2013 Türk Matematik Derneği Lisans ve Lisansüstü Yazokulu

TMD Lisans ve Lisansüstü Yazokulu Nesin Matematik Köyü’nde 8 Temmuz – 22 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Değişikliğe tabi ders programının son halini aşağıda bulacaksınız.

Amaç: Matematik Bölümü öğrencilerinin uzun yaz tatilini değerlendirmek, temel eksiklerini gidermek, kısıtlı zaman yüzünden müredata sığmayan konularda bilgilendirmek, yurtiçinden ve yurtdışından matematikçilerle tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlamak, bilimsel işbirliklerine yol açmak.

Kimler Katılabilir? Bir matematik bölümüne kayıtlı her öğrenci yazokulumuzun kendisine uygun bir bölümüne katılabilir; matematik bölümü dışından gelecekler ancak istisnai olarak ve yer varsa kabul edileceklerdir.

Ücret: Yazokulumuzun günlük ücreti normalde 70 TL’dir; çadırda kalacaklar için ise 55 TL’dir. Üniversite öğrencilerinin birçoğunun bu ücretin yarısını bile ödeyemeyeceğinin bilincindeyiz elbette. Kimseyi ücret nedeniyle reddetmeme gibi değiştirilmesi bile önerilemeyecek bir ilkemiz var. Ancak çoğunlukla yazokullarımızı altından kalkamadığımız bir borçla kapatıyoruz. Durumumuzu anlayacağınızı ve bütçenizin izin verdiği ölçüde yazokulumuza katkıda bulunacağınızı umuyoruz. Nesin Matematik Köyü, kâr amacı gütmemektedir (gütmesi de mümkün degildir zaten, soyut matematik satmaz!) ve karşılıklı anlayış ve güven varsayılarak yönetilmektedir. Olası bir TÜBİTAK desteği için lisans öğrencileri 1 Mart’tan önce başvurmalıdır.

Başvuru: 2013 TMD Yazokulu başvuru formu için tıklayın. Başvurunuz sisteme otomatik olarak aktarılacaktır. En geç iki gün içerisinde başvuruda kullandığınız e-posta adresinize başvurunuzun ulaştığına dair bir onay mesajı gönderilecektir. Eğer bu süre zarfında onay mesajı almazsanız, bir aksilik oldu demektir, bizimle doğrudan iletişime geçin lütfen. (İletişim bilgileri sayfasındadır.) Katılmak istediğiniz tarihleri ve yazokulu boyunca her gün girmeyi taahhüt ettiğiniz iki dersi başvuru formuna mutlaka yazmalısınız. Başvurunuz kabul edildikten sonra kaydınızı yaptırmalısınız, sadece başvuru yapmak yetmemektedir. Ayrıca başvuru formuna ihtiyacınız olan burs miktarını girin lütfen.

Sorularınız için: Ceren Aydın (cerenaydin@nesinvakfi.org)

Süre: Katılım tam hafta sayısı kadar olmalıdır (1, 2, 3 hafta vs). Haftalar pazartesi sabahı saat 8’de başlar ve bir sonraki pazar akşamı saat 20’de biter. Genel kural olarak Köy’e başlangıç tarihinden bir gün önce (bir pazar günü) gelinir ve bitiş tarihinde (gene bir pazar günü) Köy’den ayrılınır. Haftalarımızda 6 çalışma günü vardır, hafta ortasında, yani perşembe günleri tatildir ve çoğu zaman arzu edenler bir geziye (Efes, tekne gezisi, milli park vs) ya da denize giderler.

Her ders 2 saate yakın sürer. Program sıkışık olduğunda dersler 1,5 saat sürebilirler. Genelde günde en az 8 saat ders vardır. Aynı anda birkaç ders birden olacaktır. Katılımcıların da bildikleri konularda gece semineri vermeleri mümkündür, hatta zaman elverdiğince bu konuda teşvik edilirler. Bazı dersler İngilizce olabilir; dolayısıyla katılımcıların bir matematik dersi dinleyebilecek kadar İngilizce bilecekleri varsayılır.

Köy’de bol bol çadır kuracak yer vardır. Kısıtlı sayıda çadırımız vardır, çadırınız varsa yanınızda getirmenizi rica ediyoruz.

Fiziksel bir engel olmadıkça, katılımcıların Köy’de çamaşır, bulaşık, temizlik, bahçe bakımı, yemek gibi gündelik işlerde yardımcı olacakları varsayılır. Matematik Köyü’nde bir aile ve kardeşlik ortamı yaratmaya çalışıyoruz. (Kimse kapasitesi dışında çalışmayacaktır.)

Konaklama: Daha genç olduklarından dolayı, köy evlerine, yani koğuşlara öncelikli olarak lise öğrencileri yerleştirilecektir. Lisans ve lisansüstü öğrencileri çadırlarda konaklayacaklardır. Zaten tecrübemiz gösteriyor ki, daha fazla özgürlük ve bağımsızlık sağladığından, yaşça büyük öğrenciler çadırları koğuşlara tercih etmektedirler. Eğer bu konuda bir çekinceniz varsa lütfen bize yazın. Sizi memnun edeceğimize dair söz veremesek de elimizden geleni yapacağımıza dair kuşkunuz olmasın.

Olası TÜBİTAK Desteği: TMD Lisansüstü Yazokulumuz için TÜBİTAK’a başvurduk. Sonuçlar henüz açıklanmadı. Lisans yazokulumuz için de başvuracağız. Olası bir TÜBİTAK desteği için lisans öğrencileri 1 Mart’tan önce başvurmalıdır.

Önemli not: Başvuru yaptıktan sonra size gönderilen kayıt mesajını dikkate almanızı rica ederiz. Kayıt formunu göndermeden ve gerekli diğer işlemleri yapmadan yazokulu kaydınız tamamlanmayacaktır. Yani önce başvuru sonra kayıt gerekiyor ve her iki işlem de gerekli.