2017 Genç Yetenekler Müzik Yarışması

Genç Yetenekler Müzik Yarışması, İstanbul 27-28 Mayıs, 2017

Genç Yetenekler Müzik Yarışması’na Kimler Katılabilir?
Genç Yetenekler Müzik Yarışması’na 18 yaşın altındaki tüm genç yetenekler, belirtilen branşlarda katılabilir.
Önceki yıllarda Genç Yetenekler Müzik Yarışması’na katılan ödül sahipleri yarışmaya katılmaları durumunda tekrar ödül alamazlar.

Genç Yetenekler Müzik Yarışması, ülkemizin genç yeteneklerini keşfetmeyi, onlara yeteneklerini sergileme fırsatı vermeyi ve müzik eğitiminin önemini ön plana çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, yarışma toplumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde, farklı öğrenme ihtiyaçları bulunan genç yetenekler için oluşturduğu “Özel Kategori” ile bu alanda farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. Yarışma, genç müzisyenler ile onları finale taşıyacak halk ve jüriyi buluşturarak özgün bir etkileşim platformu olma özelliği taşır.

Gençlik Müzik Yarışmaları, Avrupa Birliği çatısı altında 1970 yılından bu yana 25 Avrupa ülkesinde düzenlenmektedir. Ülkemizde ise “ Genç Yetenekler Müzik Yarışması” ilk kez 22-24 Mayıs 2015 tarihinde BT Müzik ve Sahne Sanatları tarafından, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın değerli iş birliği, Profesör Gürer Aykal ve Avrupa Birliği Gençlik Müzik Yarışmaları Birliği, ECMY desteği ile gerçekleşti.

Mayıs 2016 yılında Avrupa Yarışmalar Birliği’ne aday olan Genç Yetenekler Müzik Yarışması, 2017 yılı itibariyle Avrupa Birliği Gençlik Yarışmaları Birliği, ECMY’ye tam üye statüsüyle olarak kabul edilmiştir.

Genç Yetenekler Müzik Yarışması öğrencilere motivasyon ve grur kaynağı olacak, kendisini öğretmenini ve eğitim aldığı kurumu temsil etme olanağı verir. Performans deneyimi, özgüven ve başarıyı besleyen, kişisel gelişime katkı sağlayan en etkin tecrübelerden biridir.

2016 Genç Yetenekler Müzik Yarışması’nın web sitesi,www.ugy-istanbul.com, 16 Nisan-16 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılan analizde, yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık 98,000 kişi tarafından ziyaret edildiği, yarışma sayfasının 600.000’in üzerinde görüntülendiği ve her oturumda izleyicinin mobil telefonda ortalama 4 dakika, tablet ve bilgisayarda ise ortalama 6 dakika sitede kaldığı saptanmıştır. Binlerce kişi tarafından izlenmek, beğeni almak her genç yetenek için değerli bir tecrübe olmaktadır.

2017 Genç Yetenekler Müzik Yarışması’na, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye ve KKTC’de yaşayan veya Türkiye ile kültürel bağı olan diğer ülke vatandaşları katılabilir.

Yarışma kategori ve yaş grupları

A. Halk Oylaması (13 yaşa kadar)

Bu kategori; müzik kurslarında eğitim alan veya bireysel çalışan tüm amatör müzik öğrencilerinin katılımına açıktır. Bu kategori tam zamanlı Konsevatuar veya Müzik Okulları’nda okuyan öğrencilerin katılımına açık değildir. Halk Oylaması Kategorisi’nde Piyano ve Diğer Enstrümanlar/Vokal dallarında en fazla beğeni alan 10’ar yarışmacı finale katılmaya hak kazanır.

I. Piyano

II. Diğer Enstrümanlar/Vokal: Her türden vokal-şarkı veya diğer herhangi bir enstrüman ile katılım serbesttir.

B. Jüri Oylaması (14-18 yaş)

Jüri Oylaması Kategorisi; tam veya yarı zamanlı Konservatuar, Güzel Sanatlar Lisesi veya Müzik Okulları’nda okuyan öğrenciler dahil olmak üzere müzikle ilgilenen 14-18 yaş aralığındaki tüm gençlerin katılımına açıktır. Bu kategoride en fazla beğeni alan 10 yarışmacı finale katılmaya hak kazanır. Finalistleri jüri oyları belirler.

I. Piyano

II. Diğer Enstrümanlar/Vokal: Her türden vokal-şarkı veya diğer herhangi bir enstrüman ile katılım serbesttir.

C. Özel Kategori (18 yaşına kadar)

Özel öğrenme ihtiyaçları olan genç yeteneklerin katılımına açıktır. Bu kategoride her türlü enstrüman veya vokal-şarkı ile yer almak mümkündür. Bu kategorideki katılımcılar halk oylamasıyla belirlenir ve finalistler finalde tekrar yarışmaz, ödül töreninde hazır bulunurlar.

Genç Yetenekler Müzik Yarışması, kendini müzik yoluyla ifade eden, yarının genç liderleri ve ailelerini bir kez daha buluşturmaktan gurur duyar.

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 17 Mayıs 2017, saat 17:00
Finalistlerin Açıklanması: 21 Mayıs 2017
Yarışma: 27-28 Mayıs 2017, İstanbul
Ödül Töreni: 28 Mayıs 2017, saat 15:00
Finalistlerin program saatleri yarışma günü geldiğinde duyurulacaktır.

Final Günleri

27 Mayıs, Cumartesi

Piyano (13 yaşa kadar): 9:00-13:00
Diğer Enstrümanlar/Vokal (13 yaşa kadar): 14:00-15:30
Diğer Enstrümanlar/Vokal (14-18 yaş): 16:00-17:30
28 Mayıs, Pazar

Piyano (14-18 yaş): 9:00-13:00
Ödül Töreni: 15:00