2010 – 2011 OKUL YARIŞMALARI YÖNERGE DOSYASI

Türkiye Beyin Takımı, 1992 yılından bu yana Dünya Zekâ Oyunları Şampiyonası’nın tamamına katılmıştır. TBT’ye yeni üyeler kazandırmak, ülkemizde Akıl Oyunları Kültürü’nü daha da yaygınlaştırmak için Akıl Oyunları tarafından senelerdir farklı yarışmalar düzenlenmektedir. Son 5 yıldır bu yarışmalar, ilköğretim ve lise öğrencilerini kapsayacak şekilde genişletilmiş ve ülkemizin farklı illerinde düzenlenmiştir.

Elinizdeki kitapçık 2010 – 2011 yılında Türkiye genelinde yapılacak olan okul yarışmalarında sorulacak olan soru türlerinin açıklamalarını, çözümlü örneklerini ve çalışma sorularını kapsamaktadır.

Bu kitapçığın amacı, ülke genelinde bu yarışmalara katılacak olan öğrencilere, karşılacakları soru türlerini tanıtmak; bu türlerin öğrenciler tarafından daha iyi bir şekilde kavranmasını sağlamak ve öğrencilerin bu türlerle ilgili kendilerince çözüm yöntemleri geliştirmelerine olanak sağlamaktır.

Yarışmalarda kullanılacak soru türleri 5 ana başlık altında tasnif edilmiştir: Akıl Oyunları, Matematik, Sudoku, Mekanik ve Optimizasyon. Her bölümün bölüm kapağında soru içeriği belirtilmiş olup; 5 ana başlık, Akıl Oyunları yarışmalarında kullanılan yarışma şablonu ile örtüşmekte, böylece katılacak öğrencilere yarışmanın ne tarzda olacağı hakkında da fikir vermektedir. Ayrıca katılımcı öğrencilere kaynak sunma adına, bahsedilen soru türleri ile alakalı daha fazla soruyu nerede bulabilecekleri de belirtilmiştir.

Bu kitapçıkta yer alan soruların tamamının bu sene boyunca yapılacak olan yarışmalarda kullanılma zorunluluğu yoktur. Katılacak tüm öğrencilere ve okullara şimdiden başarılar.

TBT Kaptanı / Ferhat Çalapkulu

Yönerge Dosyasını İndirmek İçin Aşağıdaki Linki Tıklayınız.

2010-2011 Okul Yarışmaları Yönerge Dosyası (2.68 MB)