2. ULUSAL KIRSAL TURİZM SEMPOZYUMU

Değerli Meslektaşlarım;

2. Ulusal Kırsal Turizm Sempozyumununu, birçok medeniyetin merkezi olan Aksaray-Kapadokya Bölgesinde düzenlemekten büyük mutluluk duymaktayız. Sempozyumumuza yapacağınız katkıdan dolayı teşekkür eder, saygılar sunarım.

Sempozyumda buluşmak dileğiyle.

Prof. Dr. Mustafa ACAR

Aksaray Üniversitesi Rektörü
Sempozyum Başkanı

 

SEMPOZYUM KONULARI
Kırsal turizme kavramsal yaklaşım, kırsal turizmin önemi ve etkileri
Kırsal turizm ve kırsal kalkınma ilişkisi (kuramsal yaklaşım ve uygulamalar)
Kırsal turizmle bütünleşen turizm türleri (ekoturizm, agroturizm, agroekoturizm, çiftlik turizmi, kültürel turizm, macera turizmi, doğa turizmi, inanç turizmi vb)
Dünyada ve Türkiye’de kırsal turizm örgütlenmesi ve yönetimi, işletmeciliği ve pazarlaması,
Dünya’da ve Türkiye’de kırsal turizm politikası, ilgili yasalar, plan, program ve projeler
Dünyada kırsal turizmin başarılı örnekleri
Türkiye’nin kırsal turizm potansiyeli (Türkiye geneli, coğrafi bölgeler, iller vb)
HAKKIMIZDA

Aksaray Üniversitesi önderliğinde 2. Ulusal Kırsal Turizm Sempozyumu 20-22 Eylül 2012 tarihleri arasında Aksaray’da yapılacaktır.

Sempozyumun başlıca hedefi, akademik düzeyde bir faaliyet olup, ilgili alandaki gelişmelerin paylaşılabileceği bilimsel bir ortam oluşturmaktır.

Bugüne kadar Türkiye’de ulusal boyutta kırsal turizm hakkında bilimsel toplantı yapılmamıştır. Bu sempozyum bir ilk olarak, kırsal turizmde çalışanları biraraya getirecek, bilgi birikimleri ve deneyimler paylaşılacak, dünyadaki ve Türkiye’deki mevcut durum ve gelişmelerden haberdar olunacaktır.

Sempozyumda bildiri sunumları gibi bilimsel faaliyetlere ek olarak, konu ile ilgili paydaşları bir araya getirecek etkinliklerin gerçekleştirilmesinede çalışılacaktır.

Ayrıca, sempozyumumuza katılan misafirlerimiz, Aksaray ili ve Ihlara Bölgesinin kırsal turizm potansiyelini oluşturan yerler gezdirilecek, bu potansiyel unsurların tanıtımı sağlanacaktır.

 

NEDEN KIRSAL TURİZM SEMPOZYUMU?

Kırsal turizm, günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan bir turizm türüdür. Kırsal turizmin bu denli yaygınlaşmasında; turizmde yeni arayışlar, turistlerin beklentilerindeki değişmeler, yeni yerlerin ve yerel kültürlerin keşfine duyulan ilginin artışı, kitle turizmine tepkiler rol oynadığı gibi, özellikle de kırsal turizmin kırsal kalkınmada bir araç olarak görülmesi, giderek daha fazla önem kazanmasını beraberinde getirmiştir.

Kırsal turizmin yerel boyutta kırsal kadına istihdam sağlayarak, yerel ekonomileri canlandırarak ve göçü önleyerek sosyo-ekonomik kırsal kalkınmaya katkı vermektedir. Ayrıca, kırsal kültürün yok olmasını önlemekte, doğal çevrelerin korunmasına destek vermekte, diğer turizm türleriyle kolaylıkla bütünleşebilmekte, turizmin on iki ay yapılabilmesine fırsat tanımakta, küçük gruplarla yapılarak kitlesel turizme yol açmamaktadır. Kırsal turizmin bütün bu yararları göz önüne alındığında, Türkiye’de de planlı ve kontrollü biçimde mutlaka uygulanması gerektiği gözler önüne serilmektedir.

Bugüne kadar Türkiye’de ulusal boyutta kırsal turizm hakkında bir bilimsel toplantı yapılmamıştır. Bu sempozyum bir ilk olarak, kırsal turizmde çalışanları bir araya getirecek, bilgi birikimleri ve deneyimler paylaşılacak, dünyadaki ve Türkiye’deki mevcut durum ve gelişmelerden haberdar olunacaktır.

Söz konusu sempozyumu geleneksel hale getirmek amacıyla Nobel Bilim ve Araştırma Merkezi (www.nobel.gen.tr) olarak  ULUSAL KIRSAL TURİZM SEMPOZYUM ’larını üniversiteler ve ilgili kuruluşlarla birlikte organize etmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.

Nice nice Kırsal Turizm Sempozyumlarında görüşmek üzere…

www.kirsalturizm.gen.tr
e.posta : [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin