20. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları

Her yıl geleneksel olarak yapılmakta olan Matematik Olimpiyatlarının bu yıl 20. yapılacaktır. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatlarının organizasyonu, Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü ve Akdeniz Üniversitesi, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet göstermekte olan Matematik Topluluğu tarafından düzenlenmektedir.

Olimpiyatlar, Türkiye genelinde 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencileri arasında yapılmaktadır.
http://ogrenci.akdeniz.edu.tr/matoli/matkayitformu.asp adresinde 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren online olarak yapılacaktır. Başvuran öğrenciler, yarışmaya alınacakları derslikleri ve numaralarını, yarışmadan önce internet aracılığıyla öğrenebileceklerdir.

Olimpiyat sınavı 3 Mayıs 2015 tarihinde, 10:30’da test yöntemiyle Akdeniz Üniversitesi kampüsünde belirtilecek dersliklerde yapılacaktır

Olimpiyatlara katılacakların tüm giderleri kendilerine aittir.
Antalya il ve ilçelerinden katılacak öğrenciler için, genel değerlendirme ile birlikte ayrıca kendi aralarında özel bir değerlendirme yapılacaktır.

Bir liseden en fazla 12, ilköğretim’den ise en fazla 4 öğrenci katılabilir. Bireysel olarak başvurmak isteyenler, başvurularını okul idaresine onaylatarak, form üzerinde belirtilen adrese göndereceklerdir (Bireysel başvurular okullara ayrılan kontenjana dahildir)
Olimpiyatlara sadece son başvuru tarihine kadar başvuranlar alınacak olup; başvuru yapmadan yarışma günü gelen öğrenciler kesinlikle yarışmaya alınmayacaklardır. Ayrıca, yarışmaya girecek öğrencilerin yanlarında mutlaka fotoğraflı bir kimlik belgesi bulundurmaları gerekmektedir.

Dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verilecektir (Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünce olimpiyat madalyası, başarı belgeleri ve çeşitli ödüller).
Başvuruda bulunduğu halde, yarışmaya girmeyenler herhangi bir hak iddia edemeyeceklerdir.
Olimpiyatlarla ilgili duyurular, sonuçlar, örnek sorular http://matematik.fen.akdeniz.edu.tr adresinden öğrenilebilecektir.

Ödül töreni 4 Mayıs 2015 tarihinde, saat 14.00-17.00 de yapılacaktır.
NEDEN MATEMATİK OLİMPİYATLARI DÜZENLİYORUZ?

Matematik olimpiyatlarının düzenlenmesindeki en büyük amaç, lise öğrencilerine matematiği sevdirmek, yeteneklerini gösterebilme imkanı vermek ve matematik alanında yetenekli öğrencileri ödüllendirmektir. Birçok spor dalında başarılı öğrenciler başarılarını değişik spor organizasyonlarında gösterebilmektedirler. Fakat, dahi diyebileceğimiz üstün zekalı öğrencilerimizin, bu yeteneklerini gösterebilecekleri bilimsel nitelikteki olimpiyatlar maalesef, gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça azdır. Bilimsel olimpiyatlarda, üniversitelere büyük görev düşmektedir. Akdeniz Üniversitesi olarak, özellikle, matematik alanında kendini geliştirmiş, üstün zekalı öğrencilerimizi onurlandırıp, matematiği seven öğrencilerimizin kendilerini gösterebilecekleri bir yarışma düzenlemenin ülkemiz açısından önemli olduğuna inanıyoruz.
Lise öğrencilerinin zor ve düşündürücü sorularla muhakeme yeteneklerini arttırmak, bilimsel çalışma yeteneği kazandırıp bildikleri konularda derin analizler yapmalarını sağlamaktır.
Üstün yetenekli öğrenciler, olimpiyat sınavları ve kamplarında bir araya gelerek bilimsel rekabet ortamı oluşmakta ve bu sayede kendilerini geliştirme motivasyonu kazanmaktadırlar.

Üniversitemizde matematiğe ilgi duyan öğrencilerimizin, bu organizasyonda görev almaları sağlanıp, birlikte çalışma, yeni bilimsel sosyal ortam oluşturma, matematik alanında bir araya gelerek yeni arkadaşlıklar kurma, ülkemiz adına faydalı bir organizasyonda görev alma mutluğunu yaşamaları sağlanmaktadır. Ayrıca, öğretim üyeleri ve lisans öğrencilerinin ortak bir etkinlikte görev alması, öğrencilerin kendi alanlarıyla ve matematik bölümüyle ilişkilerine olumlu katkı sağlamaktadır.

Olimpiyatları düzenlemek istememizdeki amaçlarımızdan biri de, Akdeniz Üniversitesi ile, lise öğrenci ve öğretmenleri arasında bilimsel bir bağ kurmaktır. Dünyanın birçok ülkesinde, matematik olimpiyatları o ülkenin prestijli üniversiteleri tarafından yapılarak, lise öğrencileriyle üniversite arasında bilimsel bir bağ kurmaya yardım etmektedir. Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılan Matematik Olimpiyatı da Türkiye’de bir üniversite tarafından kesintisiz yapılan en eski olimpiyattır. 1996’dan beri yapılan bu olimpiyat artık bir marka haline gelmiş ve TÜBİTAK tarafından yapılan bilim olimpiyatlarından sonra, Türkiye’deki en prestijli olimpiyat olmuştur.

