2. Ulusal Ilgın Sempozyumu

Bugüne kadar gerçekleştirilen ve bir gelenek haline gelen Ulusal Ilgın Sempozyumları şehir ve kültür tarihimizin en önemli kaynaklarından biri olmuştur. Ilgın Belediyesi olarak bu kaynağı zenginleştirmeye devam ediyoruz.

Bu anlamda, 2013 yılında gerçekleştireceğimiz 2. Ulusal Ilgın Sempozyumu’nun çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Gerçekleştirdiği faaliyetlerle hem Ilgın’a, hem de kaynağı “şehir” olan medeniyetimize hizmet etmeyi en önemli gaye edinen Ilgn Belediyesi, 27 – 29 EYLÜL 2013 tarihleri arasında ulusal ölçekte gerçekleştirilecek Ulusal Ilgın Sempozyumu’nun konusunu “Ilgın’ın Tarihi ve Kültürü ” olarak belirlemiş bulunuyor.

Şehirler sadece binalardan ve anıtlardan ibaret değildir. İnsanlığın eseridir ve tekâmülü insanlığın onlarca, yüzlerce yıllık hatıralarıyla, yaşanmışlıklarıyla gerçekleşir. Bu oluşum aynı zamanda insanların da şehirli oluşlarının, kimlik ve aidiyet duygularının gelişimiyle paralellik oluşturur. İnsan şehirle, şehir de insanla kaim olur. Dolayısıyla şehirler; sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik yönden insan hayatının merkezinde yer almaktadır.

Bunun için, toplumun kendini ifade etmesi veya gerçekleştirmesi olarak da ifade edebileceğimiz, maddi ve manevi kültürel birikimin geçmişten geleceğe taşınması yaşatılması gerektiğini düşünüyoruz. İstanbul’un fethinden bir asır önce Türk yerleşiminin görüldüğü, Türk kültürünün kök salmaya başladığı Ilgın’ın kültür birikimine ışık tutmak ve geleceğe taşımak istiyoruz.

Bu amaçla, sempozyumda önce kavramsal olarak Türk–İslam medeniyetinde şehircilik incelenecek; daha sonra da yerel bir perspektifle “Ilgın’ın Tarihi ve Kültürü” temasıyla Ilgın ele alınacaktır. Bu çerçevede Ilgın’ın tarih, edebiyat, mimari, sanat gibi maddi ve manevi kültür birikimleri, asırlar içerisinde gerçekleşen sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi değişimleri dün-bugün–yarın bütünlüğü içerisinde ve disiplinler arası bir anlayışla ele alınacaktır.

Sempozyuma katılmayı kabul ettiğiniz takdirde, 27 – 29 EYLÜL 2013 tarihine kadar tebliğinizin başlığını ve 150–200 kelimelik özetini, elektronik posta, faks veya uygun göreceğiniz bir vasıta ile sempozyum sekretaryasına ulaştırmanız gerekmektedir. Sempozyum Bilim Kurulu tebliğ başlık ve özetlerini değerlendirdikten sonra, kabul edildi yazısıyla birlikte ikinci sirküler tarafınıza gönderilecektir.

2. Ulusal Ilgın Sempozyumu’na teşrifleriniz bizleri onurlandıracaktır.

H.İbrahim ORAL
Ilgın Belediye Başkanı

Ilgın Belediyesi
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Ayvatdede Mah. Çavuşoğlu Cad. No:2
Ilgın/Konya

Tel : +90 (332) 881 69 31 / 141
Faks : +90 (332) 882 71 57 E-posta:[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin