2012 Türk Matematik Derneği Lisans ve Lisansüstü Yazokulu

TMD Lisans ve Lisansüstü Yazokulu Şirince’de Nesin Matematik Köyü’nde 9 Temmuz – 23 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Programın şu anki halini aşağıda bulacaksınız.

Kimler Katılabilir? Bir matematik bölümüne kayıtlı her öğrenci yazokulumuzun kendisine uygun bir bölümüne katılabilir; matematik bölümü dışından gelecekler ancak istisnai olarak ve yer varsa kabul edileceklerdir. (Birinci sınıfı henüz bitirmemiş öğrenciler lise programlarına da katılabilirler, ve programlarına kendilerine uygun bir iki lisans dersi ekleyebilirler. Bu öğrenciler aşağıda “başlangıç” ibaresi altındaki maviye boyanmış derslerle de ilgilenebilirler.)

TMD Lisansüstü Yeterlilik Programı: Bu yıl ilk kez, lisansüstü yeterlilik sınavlarına yönelik, her biri 8 ila 10 hafta arasında süren Cebir, Gerçel Analiz, Karmaşık Analiz, Geometri ve Topoloji dersleri açılacaktır. “TMD Lisansüstü Yeterlilik Yazokulu” adı altında toparladığımız bu programa ileri seviyede lisans öğrencileri de katılabilir. Programın belli bikaç haftasına da katılmak mümündür. Yeterlilik derslerinin son günü sınav yapılacaktır. Eğer bağlı bulunduğunuz enstitüye kabul ettirebilirseniz, notunuzu kurumunuzda yeterlilik sınavı notu olarak saydırabilirsiniz. Bölüm başkanınız bu konuda TMD tarafından bilgilendirilmiş olması gerekir. Daha fazla ayrıntı için tıklayın.

Ücret: Yazokulumuzun günlük ücreti normalde 70 TL’dir; çadırda kalacaklar için ise 50 TL’dir. Üniversite öğrencilerinin birçoğunun bu ücretin yarısını bile ödeyemeyeceğinin bilincindeyiz elbette. Kimseyi ücret nedeniyle reddetmeme gibi değiştirilmesi bile önerilemeyecek bir ilkemiz var. Ancak her yıl yazokulumuzu altından kalkamadığımız bir borçla kapatıyoruz. Durumumuzu anlayacağınızı ve bütçenizin izin verdiği ölçüde yazokulumuza katkıda bulunacağınızı umuyoruz. Nesin Matematik Köyü, kâr amacı gütmemektedir (gütmesi de mümkün degildir zaten, soyut matematik satmaz!) ve karşılıklı anlayış ve güven varsayılarak yönetilmektedir. Olası bir TÜBİTAK desteği için lisans öğrencileri 10 Mart’tan, lisansüstü öğrencileri ise 15 Nisan’dan önce başvurmalıdır.

Az da olsa değişikliğe tabi ders programını aşağıda bulacaksınız. Yakın gelecekte programa daha fazla ders eklenecektir.

Başvuru: 2012 TMD Yazokulu başvuru formu için tıklayın. Başvurunuz sisteme otomatik olarak aktarılacaktır. Bir iki gün içerisinde başvuruda kullandığınız e-posta adresinize başvurunuzun ulaştığına dair bir onay mesajı gönderilecektir. Bir iki gün içinde bir onay mesajı almazsanız, bir aksilik oldu demektir, bir daha yazın lütfen. Katılmak istediğiniz tarihleri ve yazokulu boyunca her gün girmeyi taahhüt ettiğiniz iki dersi başvuru formuna mutlaka yazmalısınız. Başvurunuz kabul edildikten sonra kaydınızı yaptırmalısınız, sadece başvuru yapmak yetmemektedir.

Sorularınız için: Orhan Bağadır ([email protected])

Süre: Katılım tam hafta sayısı kadar olmalıdır (1, 2, 3 hafta vs). Haftalar pazartesi sabahı başlar ve bir sonraki pazar akşamı biter. Genel kural olarak Köy’e başlangıç tarihinden bir gün önce (bir pazar günü) gelinir ve bitiş tarihinde (gene bir pazar günü) Köy’den ayrılınır. Haftalarımızda altı çalışma günü vardır, hafta ortasında, yani perşembe günleri tatildir ve çoğu zaman arzu edenler bir geziye ya da denize (Efes, tekne gezisi, milli park vs) giderler.

Her ders 2 saate yakın sürer. Genelde günde en az dört ders vardır. Aynı anda birkaç ders birden olacaktır. Katılımcıların da bildikleri konularda gece semineri vermeleri mümkündür ve hatta zaman elverdiğince bu konuda teşvik edilirler. Bazı dersler İngilizce olabilir; dolayısıyla katılımcıların bir matematik dersi dinleyebilecek kadar İngilizce bildikleri varsayılır.

Köy’de bol bol çadır kuracak yer vardır. Kısıtlı sayıda çadırımız vardır, çadırınız varsa yanınızda getirmenizi rica ediyoruz.

Fiziksel bir engel olmadıkça, katılımcıların Köy’de çamaşır, bulaşık, temizlik, bahçe bakımı, yemek gibi gündelik işlerde yardımcı olacakları varsayılır. Matematik Köyü’nde bir aile ve kardeşlik ortamı yaratmaya çalışıyoruz. (Kimse kapasitesi dışında çalışmayacaktır.)

Konaklama: Daha genç olduklarından dolayı, köy evlerine, yani koğuşlara öncelikli olarak lise öğrencileri yerleştirilecektir. Lisans ve lisansüstü öğrencileri çadırlarda konaklayacaklardır. Zaten tecrübemiz gösteriyor ki, daha fazla özgürlük ve bağımsızlık sağladığından, yaşça büyük öğrenciler çadırları koğuşlara tercih etmektedirler. Eğer bu konuda bir çekinceniz varsa lütfen bize yazın. Sizi memnun edeceğimize dair söz veremesek de elimizden geleni yapacağımıza dair kuşkunuz olmasın.

Olası TÜBİTAK Desteği: 11 hafta sürecek TMD Lisans ve Lisansüstü Yazokulumuz için TÜBİTAK’a başvurduk. Sonuçlar henüz açıklanmadı.

1, 2, 3’üncü haftaların amacı (9 Temmuz – 29 Temmuz 2012): Bu programda üç değişik konu işlenecektir: analiz, cebir ve (sonuncu hafta) uygulamalı matematik. Lisans programının en azından birinci sınıfını bitirmiş öğrencilerin bile yararlanabileceği, çok fazla temel gerektirmeyen bir program tasarlamaya çalıştık. Bu pograma katılan öğrenciler özellikle cebir ve analiz konularındaki temel tanımları ve teoremleri öğrenecekler ya da bildiklerini pekiştireceklerdir. En temel derslerin ayrıca asistanları olacaktır.

4, 5, 6’ncı haftaların amacı (30 Temmuz – 19 Ağustos 2012): Bu programda amacımız lisans öğrencilerine normal müfredatta görmeleri mümkün olmayan dersler sunmak. Birinci hafta matematiksel ekonomi dalında 5 ders, üçüncü hafta ise mantık dalında 4 ders var. Diğer dersler daha çok cebir ve geometri ağırlıklı. Katılımcıların genel kültürlerinin artacağına inanıyoruz. Ayrıca “tropical geometry” ve “automated theorem proving” konuları oldukça yeni araştırma konularıdır ve araştırmaya çok açıktırlar.

7, 8, 9’uncu haftaların amacı (20 Ağustos – 9 Eylül 2012): Mantık, sayılar kuramı ve analiz ağırlıklı bu programda öğrencilere genellikle matematik bölümlerinde zamansızlıktan dolayı okutulmayan bir demet heyecanlı ders sunuyoruz. (Galois Theory dersi dışında.) Öğrenciler, bir yandan okulda öğrendikleri temel konuların uygulamalarını görerek bilgilerini pekiştirecekler, diğer yandan matematik genel kültürlerini artıracaklardır. Ayrıca bu program sayesinde, öğrencilerin ilgi alanlarının ve matematiksel zevklerinin farkına varıp ileriye yönelik araştırma konularını daha sağlıklı bir biçimde seçebileceklerine inanıyoruz.

Önemli not: Başvuru yaptıktan sonra size gönderilen kayıt mesajını dikkate almanızı rica ederiz. Kayıt formunu göndermeden ve gerekli diğer işlemleri yapmadan yazokulu kaydınız tamamlanmayacaktır. Yani önce başvuru sonra kayıt gerekiyor ve her iki işlem de gerekli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin