2. Uzaktan Kumandalı Suatlı Robotları Yarışması

2017 Türkiye 2. Uzaktan
Kumandalı Suatlı Robotları (ROV) Yarışması

Engtechs Şirketi, 2017 Haziran’da Long Beach, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenecek olan Uluslararası MATE-ROV yarışmasının Türkiye Bölgesel koordinatörüdür.

MATE ROV TURKEY 2017 bu sene düzenlenecek olan ikinci bölgesel yarışma branşıdır. Geçen sene düzenlenen ilk bölgeselde başarılı olmuş bir lise kategorisi ve bir üniversite kategorisinden toplam iki takım, Ülkemizi NASA Johnson Uzay Merkezi, Texas ABD’de temsil etmişlerdir.

Uluslararası MATE-ROV yarışması California merkezli, Marine Advanced Technologies Education Merkezi tarafından 2002 de organize edilmeye başlamıştır. Her yıl 500den fazla yarışmacı 70 takımı temsil etmektedir. Bununla birlikte 18 farklı eyalet, 15 farklı Ülke 2016 MATE-ROV finanelerine katılmış bulunmaktadır.

Kazananlarının Ülkemizi ABD’de temsil edecek olduğu 2. Bölgesel MATE ROV TURKEY 2017’nin İstanbul’da 29-30 Nisan tarihlerinde düzenlenmesi planlanmaktadır.

Hedef tüm katılımcılar için daima birincilik ödülünü kazanmaktır, bununla birlikte, biz her zaman yaratıcılıklarını dünyaya sergileyen ve nasıl gerçek mühendis olabileceğini öğrenen öğrencilerimizin tamamının kazanacağına inanıyoruz.

Yarışma Hakkında

Genel Bilgi:

Bu yıl Türkiye bölgesel yarışmasında iki kategori mevcut:

1. Üniversite öğrencileri için “Araştırmacı” kategorisi
2. Ortaokulu ve lise öğrencileri için “Düzenleyici” kategorisi

Her kategoride takımların sualtına dalabilen ve belirli görevleri gerçekleştirebilen kendi Uzaktan Kumandalı Sualtı Araçlarını tasarlamaları ve uygulamaları gerekmektedir. Basit görevlerden, nispeten karmaşık olanlara doğru görevlerin zorluğu çeşitlilik gösterecektir. Her takımın kendi robotlarını tanıtan posterler hazırlamaları ve sunumlar yapmaları da gerekmektedir.

Her takım en az 3 öğrenci ve 1 danışmandan oluşmalıdır. Uzaktan Kumandalı Sualtı Aracının uygulanması da danışmanın akıl hocalığı ile sadece öğrenciler tarafından gerçekleştirilecektir.

Asistandan profesöre her kademeden fakülte üyesi takım danışmanı olabilir. EngTechs, araçların tasarımı ve uygulanması konusunda özellikle lise ve ortaokulu düzeyindeki takımlara danışman sağlayabilir.

Mezuniyet projeleri, takım projeleri, bilimsel topluluk projeleri, BAP projeleri(öğrenciler), TÜBİTAK-BİDEB, SKS aktivite desteği, firmalar vb. takımlar için kabul edilen kaynak örnekleridir.

Önemli Tarihler:

Online kayıt başlangıcı: 10 Aralık 2016

Final Bölgeleri: İstanbul: 29-30 Nisan 2017

Uluslararası Finalleri: 23 – 25 Haziran 2017 – Long Beach/California/ABD

Ödüller:
Tüm katılımcılar sertifika ile ödüllendirilecektir. Her kategoriden (Explorers ve Rangers) ilk 3 takıma yarışma plaketi verilecektir

Her kategoride bölgesel yarışmada yalnızca birinci gelen takımlar için(Koşullara göre 2. takımlar da dahil edilebilir) Haziran ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilecek uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil etmek üzere(kısmi ya da tam sponsor desteği bulunabilir) kayıt yaptırılacaktır.

Yarışma Detayları için tıklayınız