2. Uluslararası Engelsiz Film Festivali Finale Kalan Filmler

Mind The AD Ajansı tarafından organize edilen Festivale; İ.Ü. Genel Sekreterliği, İ.Ü. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü,  İ.Ü. İletişim Fakültesi,  İ.Ü. SKS Daire Başkanlığı Özürlü Öğrenciler Birimi ve İÜ Engelsiz Bilgi Merkezi destek vermektedir. 2. Uluslararası Engelsiz Film Festivali bünyesinde bu yıl da ana teması “Herkes İçin Eşit Yaşam Koşulları, Eşit Saygı ve Adalet” olarak belirlenen festival bünyesinde gösterilecek olan uzun metrajlı filmlere, görme engelliler de düşünülerek sesli betimleler yapıldı. Beste Bereket, Doğa Rutkay, Melike Demirağ, İrem Altuğ, Ececan Gümeci, Burç Kümbetlioğlu gibi ünlü isimler, Engelsiz Film Festivali kapsamında gösterilecek filmlerin betimlemeleri için stüdyoya girerek dublaj yaptılar. Festival filmleri aynı zamanda işitme engellilerin de izleyebilmeleri için, alt yazılı olarak gösterilecek.

2. Uluslararası Engelsiz Film Festivali; engellilik, iş göremezlik konularında kısa ve uzun metrajlı filmlerle farkındalık yaratmak ve toplumda bu bilincin güçlenerek yayılmasını sağlamak amacıyla gerçekleşiyor. Festivalin amacı söz konusu engelli insanların temel haklarını anlatmaktır. Toplumda oluşmuş tabuları, önyargıları, kalıplaşmış düşünceleri gösterimi yapılacak kısa ve uzun metrajlı filmlerle yıkmayı amaçlıyor.

Yarışmaya katılan yüzden fazla kısa filmi ön değerlendirme jürisi değerlendirip finale kalan 13 filmi belirlediler.

Finale Kalan Filmler:

–       Ben Taner, Umut Ayaz

–       Bend, Derya Durali

–       Bordo Mavi, Tuna Kaptan

–       Daha Fazla Işık, Zeynel Koç

–       Deniz Seviyesi, Gözde Yetişkin

–       Erik Zamanı, Sezen Kayhan

–       Haydi Sen de Koş, Erkan Horzum

–       Kara Kar, Seyid Çolak

–       Müphem, Süleyman Demirel

–       Net eee Kim, Murat Sebah

–       Suret, Ceren Korkmaz

–       Ter, Emir Ataç

–       Zifiri Aydınlık, Ragıp Ergün

 

Finale kalan filmleri ise; Ece Uslu, Beste Bereket, Cemil Ağacıkoğlu, Zeynep Özbatur Atakan, Görkem Yeltan, Hüseyin Kuzu, Ege Görgün, Bülent Doruker, Tolga Afşin Kaya, Banu Bozdemir ve Selçuk Aydemir gibi sinemanın önde gelen isimlerinden oluşan ana jüri değerlendirecek. Yarışma sonucunda En İyi Kısa Film, En İyi Senaryo ve Jüri Özel Ödülleri belirlenip, birincilere Digital Film Academy’den çeşitli sinema eğitimleri verilecek. Ödüller 26 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleşecek olan Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin