2016 Avrupa Gençlik Medya Günleri Çağrısı

Fransa’nın Strasbourg şehrinde 19-21 Mayıs 2016 ‘da yapılacak Avrupa Parlamentosu’nun 2016 Avrupa Gençlik Etkinliği’nde raporlama şansı için 110 genç gazeteciden biri olun.

 

EYMD 2016 katılımcıları etkinlikten raporlama yapıp, özel bir rapor ve multimedya dokümanı hazırlayacaklardır. Medya çalıştaylarına, politik tartışmalara katılacak, medya üretim pratiği kazanıp, Avrupa Parlamentosu’nun çok değerli görüşlerini edinerek  uluslararası medya çevresi deneyimi elde edeceklerdir.Üst düzey Avrupalı politikacılarla, profesyonel gazetecilerle ve uzmanlarla tanışma fırsatı elde edip pratik medya üretimi yoluyla uluslararası değişime iştirak edeceklerdir.Bu sene, üç katılımcı bütün etkinlik hakkında  kısa dokümantar bir film de hazırlayacaklardır.

 

Üç günlük çalıştay bitiminde her bir genç gazeteci isteklerine göre  video, fotoğraf, radio, basın, multimedia veya yeni medya ile ilgili seminar başlığı üzerine  bir rapor hazırlayacaktır.

 

EYE 2016’nın beş ana teması aşağıdaki konular  üzerine olacaktır:

 

-Savaş ve barış: Daha barış dolu bir evren için görüşler

İsteksizlik  ve  dahil olma: Coşkulu bir demokrasi Ajandası

-Dışlama ve Giriş Sağlama: Genç işsizliği için önlem alınması

-Hareketsizlik ve Yenilik: Yarının dünyasının işi

-Başarısızlık ve başarı: Sürdürülebilir Avrupa için yeni yollar

 

Bu yılın sayısı iki yeniliği getirecektir: Alman televizyonu gazetecileri tarafından yönetilen yeni medya çalıştayı ve  katılımcıların EYE konuşmacıları ile kısa bir talk show üretecekleri ikinci TV çalıştayı.

Çağrı:

  • AB üye ülkeleri’nde yasal olarakikamet eden kişilerle vatandaşlara
  • 18-30 yaşları arası genç gazetecilerle, gazatecelik öğrencileri veya gazetecilik stajyerlerine açıktır.

Etkinlik İngilizce olacaktır.Başka ülkelerden gelen genç gazeteciler kendi masraflarını karşılamak kaydıyla katılım sağlayabilirler ve 15 Mart’a  kadar organizatörlerle görüşmeleri gerekmektedir.

Nasıl Başvurulur?Ekteki formu doldurun. this form.

(Gazetecilik, medya ve iletişim) ile ilgili eğitiminize vurgu yaparak, iş deneyiminizi, motivasyonunuzu ve medya örneği olarak iki link (herhangi bir türden) giriniz.Lütfen başvuruları eposta ile göndermeyin, bunlar değerlendirmeye girmeyecektir.

Pratik Bilgi: Avrupa Parlamentosu  konaklama, yemek ve yerel ulaşımı kapsayacak şekilde 540 Avro’ya kadar toplu parayı çalışan gazetecilere veya 270 Avro’ya kadar olan parayı da gazetecilik öğrencilerine veya stajyerlere ödeyecektir.Strasbourg’ta yaşayan katılımcılara toplam para veya seyahat masrafları ödenmeyecektir.

Son başvuru: 20 Mart 2016, 23:59 CET

Lütfen sorularınızı questions@youthmediadays.eu adresine “EYMD 2016 questions” başlığıyla gönderin.

Daha fazla bilgi için: