2013 Lise Sanat Yazokulu

Tarih: 15 – 28 Temmuz 2013
Hedef Kitle: 15 – 18 yaş arası lise öğrencileri.
Dil: Türkçe
Kapasite: 20 kişi (10 koğuş, 10 çadır)
Amaç: Çağdaş sanat teorisi ve pratikleri üzerine bilgi kazandırmak, yöntemleri ve amaçları üzerine soru sormak ve eleştirel görüş kazandırmak, bu görüşler üzerinden sanat üretim pratikleri geliştirmek. Geleneksel sanat üretim pratiklerine alternatif yollar üreterek, öğrencilere soru sorma alışkanlığını edindirmek ve böylece öğrencilerin yeni fikirler geliştirmelerine yardımcı olmak. Sanatçı ve akademisyenlerle tartışarak, öğrencilerin özgür bir ortamda düşüncelerini ifade etme ve dönüştürme olanağı kazanmalarını sağlamak. Eğitmenlerin uluslararası alandaki deneyimleri öğrencilere yurtdışındaki kurumlar hakkında da bilgi edinme olanağı sağlayacaktır.

Sanatçı Eğitmenler: İnsel İnal, Evrim Kavcar ve Deniz Sözen.
Teorik Eğitmenler: Işın Önol ve Aslı Çetinkaya.
Düzenleyenler: Işın Önol ve Aslı Çetinkaya.
Ücret: Yazokulunun ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil koğuşlar için 1.500 TL, çadırlar için 1.300 TL’dir. Geziler ücrete dahil değildir. Bu ücret, Matematik Köyü’nün her etkinliğinde olduğu gibi, sadece maliyeti kapsamaktadır ve kâr amacı gütmemektedir.

Sorularınız için: Çiğdem Şahin ([email protected])

Kayıt: Belli aralıklarla başvurular değerlendirilir ve sonuçları e-postayla iletilir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

Program

EğitmenDers15.Tem22.TemKurumŞehir
Prof. İnsel İnalSeramik ve Güncel Sanat1Kocaeli Ü.Kocaeli
MFA. Deniz SözenDeneysel, Belgesel ve Güncel Sanat1Viyana U. S. Ü.Viyana
Y. Doç. Evrim KavcarGözlemler ve Sorular1Beykent Ü.İstanbul
MA. Aslı Çetinkaya, MFA., MAS. Işın ÖnolGünümüz Sanatından Örnekler11Tütün Deposu, Viyana U. S. Ü.İstanbul, Viyana

 

Ayrıntılı Ders İçerikleri

Eğitmen: İnsel İnal
Tarih: 22 – 28 Temmuz 2013
Kurum: Kocaeli Üniversitesi
Dersin Adı: Seramik ve Güncel Sanat
İçerik: Bu atölyede katılımcılar, çeşitli kavramlardan yola çıkacak ve aşamalı bir üretim sürecini takip edecekler. Seçilen konuları irdelemek ve görsel ilişkiler yakalamak üzere fotoğraflamaya dayalı bir çalışma, sonrasında görselleştirilen konu ile malzemenin sunumu ve son olarak da tasarım ve çamurla şekillendirme bu sürecin adımlarını oluşturacak.
Eğitmen: Evrim Kavcar
Tarih: 22 – 28 Temmuz 2013
Kurum: Beykent Üniversitesi
Dersin Adı: Gözlemler ve Sorular
İçerik: Evrim Kavcar, belkemiğini sabah yürüyüşlerinin oluşturacağı bir çalışma yürütecek. Şu sorular atölyenin ana hatlarını belirleyecek: Yürürken hem kendi bedenimize hem de çevremizdeki canlı ve cansız varlıkların durumlarına dair neler fark ederiz? Ve durduğumuzda? Sesler, dokular, renkler, rüzgar, ışık, hava sıcaklığı… Deneyimlerimizi, gözlemlerimizi dijital olmayan yöntemlerle nasıl not ederiz? Neyi hangi şekilde aktarırız? Bu yürüyüşlerden her katılımcı kendi gözlemleri ve sorularıyla döner. Bu getirilenler hakkında herkes fikirlerini ortaya atar, tartışmaya açılır. Atölye sonunda her katılımcı kendi yürüyüş günlüğünü bir sanatçı kitabı gibi üretir.
Eğitmen: Deniz Sözen
Tarih: 15 – 18 Temmuz 2013
Kurum:Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi
Dersin Adı:Deneysel Belgesel ve Güncel Sanat
İçerik:Viyana ve Istanbul’da yaşayan sanatçı Deniz Sözen, video ve ses üzerine atölye çalışmaları sürdürecek. Bu atölye araştırma laboratuvarı olarak tanımlanabilir. Belgesel sinema tarihinin önemli filmleri üzerinden yola çıkıp katılımcılara güncel sanatta “deneysel belgesel” olarak tanımlanan ve belgesel estetiğini vurgulayan örnekler sunulacak. Belgesel ve güncel sanat alanındaki kullanılan (sinema) dili-estetiği katılımcılarla birlikte yorumlanacak. Sonrasında katılımcılar kendi fikirlerini görsel-pratik çalışmalarda uygulayabilecekler.