 

1 30 Nisan 2015
3 Mayıs 2015 – Saat : 10.00, Merkezi Derslikler A Blok ile Fen Fakültesi A ve B Blok
4 Mayıs 2015 14.00, Atatürk Konferans Salonu

  • LİSELER İÇİN HER SINIFTAN EN FAZLA 4, TOPLAM 12 KİŞİ
    Bir okuldan katılan lise 1-2-3 öğrenci sayısı toplam 12 kişiyi aşamaz.
  • ORTAOKUL 8. SINIF EN FAZLA 4 KİŞİ
    Bir ortaokuldan katılan öğrenci sayısı 4 kişiyi aşamaz.

Kayıt Olmak İçin Aşağıdaki Adımları İzleyiniz

  1. 1-30 Nisan 2015 tarihleri arasında, bu linkden kaydınızı yaptırınız. Her bir öğrenci için verilecek olan kayıt numarası’nı not alınız.
  2. Okulunuzdan katılacak öğrencilerin listesinin olduğu kayıt formu‘nu doldurunuz ve okulunuzdan bir yetkiliye imzalatarak(0242) 227 8911 numarasına faks çekiniz.
  3. Başvurunuz incelendikten sonra tarafımızdan onaylanması gerekmektedir. Sonraki 2-3 gün içinde, kayıt kontrol linkinden kaydınızın onaylanıp onaylanmadığını görünüz.
  4. 1 Mayıs tarihinden sonra kayıt kontrol linkinden sınava gireceğiniz yeri görünüz ve çıktısını alınız. Bu sizin sınava giriş belgeniz olacaktır.

İletişim

0506 502 1795 (Selen Özbek)
akdeniz.olimpiyat@gmail.com

 

Sık Sorulan Sorular

Her okuldan kaç öğrenci katılabilir?
Bir liseden en fazla 12 (Her sınıf 4 kişi), ortaokul’dan ise en fazla 4 öğrenci katılabilir. (8, 9, 10 ve 11. sınıf)
Sınava girişte yaş sınırlaması var mı?
Hayır yok. 8, 9, 10 veya 11-inci sınıf öğrencisi olmanız yeterli.
10-uncu sınıfı öğrencisi, 9-uncu sınıfı kontenjanından başvurabilir mi?
Hayır. Fakat, 9-uncu sınıf öğrencisi isterse, 10-uncu sınıf kontenjanından katılabilir.
Sadece online başvuru yeterli mi?
Hayır, okulunuzdan onaylatıp fax çekmeniz gerekir.
Antalya’yı hiç bilmiyoruz. Oraya gelince ulaşım konusunda bilgilendirir misiniz?
Akdeniz Üniversitesi’nin yeri oldukça kolay bir yerdedir. Otogara 2 km mesafededir.
Sınava gireceğim yeri nasıl öğreneceğim.
Sınava kayıt olduktan sonra, 1 Nisandan itibaren kayıt numaranız ile nerede sınava gireceğinizi internetten (kayıt sayfasından) öğrenebilirsiniz.
Sınav sonuçlarını nasıl öğreneceğim
Sınav pazar günü yapılacak ve pazartesi günü ödül töreninde ilk 80 kişiye madalya verileektir.
Okuldan belge almak gerekli midir?
Evet, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencisi olduğunuzu gösteren bir belge gereklidir..
Dışarıdan gelen katılımcıların ne zaman gelmesi uygun olur. Dışarıdan gelecek katılımcılara kalacak yer konusunda yardımcı olur musunuz?
Olimpiyat sınavında konaklama öğrencinin tamamen kendisine aittir. Şehir dışından gelecek öğrenciler uzaklığa ve ulaşım şekline göre kendi planlarını yapmalıdırlar. Sınav saat 10’da yapılacaktır. Olabilecek aksi durumlar için, saat 9’da sınav yerinde olmaya çalışınız.
Ayrıca çok uzak mesafeden gelecek ve burada bir gün kalması gereken öğrenci ve veliler için, üniversite çevresinde, öğretmen evi, pansiyon ve oteller mevcuttur.
Bazıları :
Antalya Öğretmenevi (242) 227 11 42 (Üniversite Yakınında)
Kristal Beach Hotel ( 1 kişi 60 TL, 2 kişi 100 TL, 3 kişi 135 TL (oda kahvaltı)) (2015 fiyatları)
Apaydın Hotel (242) 227 89 59 (Üniversite Yakınında)
Otel Huzur (242) 226 20 94 (Üniversite Yakınında)
Dumlupınar Hotel – Pansiyon (242) 227 27 12 (Üniversite Yakınında)
Asena Hotel – Restaurant (242) 227 77 97 (Üniversite Yakınında)
Melissa Pansiyon-Hotel (242) 227 39 74 (Üniversite Yakınında)
Kepez Hotel (242) 227 42 80 (Üniversite Yakınında)
Özkaymak Falez Hotel 242 2385454 (*****) (Üniversite Yakınında)
Hillside Su 242 2490700 (*****) (Üniversite Yakınında)
Best Western Khan Hotel 242 248 38 70 (****) (Şehir Merkezinde)

Önceki yıllarda sorulmuş soruların çözümlerini nerede bulabiliriz?
Önceki yıllarda sorulmuş sorular. ALTIN NOKTA yayınları arasında yayımlanmıştır. Kitabı, ALTIN NOKTA kitaplarını satan kitapçılardan bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.