2. Uluslararası Spor Bilimleri, Turizm ve Rekreasyon Öğrenci Kongresi

Değerli Uluslararası Öğrenciler,

Günümüz dünyasında çok önemli bir yeri olan yükseköğretimin sadece meslekî formasyon kazandırmanın ötesinde evrensel değerlerle beslenen ve bu birikimin zenginleşmesine katkı sunan bireyler yetiştirilmesinde büyük bir rolü bulunmaktadır. Bu manası ile yükseköğretim, genç kuşaklara çağın gerektirdiği akademik donanımları kazandırma, entelektüel birikim yapma ve yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı sunmaktadır.

Aynı zamanda yükseköğretimin büyük bir hızla uluslararasılaştığı günümüzde Türkiye dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmakta ve uluslararası öğrencilerin çekim merkezi haline gelmektedir. Her yıl kendi hesabına ülkemizde öğrenim görmeye gelen binlerce uluslararası öğrencinin yanı sıra her yıl yaklaşık dört bin uluslararası öğrenci Türkiye Bursları kapsamında ülkemize lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim görmeye gelmektedir.

Dünyanın dört bir yanından ülkemize eğitim için gelen uluslararası öğrencilerin akademik donanımlarının artırılması, entelektüel birikimlerine katkı yapılması ve kendilerini geliştirme fırsatları sunulması önemli görülen hususlar arasında yer almaktadır.

Bu kapsamda, uluslararası öğrenciler için hâlihazırda yürütülen faaliyetlere ek olarak ülkemizde Sosyal Bilimler alanında öğrenim gören Uluslararası lisansüstü öğrencilerinin çalışmalarını sunabilecekleri, bilgi paylaşımında bulunabilecekleri, çeşitli atölyeler ve farklı etkinliklerle ortak çalışmalar üretebilecekleri bir akademik ortamın temin edilmesi önem teşkil etmektedir.

Bu amaçla “I. Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi” 16-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Hacettepe Üniversitesi işbirliğinde Hacettepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

Değerli katkılarınızı bekliyoruz.

Doç. Dr. Kudret BÜLBÜL
T.C. Başbakanlık
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı
Prof. Dr. A.Murat TUNCER
Hacettepe Üniversitesi
Rektörü

“2.Uluslararası Spor Bilimleri, Turizm ve Rekreasyon Öğrenci Kongresi”, 28-30 Mayıs 2015 tarihinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından düzenlenecektir. Ulusal ve uluslararası anlamda farklı ülkelerden gelen öğrenci ve akademisyenleri bir araya getirecek olan kongre, akademik anlamda farklı yaklaşımların ortak bir platformda tartışılmasını ve çeşitli sosyal etkinliklerle katılımcıların kaynaşmalarını, Cumhuriyetimizin kazanıldığı topraklarda keyifli zaman geçirmelerini sağlayacaktır.

Kongremizde;

Hareket ve Antrenman Bilimleri,
Spor Sağlık Bilimleri,
Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi
Sporda Yönetim Bilimleri
Sporda Psiko-Sosyal Alanlar
Turizm ve Rekreasyon
Engellilerde Spor
Toplumsal Duyarlılık / Sosyal Sorumluluk Projeleri
gibi spor bilimleri alanındaki tüm disiplinler gündeme taşınacak.