Eğitmenler: Asli Çetinkaya & Işın Önol
Tarih: 15 – 28 Temmuz 2013
Kurum: Tütün Deposu & Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi
Dersin Adı: Günümüz Sanatından Örnekler
İçerik: Işın Önol ve Aslı Çetinkaya günümüz sanatından örnekleri ve sanat tarihinde yer alan kimi yapıtları katılımcılarla birlikte okuma, tartışma ve yorumlama toplantıları yapacaklar. Yapıtlar bağlamında yapılan konuşmalarda ortaya çıkan kavram ve konuları, katılımcıların kendi yaşamları, gözlem ve deneyimleriyle ilişkilendirmeleri ve kısa metinler üretmeleri üzerinde çalışılacak.

Program Yürütücüleri

Aslı Çetinkaya: Son yirmi yılda mühendislik, işletme, sanat tarihi ve eleştirel teori alanlarında eğitim aldı. 2005-2010 arasında Sabancı Universitesi, Kasa Galeri’de galeri yöneticisi olarak çalıştı. Yazı, söyleşi ve çevirileri çeşitli yayınlarda yer aldı. Halen İstanbul’da Depo kültür merkezinde (http://www.depoistanbul.net) çalışmakta. Ortak müfredat inisiyatifi kurucularındandır. www.ortakmufredat.org
İnsel İnal: İstanbul ve Kocaeli’nde yaşamakta ve çalışmakta. 1993 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik Bölümü’nde lisans eğitimini aldı. 1996’da “Fluxus Sanat Akımı” yüksek lisans teziyle, 2002’de “Çağdaş Türkiye Sanatında Üretim Tüketim İlişkileri Ve Bu İlişkilerde Aksamalar” sanatta yeterlik teziyle, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nden mezun oldu.

Bir dönem ‘Performans Günleri’ ile interdisipliner organizasyonlar ve paneller düzenleyen İnal, DAGS Disiplinlerarası Genç Sanatçılar Derneği’nin başkanlığını yaptı. Yurtdışı ve yurtiçi birçok karma ve kişisel sergiye katıldı. Disiplinlerarası kurgular ile güncel ve yerel odaklı projelerini oluşturan İnal, seramik, fotoğraf, video, pentür gibi mecralarla düzenlemeler oluşturmakta, katılımcı ve paylaşımcı oluşumlarla tuttuğu kayıtları sergilemekte, kamusal alanlarda çeşitli projeler uygulamaktadır. Halen Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı olan İnal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde de çeşitli lisans ve doktora düzeyinde kuramsal dersler vermektedir. http://inselinal.blogspot.com

Evrim Kavcar: 2000 yılında Mimar Sinan GSF Heykel Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek Lisansını Fullbright bursu ile San Francisco Art Institute’te tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladığı sanatta yeterlik programının bir dönemini, Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde geçirdi. Gündelik durumların sanat yapıtına dönüştürülme sürecini teorik ve pratik olarak irdelemektedir. Halen Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde çalışmaktadır. http://evrimkavcar.com/

Işın Önol: Işın Önol (1977, Türkiye) Bağımsız küratör olarak Viyana’da yaşıyor ve Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi, Kültürel Çalışmalar bölümünde doktora eğitimini sürdürüyor. 2011 yılında Zürih Sanat Üniversitesi’nden MAS derecesini aldı. 2009 Yılında Grenoble, Fransa’da Ecole de Magasin Uluslararası Küratoryel Çalışma Programı’na, ve Güney Kore’de Gwangju Bienali Uluslararası Küratör Kursu’na katıldı. MFA derecesini 2003 yılında Sabancı Üniversitesi, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünden aldı. 2003-2006 yılları arasında Bosporus International School’da sanat koordinatörü olarak, 2006-2009 yılları arasında Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde yönetici ve küratör olarak çalıştı. Bağımsız olarak Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde küratör/eş küratör olarak çeşitli sergiler hazırladı. Küratoryel çalışmalarında karanlık, gölge, görünmezlik, yitiklik gibi stratejilerin, iştirak sağlama, bilgi aktarımı, örtülü politik çağrışımlar iletme gibi amaçlarla kullanımı ile ilgilenir. www.isinonol.com

Deniz Sözen: Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde güzel sanatlar eğitimi aldı. 2007-2009 yılları arasında Arts and Humanities Council tarafından verilen araştırma bursu ile Goldsmiths Koleji’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2009-2011 yılları arasında Linz Üniversitesi’nde Zaman Temelli Medya departmanında okutman olarak çalıştı. 2011 yılında Zürih Sanat Üniversitesi Sanat Eğitimi Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalışmaya başladı. Burada Rietberg müzesi işbirliği ile post kolonyal perspektif üzerinden trans-kültürel sanat eğitimi hakkında teori ve pratiklerin geliştirilmesi üzerine araştırma çalışmalarını yakın zamana dek sürdürdü. Şu anda bağımsız sanatçı olarak Viyana ve İstanbul’da yaşamaktadır. http://denizsoezen.wordpress.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin