2012 UNESCO Kültürel Mirasın Korunması Asya Pasifik Mirası Ödülleri

Birey ya da kuruluşların, özel veya kamu-özel işbirliği ile gerçekleştirdikleri Asya ve Pasifik bölgelerindeki kültürel mirasın değerinin artmasına katkı koyan, son 10 yılda tamamlanmış restorasyon projeleri ödüle başvurabiliyor.  Son başvuru tarihi 31 Mart 2012.

Yarışma kapsamında 50 yıl önce veya daha öncesinde yapılmış toplu konutlar, ticari, kültürel, dini, endüstriyel ve kurumsal yapılar, bahçeler ve köprüler yer alıyor. Kamu-özel girişimi ile yenilenen tarihi kentler, mahalleler ve kırsal yerleşim alanları da bu kapsamda değerlendirilebilir.

2012 UNESCO Asia-Pacific Heritage Awards Call for Entries
Entries are now being accepted for the 2012 UNESCO Asia-Pacific Awards for Cultural Heritage Conservation.  

In addition to the conservation awards, the “Jury Commendation for Innovation” will also be considered for newly-built structures which demonstrate outstanding architectural design that is well-integrated into historic contexts. 

The 2012 Awards cycle marks a milestone for the programme, after successful implementation over the first twelve years. With support from the Macau Foundation, the Awards programme is now being enhanced to have even greater impact in raising awareness about exemplary practices in conserving heritage sites around the region.

The deadline for receipt of materials is 31 March 2012. 

Contact:

Culture Unit
UNESCO Bangkok
Tel: (66 2) 391-0577 Ext. 509
Fax: (66 2) 391-0866
Email:culture.bgk@unesco.org