2. Sosyal Bilimlerde Nicel Araştırma Çalıştayı

Nicel Araştırma

2. Sosyal Bilimlerde Nicel Araştırma Çalıştayı

Değerli araştırmacı,

Yükseköğretim Çalışmaları Derneği (YÖÇAD) yeni faaliyet duyurusunu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Derneğimiz tarafından organize edilen 2. Sosyal Bilimlerde Nicel Araştırma Çalıştayı, 6 – 7 Nisan 2019 tarihlerinde Ankara’da TED Üniversitesi’nde gerçekleşecektir.

Çalıştay, sosyal bilimlerde nicel araştırmalar konusunda kendini geliştirmek isteyen kişiler için tasarlanmıştır. Bu kapsamda araştırmacıların en çok kullandıkları Hiyerarşik Lineer Modelleme (Çok Düzeyli Modeller – HLM) ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) analiz türleri çalıştay içeriğine dahil edilmiştir.

Katılım sınırlı sayıda olup, kayıt için son tarih 20 Mart 2019’dur. Kayıtlar ödemeniz gerçekleştirildikten sonra kesinleştirilecektir. Katılımcılara, Yükseköğretim Çalışmaları Derneği logolu katılım sertifikası verilecektir.

AMAÇ
Bu çalıştay, sosyal bilimlerde nicel araştırmalar konusunda kendini geliştirmek isteyen kişiler için tasarlanmıştır. Bu kapsamda araştırmacıların en çok kullandıkları Hiyerarşik Lineer Modelleme (Çok Düzeyli Modeller – HLM) ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) analiz türleri çalıştay içeriğine dahil edilmiştir. Son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan HLM ve SEM ile araştırmacıların veri analizine bakış açılarını geliştirmelerine ve zenginleştirmelerine katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Kapsam
Çalıştay boyunca, sosyal bilimler alanındaki bir araştırmacının çalıştaya konu olan istatistiksel yöntemlerden herhangi birini kullanmaya ihtiyacı olduğunda izlenmesi gereken işlem ve süreçlere ve en iyi uygulamalara odaklanılacaktır. İkincisini gerçekleştirdiğimiz Nicel Araştırma Çalıştayı’nda, her bir konu kendi içinde öncelikle temel konuların işlenmesi ile başlayıp sonrasında daha ileri konu ve uygulamalar ile tamamlanacaktır. Bir analiz için değişken türlerini anlama, değişkenler oluşturma, yeniden kodlama, tek değişkenli ve çok değişkenli veri analizleri, betimleyici istatistikler, verilerden grafik oluşturma ve görselleştirme, analiz çıktılarını düzenleme ve okuma gibi her bir araştırmada karşılaşılan analiz süreçlerine çalıştay kapsamında yer verilecektir.

Katılımcı Grubu
Sosyal Bilimlerde nicel araştırma öğretimi ve uygulaması ile ilgilenen araştırmacılar, öğretim elemanları ve yüksek lisans ve doktora öğrencileri

6-7 Nisan 2019 Cumartesi – Pazar

Detay ve Başvuru için Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin