2015 Sezonu “EN İYİLER” Fotoğraf Yarışması

– FOTO PROJE –
2015 Sezonu “EN İYİLER” Fotoğraf Yarışması
Şartnamesi
YARIŞMANIN AMACI ;

Foto Proje internet sitesi; Türkiye ve KKTC’de bulunan Fotoğraf Stüdyoları, Fotoğraf firmaları, Hobi fotoğrafçılarının iş, ürün ve projelerini internet dünyasına taşıyabilecekleri bir yazılım sistemidir. Foto Proje internet sitesi alıcı ile satıcıyı hızlı bir şekilde buluşturan ve sadece fotoğrafçılara özgü yapısıyla çalışan bir e-ticaret sistemidir.

Foto Proje “EN İYİLER” Fotoğraf Yarışması; 04 Temmuz 2015 tarihinde yayına giren fotoproje.com internet sitesi üzerinden her yıl aynı tarihlerde tekrar edilerek geleneksel hale getirilecek bir organizasyondur.

Foto Proje “EN İYİLER” Fotoğraf Yarışmasına katılım 15 Aralık 2015 saat 12:00 itibariyle başlayacak, 15 Mayıs 2016 saat 23:59’da sona erecektir. Bu tarihler arasında sisteme yüklenen fotoğraf albümleri, proje ve videolar değerlendirmeye alınacaktır.

Foto Proje “EN İYİLER” fotoğraf yarışmasının amacı;

Sisteme üye olan/olacak Fotoğraf Stüdyoları ve Fotoğraf firmalarının yaz sezonu boyunca çektikleri fotoğrafların albümler halinde düğün, nişan, sünnet, mezuniyet, stüdyo, yeni doğan ve vitrin kategorilerinde sisteme yüklenmesi ve sonrasında en iyilerinin belirlenerek ödüllendirilmesi,

Fotoğraf Stüdyoları ve Fotoğraf firmalarının sisteme yüklemiş oldukları Düğün Video Kliplerinin en iyisinin belirlenerek ödüllendirilmesi,

Hobi fotoğrafçılarının sisteme yüklemiş oldukları Foto Projelerin en iyisinin belirlenerek ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenmiştir.

YARIŞMA KATEGORİLERİ ;

Foto Proje “En İyiler” Fotoğraf Yarışması Toplam 10 Kategoriden oluşmaktadır

En İyi Vitrin ;

Foto Proje kurumsal üyesi Fotoğraf Stüdyo ve firmalarının yönetici paneli – vitrin düzenle kısmından sayfalarına ekleyecekleri düğün, nişan, sünnet, yeni doğan, mezuniyet, reklam ve stüdyo fotoğraflarından oluşan karma fotoğraf serisinin değerlendirilmesi ile belirlenecektir. Bu kategoriye sadece Fotoğraf Stüdyosu ve Firmalar katılabilecektir.

En iyi Düğün Albümü ;

Foto Proje kurumsal üyesi Fotoğraf Stüdyo ve firmalarının yönetici paneli – albüm ekle kısmından fotoğraf çekimleri bölümü DÜĞÜN kategorisine yükleyecekleri fotoğraf serisidir. Bu kategoride 3 adet Ödül verilecektir. Bu kategoriye sadece Fotoğraf Stüdyosu ve Firmalar katılabilecektir.

En İyi Nişan, Sünnet, Mezuniyet, Stüdyo, Doğum ve Reklam Albümü ;

Foto Proje kurumsal üyesi Fotoğraf Stüdyo ve firmalarının yönetici paneli – albüm ekle kısmından fotoğraf çekimleri bölümü Nişan, Sünnet, Mezuniyet, Stüdyo, Doğum ve Reklam kategorilerine yükleyecekleri fotoğraf serileridir. Bu kategorilerde 1’er adet ödül verilecektir. Bu kategorilere sadece Fotoğraf Stüdyosu ve Firmalar katılabilecektir.

En iyi Düğün Videosu ;
Foto Proje kurumsal üyesi Fotoğraf Stüdyo ve firmalarının yönetici paneli – video ekle kısmından ekleyecekleri düğün videolarıdır. Bu kategoride 1 adet ödül verilecektir. Bu kategoriye sadece Fotoğraf Stüdyosu ve Firmalar Katılabileceklerdir.

En İyi Foto Proje ;

Foto Proje üyesi hobi fotoğrafçılarının yönetici paneli – albüm ekle kısmından ekleyeceği fotoğraf serisidir. Bu kategoride 1 adet ödül verilecektir. Bu kategoriye sadece Hobi Fotoğrafçıları katılabilecektir.

