2. YILMAZ GÜNEY SİNEMA ÖDÜLLERİ

Festival kapsamında verilecek ödüllerde; birbirini geçme, öne çıkma gibi rekabetçi bir anlayış değil; farklı renk ve güzellikleri, farklı düşünce ve sanat anlayışlarını bir araya getiren ve toplumla paylaşan bir anlayış hedeflenmektedir. Amacımız güzel olanın gelişimine katkı sunabilmek ve teşvik edebilmektir.

1. Ödüller, kısa film ve belgesel kategorilerinde verilecektir. Katılımcılar, her türden yapımla (deneysel, kurmaca, belgesel, animasyon vb.) en fazla üç eserle katılabilir. Katılım sonrasında, festival organizasyon kolektifi, özgün eserleri –yönetmeninin iznini almak kaydıyla- festival kapsamında yapılacak gösterimlerde yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir. Eserler iade edilmez.

2. Konu ve teknik serbesttir. Katılan filmlerde Yılmaz Güney sinemasında somutlaşan ve sinemanın özünde de bulunan toplumcu, ilerici, eleştirel, gerçekçi ve yenilikçi değerler -öz-biçim niteliği bağlamında- özellikle dikkate alınacaktır.

3. Değerlendirme Kurulu; Ahmet Soner, Elif Ergezen, Hasan Özgen, Hüseyin Karabey, Hüseyin Kuzu ve Özcan Alper’den oluşmaktadır.

4. Değerlendirme sonucunda gösterim programına dahil edilecek eserler, festival kapsamında çeşitli illerde düzenlenecek toplu gösterimlerde gösterilecektir.

5. Değerlendirme sonucunda kısa film ve belgesel kategorilerinde belirlenen eserlere “Yılmaz Güney Ödülü” verilecektir. Sonuçlar 31 Mart 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Ödül Töreni’nde ilan edilecektir.

BAŞVURU ŞEKLİ VE İSTENEN ÖZELLİKLER

6. Etkinliğe Mini DV, DVCAM, High Definition, Betacam SP ve Dijital Betacam ile çekilmiş yapımlar katılabilir.

7. Gönderilecek eserlerin yapım tarihi Mart 2010 ve sonrası olmalıdır.

8. Eserler için son teslim tarihi 15 Ocak 2012’dir. Katılımcıların istenen bilgileri belirtilen tarihe kadar Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi adresine elden ya da posta/kargo yoluyla ulaştırılması gerekmektedir. Bu tarihe kadar gönderilmeyen filmler değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır. Postada yaşanabilecek gecikmelerden tertip komitesi sorumlu değildir.

ADRES:

YILMAZ GÜNEY KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi

Mahmut Şevketpaşa Mahallesi,

Mithatpaşa Caddesi,

No: 3/3, 34384 Okmeydanı, Şişli, İSTANBUL

9. Etkinliğe katılmak isteyenler, en geç 15 Ocak 2012 tarihine kadar festivalin yukarıdaki adresine;

a) Eksiksiz doldurulmuş başvuru formunu, (metnin sonundaki linklere tılanarak indirilebilir)

b) Eserin yedi (7) adet DVD kopyasını eğer varsa arşivlenmek üzere Mini DV, DV kopyasını (kötü kopyalar değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır). DVD’ye kaydedilmiş dosyalar ( “eser sahibinin adı-eser adı” şeklinde isimlendirilmelidir, aynı bilgiler CD üzerine de yazılmalıdır.)

c) Esere ait sahnelerden en az iki adet fotoğrafı (300 dpi),

d) Yönetmenin fotoğrafını (dijital formatlar için 300 dpi çözünürlükte, basılı gönderilecek ise fotoğrafın arkasına eser sahibinin adı-soyadı yazılmış olmalıdır)

e) Yönetmenin kısa bir özgeçmişini,

f) Filmin sinopsisini,

g) Varsa filme ait fragmanı (gösterim programına dâhil edilen filmlerin fragmanları festival sitesinde yayınlanacaktır)

h) Filmin künyesini

göndermeleri gerekmektedir.

Başvuru yapanlar bu belgede sıralanan tüm koşulları kabul etmiş sayılırlar.

ÖDÜLLER:

10. Değerlendirme kurulunun belirleyeceği eserlerin sahiplerine, 31 Mart 2012 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek ödül töreninde özel tasarlanmış festival heykelcikleri verilecektir.

11. Ek olarak, “Yılmaz Güney Ödülü” alan eser sahiplerine, Yılmaz Güney Vakfı tarafından restore edilmiş Yılmaz Güney filmlerinden ve Yılmaz Güney kitaplarından oluşan setler armağan edilecektir.

BAŞVURU FORMUNU “WORD” FORMATINDA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