2. Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

2. Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması düzenlendi

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen “2. Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması” ödülleri, sahiplerini buldu.

“Fikirler yarışsın, engeller aşılsın” sloganıyla düzenlenen “2. Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması” ödül töreni, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem´in katılımıyla gerçekleştirildi.

Erdem, toplumda sürekli gelişmeyi sağlamanın, her bir bireyi eğitim sürecine dahil etmekle mümkün olduğunu ve toplumun her ferdinin yetenekleri, yeterlilikleri ve becerileri engellenmediği sürece geliştirilecek yönleri bulunduğunu belirtti. Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli bireylerin yaşamın her alanına katılmasının ve eğitim başta olmak üzere her türlü imkândan en üst düzeyde yararlanmasının en tabii hakları olduğunu ifade eden Erdem, “Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimi hepimizin öncelikli meselesidir. Bu doğrultuda özel eğitim konusunda yürütülen tüm çalışmalarda, özel eğitim alanında hizmet veren öğretmenler ve uzmanlar inisiyatif almalı ve öncülük yapmalıdır.” dedi.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin toplumla bütünleşmelerinin sağlanmasında ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesinde eğitimin önemli rolü olduğuna işaret eden Erdem, şöyle konuştu: “Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin ihtiyaçlarına ve bireysel özelliklerine uygun, nitelikli ve erişilebilir özel eğitim imkanı sunmak, bakanlığımızın temel görevlerindendir. Özel eğitime ihtiyacı olan bireylere gerekli bilgi, beceri, davranış ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak, onları hayata hazırlamak ve kendilerini mutlu hissedebilecekleri bir meslek sahibi olmalarını sağlamak eğitim sistemimizin temel hedeflerinden birisidir. Engelli bireylerin sahip oldukları yeteneklerin ortaya çıkarılması, güven duyguları ve cesaretlerinin arttırılması bu bireylerin eğitiminde büyük bir önem taşımaktadır.” Özel öğrencilerin bireysel farklılıkları ve ihtiyaçlarına uygun öğretim ortamları oluşturmanın önemine dikkati çeken Erdem, “Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğinden hareketle eğitim ortamlarımızı ve eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek özel öğrencilerimizin eğitiminin önündeki engelleri tek tek kaldırmayı hedeflemekteyiz.” dedi.
Bin 415 başvuru
MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, özel eğitim alanında yakın zamana kadar az sayıda etkinlik yapıldığını ve öğretmenlerin imkânsızlıklar içerisinde çalıştıklarını dile getirdi. Yarışmaya geçen yıl yaklaşık 700, bu yıl ise bin 415 eserle başvuru yapıldığını söyleyen Güngör, “Sayının bir yılda iki kat artması, özel eğitim alanında çalışan öğretmenlerimizin, öğretmen camiası içerisinde gelişime ve değişime en açık öğretmen grubu olduğu anlamına gelmektedir. Bunu bu yarışmayla bir kere daha kanıtlamış oldular.” dedi. Güngör, geçen yıl ödül alan 25 eserin üretiminin önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek protokolle başlayacağını, bu sene yarışmaya katılan eserlerin de ileriki günlerde üretime geçirileceğinin bilgisini verdi.
Konuşmaların ardından MEV Gökkuşağı İlkokulu öğrencileri müzik gösterisi sundu. Materyal ve etkinlik kategorisinde ayrı ayrı olmak üzere dereceye girenlere ödülleri verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

two × 2 =