KATILIM KOŞULLARI VE KURALLAR ;

1. Foto Proje “En İyiler” Fotoğraf Yarışmasına katılım ücretsizdir.

2. Yarışmaya Türkiye ve KKTC’de sınırları içerisinde Foto Proje sistemine Üye olmuş/olacak Fotoğraf Stüdyoları, Fotoğraf firmaları, Hobi fotoğrafçıları (amatör veya profesyonel) katılabilirler. Yarışmaya düzenleme kurulu ve jüri üyelerinin birinci dereceden yakınları katılamazlar.

3. Yarışma için yüklenen albümlerde fotoğraflar Dijital (Sayısal) ortamda Renkli olarak jpeg formatta kısa kenar en az 1920 piksel, uzun kenar en fazla 3200 piksel olacak şekilde kaydedilmelidir. Yüklenecek her bir fotoğraf dosyası 1 Mb’tan küçük olmamalı, 4 Mb’ı da geçmemelidir.

4. Katılımcıların vitrin ve fotoğraf çekimleri kategorilerine yükleyeceği albümlerde bulunan fotoğraflarda; renk, kadraj, ton, kontrast gibi photoshop düzenlemeleri haricinde ekleme çıkarma yada herhangi bir fotomontaj yapmaları kesinlikle kabul edilmeyecektir. Ancak fotoğrafın gerçekliğini zedelemeyecek müdahaleler yapılabilecektir. Bu konuda Seçici Kurul’un kanaati esastır. Fotoğrafların kenarlarında boşluk veya paspartu kullanılmayacaktır.

5. Daha önce yada eş zamanlı herhangi bir yarışmada ödül yada sergileme almış, basılı yada dijital ortamda yayınlanmış fotoğrafların yarışmaya katılması serbesttir.

6. Yarışmaya Seçici Kurul üyeleri ve birinci derecede yakınları dışında sadece fotoproje.com internet sitesine üye olmuş/olacak fotoğraf stüdyoları, fotoğraf firmaları ve hobi fotoğrafçıları katılabilirler.

7. En iyi Vitrin bölümüne katılım en az 15 en fazla 30 fotoğraf ile gerçekleştirilecektir. Vitrin bölümü oluşturulurken düğün, nişan, sünnet, yeni doğan, mezuniyet, reklam ve stüdyo fotoğraf çekimi kategorilerinden en az 2 tanesi kullanılarak vitrin oluşturulacaktır. Kullanıcılar yarışmanın diğer kategorilerinde yükledikleri albümler içerisinde kullandıkları fotoğrafları vitrin bölümünde içerisinde kullanabileceklerdir.

8. En iyi Düğün albümü bölümüne albüm ekleme sayısında sınır yoktur. Her albüm en az 5 en fazla 15 fotoğraftan oluşturulacaktır. Katılımcılar Düğün albümlerini eklerken konu bütünlüğünü dikkate alarak yükleme yapacaktır. Her düğün albümünde 1 adet model, gelin, damat yada gelin/damat çiftinin fotoğraflarını kullanabilecektir. Albümler oluşturulurken model, gelin, damat yada gelin/damat çiftinin detay görüntülerini, kıyafetlerini, takılarını vb hususları kullanarak albümlerini tamamlayabileceklerdir.

9. En iyi Sünnet albümü bölümüne albüm ekleme sayısında sınır yoktur. Her albüm en az 5 en fazla 15 fotoğraftan oluşturulacaktır. Katılımcılar Sünnet albümlerini eklerken konu bütünlüğünü dikkate alarak yükleme yapacaktır. Her sünnet albümünde 1 adet sünnet çocuğu ve ailesinin fotoğraflarını kullanabilecektir. Albümler oluşturulurken sünnet çocuğu ve ailesi detay görüntülerini, kıyafetlerini, takılarını vb hususları kullanarak albümlerini tamamlayabileceklerdir.

10. En iyi Nişan albümü bölümüne albüm ekleme sayısında sınır yoktur. Her albüm en az 5 en fazla 15 fotoğraftan oluşturulacaktır. Katılımcılar Nişan albümlerini eklerken konu bütünlüğünü dikkate alarak yükleme yapacaktır. Her nişan albümünde 1 adet model, gelin, damat yada nişan çiftinin fotoğraflarını kullanabilecektir. Albümler oluşturulurken model, gelin, damat yada nişan çiftinin detay görüntülerini, kıyafetlerini, takılarını vb hususları kullanarak albümlerini tamamlayabileceklerdir.

