2. Liseler Arası Verimlilik Yarışması

lise öğrencileri yarışma
Liseler Arası Verimlilik Yarışması

Ankara Bilim Üniversitesi tarafından 05.05.2022 tarihinde, katılım, değerlendirme ve ödül töreni düzenlenmesi usulüyle, liseler arası verimlilik yarışması düzenlenecektir.

Türkiye genelinde Devlet ve Özel tüm Anadolu ve Fen Liselerini kapsayacak olan yarışmamıza, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ve özel tüm Anadolu ve Fen liselerinde okuyan öğrenciler istedikleri takdirde, gönüllük esasına göre, herhangi bir ücret ödemeksizin katılabilecektir. Yarışmanın ana teması olarak “Verimlilik” konusu belirlenmiştir. Bu kapsamda verimlilik ile ilgili enerji verimliliği, sporda verimlilik, tarımda verimlilik, verimlilik teloıolojileri, iş gücü verimliliği, eğitimde verimlilik alt başlıklarında yarışma düzenlenmesi planlanmaktadır. Yarışma proje kategorisinde gerçekleştirilecektir.
Yarışmada dereceye giren öğrenci/grup ve varsa öğretmenlere para ödülleri ödül töreninde takdim edilecektir.

Yarışmada ortaya çıkabilecek ürünlerde gelişim seviyeleri, istek, ihtiyaç ve yetenekleriyle pedagojik açıdan esaslara uygunluk gözetilecektir.

Etkinlik süresinde Anayasa ve Milli Eğitim temel kanununa aykırı, siyasi amaçlarına siyaset eden, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret ve reklam unsuru içeren herhangi bir söylem veya eyleme müsaade edilmeyecektir.

YARIŞMANIN KONUSU: Verimlilik

Son yıllarda önemi daha da artan verimlilik konusu ülkemiz için de büyük öneme sahiptir. Gerek doğal kaynakların gitgide azalması, gerek dünyadaki ve ülkemizdeki enerji israfının fazlalığı bu konuya verilecek olan önemi daha da artırmaktadır. Bu önem, toplumun sadece bir kesimi için değil; 7’den 70’e herkesi ilgilendiren ve sonuçları küresel bir şekilde etki gösteren önemli bir konudur.
Bu kapsamda Ankara Bilim Üniversitesi tarafından Türkiye’de verimliliği artırmak, verimlilik konusuna dikkat çekmek ve öğrencileri verimlilik konusunda farkındalık elde etmeye, düşünmeye ve eyleme geçmeye teşvik etmek amacıyla lise öğrencileri için bir yarışma düzenlenecektir.

YARIŞMANIN AMACI:

Bu etkinliği gerçekleştirmedeki amacımız; Türkiye’nin ve dolaylı olarak dünyanın geleceğine verimlilik konusunda katkıda bulunmaktır.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI VE DİĞER BİLGİLER:

1. Türkiye geneli tüm Devlet ve Özel tüm Anadolu ve Fen Liseleri öğrencilerine gönüllü ve ücretsiz katılımına açık olacaktır.

2. Salgın koşulları nedeniyle bu yılki yarışmanın tüm aşamaları uzaktan erişim yöntemiyle yapılacağı için engelli öğrenciler de yarışmaya rahatlıkla katılabilecektir. Engelli öğrencilerin başvurularında belirtmesi halinde, törene katılımları için kendilerine gerekli ulaşım imkanları temin edilecektir. Töreni rahatça takip edebilmeleri için konferans salonunda gerekli düzenlemeler de sağlanacaktır.

3. Yarışmacılar yarışmaya sadece bir eserle katılabilirler.

4. Proje katılımcının kendisi tarafından yapılmış olmalıdır.

5. Öğrenciler yarışmaya katıldıkları proje ile daha önce başka bir yarışmaya başvurmamış veya katılmamış olmalıdır (Böyle bir durum saptandığında, öğrenci ödül almış olsa bile, ödülü geri alınacaktır).

6. Katılımcılar, projelerini www.ankarabilim.edu.tr/tr/verimlilikvarismasi adresindeki ilgili sekmede bulunan “Başvuru Formunu” eksiksiz doldurduktan sonra bireysel olarak ya da posta yoluyla Ankara Bilim Üniversitesi, Anadolu Bulvarı, Çamlıca M. No:16/A Yenimahalle/ANKARA adresine göndermelidirler.

