler açısından önemli fırsatlar ve olanaklar sağlıyor. Onları kendileri gibi başka müzisyenlerle ve müzik endüstrisinin önemli isimleriyle bir araya getiriyor; fikir alışverişi ve eleştiri için zemin hazırlıyor; eşsiz bir deneyim ve etkileşim ortamı sağlıyor.

TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması katılımcıları, bu yönüyle büyüyen bir aile oluşturuyor. Bu ailenin pek çok üyesi, müziğe profesyonel anlamda da devam ederek birbirinden güzel eserlere ve müzik endüstrisini şekillendiren önemli projelere imza atıyor. TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste yarışması, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2014 yılında da bilim, sanat ve teknoloji dostu müzisyenlerin yaratıcılıklarını özgürce kullandıkları eserlerle zenginleşmeyi bekliyor.

Yarışma Takvimi
Son Katılım: 1 Ekim 2014
Finalistlerin açıklanması ve halk oylaması: 13 Ekim 2014
Final ve Ödül Töreni: 6 Kasım 2014, Congresium Ankara

KATILIM KOŞULLARI
1- Yarışma, tüm katılımcılara açıktır.

2- Eserler enstrümantal olmalıdır. Herhangi bir tür kısıtlaması yoktur. Bu yılın ana teması “Ritim” olarak belirlenmiştir. Yarışmacıların eserlerinde, “Ritim” kavramından esinlenmiş olmaları beklenmektedir.

3- Eserlerin süresi 3 (üç) dakikadan kısa, 4 (dört) dakikadan uzun olamaz.

4- Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayınlanmamış ve tümü veya bir bölümünün herhangi bir amaçla kullanılmamış olması gerekmektedir.

5- Yarışmaya katılacak eserlerde kullanılacak sesler, bilgisayar ortamında bestecinin hazırlayacağı özgün seslerden oluşabileceği gibi, var olan veya besteci tarafından kaydedilmiş seslerin işlenmesi yoluyla da elde edilebilir. Elektronik ortamda elde edilen seslerin yanısıra eser içinde akustik/elektronik bir çalgı ve/veya insan sesi kullanımı zorunludur.
Geçmiş yıllara ait eserleri incelemek için: http://beste.halici.com.tr/2014/gecmis

6- Eserlerin en geç 1 Ekim 2014 Çarşamba günü saat 17:00’a kadar Halıcı A.Ş.’ye teslim edilmiş olması gerekmektedir. Eserlerin her türlü gönderimi (posta, e-posta, url) için http://beste.halici.com.tr adresinden kayıt yapılması; bir üye kullanıcı adı ve şifre sahibi olunması gerekmektedir. Eser gönderimleri için aşağıdaki yollardan biri seçilmelidir:
a) http://beste.halici.com.tr adresinden en düşük 128 kbps MP3 formatında yükleme yaparak,

b) En düşük 128 kbps MP3 formatında eklenmiş dosyayı/ları beste@halici.com.tr e-posta adresine (üye kodunuzu ve şifrenizi de yazarak) göndererek,

c) CD’ye en düşük 128 kbps MP3 formatında kaydederek; elden ya da posta aracılığıyla (üye kodunuzu ve şifrenizi de yazılı) teslim ederek.

7- Yarışmaya en fazla iki eserle katılınabilir. Finale her bestecinin sadece bir eseri kalabilir. Her eser için bir isim verilmesi zorunludur. Bu isimler üye olduktan sonra belirlenebilir ve sisteme girilebilir. Yarışmacılar, son katılım tarihine kadar eserleri üzerinde değişiklik yapabilirler.

8- Ön elemede jüri (seçici jüri) eserleri değerlendirecek ve 10 eseri finalist olarak belirleyecektir. Finale kalan eser sahiplerine final yarışması ile ilgili koşullar ayrıca yollanacaktır. Finalistler soundcheck için yarışma günü saat 13:00’da yarışma salonunda olacaklardır. Final yarışması, 6 Kasım 2014 Perşembe günü davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilecek, yarışmacı ve eserle ilgili soru/cevaplar ve yorumlar izleyenlere açık bir biçimde gerçekleştirilecektir. Jüri (final jürisi) puanları %80, internet üzerinden gelen halk puanları da %20 ağırlıkla sonuçlara yansıyacaktır. Ödül töreninde ilk 3 dereceyi alan eserler açıklanacaktır.

9- Finalde yarışmacılar CD’den gelecek altyapı üzerine enstrüman(lar)la ve/veya vokal(ler) ile canlı performans gerçekleştireceklerdir. Canlı performans koşuluna uymayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. Ayrıca dia, film, koreografi vb. görsel unsurlar kullanılabilecektir. Kullanılacak enstrüman/vokal/görsel unsurlar başvuru formunda kesin olarak belirtilecektir. Görsel unsur kullanacak finalistler, yarışmadan en geç 1 hafta önce bu görsel unsurları ve altyapı sesini posta yoluyla ya da elden Halıcı A.Ş.’ye ulaştırılmalıdır. Görsel unsur olarak video-film (mpeg, avi, wmv) kullanacak yarışmacılar altyapıyı video içine senkron şekilde yerleştirmelidir.

10- Eserler katılımcılara geri yollanmayacaktır. Katılımcılar, eserlerinin yarışma logosu altında, her türlü ortamda yayınlanması, çoğaltılması ve dağıtılmasını kabul etmiş sayılırlar.

11- Yarışmada ilk üç dereceye girenlere bilgisayar ve müzik donanım ve yazılım birimleri ödül olarak verilecektir. Ödül seçenekleri final yarışması öncesinde finalistlere bildirilecektir.

12- Başlangıcından bugüne kadar yarışmanın düzenleyicileri, jüri üyeleri ve katılımcılar yasadışı yazılım kullanılmasına karşı ortak bir tavır içinde olmuşlardır. Aynı duyarlılığın tüm eser sahiplerinden beklendiği ve sorumluluğun kendilerine ait olduğu önemle hatırlatılır.

13- Yarışmaya katılanlar bu koşulların tamamını kabul etmiş sayılırlar.

İLETİŞİM
Halıcı Bilgi İşlem AŞ.
ODTÜ-HALICI Yazılımevi, İnönü Bulvarı 06531

ODTÜ-Teknokent / ANKARA

Tel: (312) 210 00 20

Fax: (312) 210 16 28

E-Mail: beste@halici.com.tr