11. En iyi Mezuniyet albümü bölümüne albüm ekleme sayısında sınır yoktur. Her albüm en az 5 en fazla 15 fotoğraftan oluşturulacaktır. Katılımcılar Mezuniyet albümlerini eklerken konu bütünlüğünü dikkate alarak yükleme yapacaktır. Her mezuniyet albümünde 1 adet mezun model ve ailesinin fotoğraflarını kullanabilecektir. Albümler oluşturulurken mezun model ve ailesi detay görüntülerini, kıyafetlerini, takılarını vb hususları kullanarak albümlerini tamamlayabileceklerdir.
12. En iyi Doğum albümü bölümüne albüm ekleme sayısında sınır yoktur. Her albüm en az 5 en fazla 15 fotoğraftan oluşturulacaktır. Katılımcılar Doğum albümlerini eklerken konu bütünlüğünü dikkate alarak yükleme yapacaktır. Her doğum albümünde 1 adet bebek/yeni doğan ve ailesinin fotoğraflarını kullanabilecektir. Albümler oluşturulurken bebek/yeni doğan detay görüntülerini, kıyafetlerini, takılarını vb hususları kullanarak albümlerini tamamlayabileceklerdir.

13. En iyi Stüdyo albümü bölümüne albüm ekleme sayısında sınır yoktur. Her albüm en az 5 en fazla 15 fotoğraftan oluşturulacaktır. Katılımcılar Fotoğraf Stüdyolarında çekmiş oldukları düğün, nişan, sünnet, portre, aile, çocuk, bebek vb. stüdyo fotoğraflarını karma yada belirli kategoride yükleyebileceklerdir.

14. En iyi Foto Proje bölümüne proje ekleme sayısında sınır yoktur. Her proje en az 5 en fazla 15 fotoğraftan oluşturulacaktır. Hobi fotoğrafçıları tarafından eklenen projelerde konu bütünlüğü kriterleri dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır. Fotoğraf Stüdyo ve firmaları bu kategoriye katılamazlar.

15. En iyi Düğün Video Klip bölümüne video ekleme sayısı en fazla 5 adettir. Yönetim Paneli-Video ekle kısmından youtube id kodu ile en az 3 dk en fazla 8 dk olan videolar sisteme yüklenebilecektir.

16. En iyi Reklam albümü bölümüne albüm ekleme sayısında sınır yoktur. Her albüm en az 5 en fazla 15 fotoğraftan oluşturulacaktır. Reklam Fotoğrafçılığı kriterleri göz önüne alınacaktır.

DİĞER HUSUSLAR ;

1. Katılımcı, yarışmaya fotoproje.com internet adresi üzerinden vitrin ekle/albüm ekle/,video ekle bölümlerinden yüklediği eserlerin kendisine ait olduğunu ayrıca tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

2. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf/video üzerinde, eser kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı kural ihlali yapmış sayılır. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer katılımcılara herhangi bir talep hakkı sağlamaz.

3. Fotoğraf ve videolarda bulunan canlı yada cansız obje ile ilgili her türlü telif, izin vb. taleplere ilişkin sorumluluk fotoğrafı çeken ve/veya fotoğrafı yarışmaya gönderene aittir. Eser gönderenler bu konuda (eserde yer alan/alabilecek kişi, araç, mekan, eser, kavram vb. konularda) gereken izinlerin kendileri tarafından alınmış olduğunu, doğabilecek ihtilaflarda tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmektedirler. Bu konuda oluşabilecek ihtilaflarda Foto Proje sorumlu olmayacaktır.

4. Yarışmada ödül fotoğraf/video yayın, telif, kullanım ve sergileme hakkı eser sahipleriyle birlikte Foto Proje’ye ait olacaktır. Bu eserler fotoproje.com arşivinde saklanacaktır. Ödül alan eserler Foto Proje tarafından kitap, reklam, broşür, web sayfası ve benzeri basılı yayınlarda fotoğrafçı ismi belirtilmek koşuluyla kullanılabilir.

5. İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde info@fotoproje adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir. Bu mail adresi yalnızca olası sorunların çözümüne yönelik kullanılmalıdır. Bu adrese fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılım yapıldığı anlamına gelmez.

6. Sisteme yüklenen albüm ve videoların yarışma şartnamesi kurallarına uygunluğu Yarışma Sekretaryası ve Foto Proje Editörleri tarafından sağlanmasına müteakip seçici kurula sunulacaktır.

7. Gönderilecek eserler, T.C ve K.K.T.C. kanunlarına ve genel ahlak kurallarına aykırı olmayacaktır. Bu tür eserler, doğrudan ve haber verilmeksizin değerlendirme dışı bırakılacak ve gereği görüldüğünde yasal takip gerçekleştirilecektir.

SEÇİCİ KURUL (Alfabetik Sıra ile) ;

EN İYİ VİTRİN – EN İYİ STÜDYO – EN İYİ MEZUNİYET – EN İYİ SÜNNET ALBÜMLERİ;

İbrahim ŞAHİN Kocaeli Fotoğraf Odası Başkanı
İbrahim KARABACAK Denizli Fotoğraf Odası Başkanı
Kamil KONUŞKAN Bursa Fotoğraf Odası Başkanı
Yılmaz SÜLEYMANOĞLU İstanbul Odası Başkanı (Seçici Kurul Başkanı)

EN İYİ DÜĞÜN ALBÜMÜ – EN İYİ NİŞAN ALBÜMÜ – EN İYİ DÜĞÜN VİDEOSU ;

Alihan KUTLU Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı
Barış VAROL Photo Workshop Turkey (PWT) Yönetim Kurulu Üyesi
Ceyhun SATIR Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı
Ekrem TULUK Stüdyo Ekrem – Profesyonel Fotoğrafçı
Mehmet ŞEN Mesopotamia Wedding Photographer (MWP) Kurucusu
Serhan SERTER Düğün Fotoğrafçıları Derneği (DÜFOD) Başkanı – ( Seçici Kurul Başkanı )
Özkan SARAL Photo Workshop Turkey (PWT) Kurucusu – Saral Fotoğrafçılık

EN İYİ REKLAM ALBÜMÜ;

Serdar ACAR Reklam Fotoğrafçısı – PPR İstanbul
Yasin Güngör Reklam Fotoğrafçısı – Art Director

EN İYİ YENİ DOĞAN ALBÜMÜ;

Şengül PALLI Doğum Fotoğrafçısı – dogumfotoğrafları.com
Serap Şahan SOKOL Doğum Fotoğrafçısı – Akademisyen

EN İYİ “FOTO PROJE” SEÇİCİ KURUL;

Çoşkun ARAL Foto Muhabiri – Belgesel Yapımcısı
Nasuh MAHRUKİ AKUT Yönetim Kurulu Başkanı – Profesyonel Dağcı – Proje Fotoğrafçısı

ÖDÜLLER ;
En iyi Düğün Albümü (Birinci) : Profoto B2 250W TTL Air 2’li Set
En iyi Düğün Albümü (İkinci) : Tamron 70 200 VC USD f 2.8
En iyi Düğün Albümü (Üçüncü) : NEC P232W 23 inc Ekran
En İyi Vitrin : Eizo CS230 23 inç Ekran
En iyi Düğün Videosu : Digipod 60 cm Slider – Aputure AL-160 Led ışık.
En iyi Nişan Albümü : Digipod 110 cm 5 Renk Reflektör
Vanguard x cenior 30 – Triopo TR980 Ttl Tepe Flaşı
En iyi Reklam Albümü : Color Munki Photo
En iyi Yeni Doğan Albümü : Tamron 24-70 VC USD f 2.8
En iyi Sünnet Albümü : Creative Light Set
(Işık Sehpası, ışık Kafası, Şemsiye, Soft Box)
En iyi Mezuniyet Albümü : Creative Light Set
(Işık Sehpası, ışık Kafası, Şemsiye, Soft Box)
En iyi Stüdyo Albümü : ,Creative Light Set
,(Işık Sehpası, ışık Kafası, Şemsiye, Soft Box)
En İyi Foto Proje : Olympus Em 10 Kit

YARIŞMA TAKVİMİ ;

Yarışmanın Başlama Tarihi : 15 Aralık 2015 – (12:00)
Son Başvuru tarihi : 15 Mayıs 2016 – (23:59)
Juri Değerlendirmesi : 28 Mayıs 2016
Sonuçların Açıklanması : 30 Mayıs 2016
Ödül Töreni, Sergi ve Kokteyl : 18 Haziran 2016

YARIŞMA SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ve DUYURUSU ;
Yarışma sonuçları www.fotoproje.com adresi yarışma bölümünde ayrıca Foto Proje Sosyal Medya mecralarında duyurulacaktır. Dereceye giren katılımcılara ödülleri belirlenen tarihlerde düzenlenecek törende takdim edilecektir.
,
YARIŞMA SEKRETARYASI ;
Mikail YILMAZ – Proje Yöneticisi
Telefon : 0507 751 51 73
E-posta : info@fotoproje.com.
Adres : Yahya Kaptan Mah. Şehit Ali İhsan Çakmak Cad. Nu: 50 – Kocaeli/Türkiye
www.fotoproje.com

YARIŞMAYA KATILIM LİNKLERİ ;
Fotoğraf Stüdyosu ;