7. Aynı adreste yer alan Formlar sekmesi içinde yer alan “KVKK Aydınlatma Metni” ve KVKK Açık Rıza Onayı”, “Katılım Formu ve Taahhütname” ve “Veli İzin Formunun” doldurulması zorunludur.

8. Sosyal etkinlikler sonucu ortaya çıkan eserlerin telif hakkı eser sahibine aittir. Eserler, sahibinin izni olmaksızın basılamaz, yayımlanamaz, paylaşılamaz ve sergilenemez. Telif hakları ile ilgili tüm işlemler 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile 22/12/2016 tarihli ve 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa uygun olarak yürütülür. Ancak, gerekli durumlarda sosyal etkinlik izni veren ilgili birim veya etkinliği düzenleyen kişi/kurum/kuruluş bu eserleri muvafakat alarak kullanma hakkına sahiptir.

9. Yarışmanın Seçici Kurulu tarafından titizlikle yürütülecek değerlendirme süreci sonunda ilan edilecek sonuçlara en geç 3 güm içerisinde yapılan itirazlar Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek ve bu doğrultuda yeniden değerlendirme yapılabilecektir.

10. Ödül töreni, Ankara Bilim Üniversitesi yerleşkesi, konferans salonunda yapılacak törenle, Covid-19 tedbirleri dikkate alınarak, MEB izin ve onayıyla yüz yüze yapılabilecektir. Aksi halde, kazananların ödülleri IBAN numaralarına yatırılacaktır.
Proje sunumlarını takiben değerlendirme kriterlerine göre verilen puanlar toplanır. Değerlendirme Kurulu gerekli görürse kendi aralarında sözlü değerlendirmelerde bulunduktan sonra derecelendirmeye karar verebilir.

Değerlendirme kriterleri:
Poster 15 puan
Öğrenci Sunumu 10 puan
Yaratıcılık 10 puan
İşe Yararlılık 15 puan
Geliştirmeye Açıklık 10 puan
Özgünlük 15 puan
Kullanılan Malzeme 10 puan
Genel Becerisi 15 puan
Toplam 100 puan

ÖDÜLLER:
Değerlendirme sonucunda, geliştirdikleri proje ile ilk 3’e giren öğrencilere/gruplara aşağıdaki ödüller verilecektir. Ayrıca Dereceye giren öğrencilere YKS sınavında Ankara Bilim Üniversitesine yerleşmeleri halinde eğitim bursu verilecektir. Dereceye giren projenin grup olarak geliştirilmesi halinde verilecek burslara ilişkin detaylar aşağıda belirtilmiştir.

Derece Para Ödülü Eğitim Bursu Açıklama
Birinci 4000
TL %100 Grup olması halinde: Proje grubundan Üniversitemize YKS sınavında yerleşen en yüksek puan almış öğrenciye % 100, diğerlerine %75 burs verilecektir. Para ödülü katılımcılara pay edilir.
İkinci 3000
TL %80 Grup olması halinde: Proje grubundan Üniversitemize YKS sınavında yerleşen en yüksek puan almış öğrenciye %80, diğerlerine %60 burs verilecektir. Para ödülü katılımcılara pay edilir.
Üçüncü 2000
TL %60 Grup olması halinde: Proje grubundan Üniversitemize YKS sınavında yerleşen en yüksek puan almış öğrenciye %60, diğerlerine %40 burs verilecektir. Para ödülü katılımcılara pay edilir.

Başvuru Koşulları
Yarışmaya, Türkiye genelinde tüm Devlet ve Özel Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri başvurabilecektir.
Yarışma proje kategorisinde gerçekleştirilecektir.
Yarışmaya katılım bireysel ya da en fazla 4 kişilik grup düzeyinde olabilecektir.
Proje sunumlarını takiben değerlendirme kriterlerine göre verilen puanlar toplanarak derecelendirmeye karar verilir.

Başvuru Adresi: www.ankarabilim.edu.tr/tr/verimlilikyarismasi
İletişim: verimlilikyarismasi@ankarabilim.edu.tr Telefon: 0 (312) 397 01 50
Proje ürünleri elden ya da posta ile gönderilebilir.
Posta ile gönderim için adres: Ankara Bilim Üniversitesi, Anadolu Bulvarı, Çamlıca M. No:16/A Yenimahalle/ANKARA

Yarışma Takvimi
Yarışmanın ilan edilmesi: 22 Kasım 2021
Son başvuru tarihi: 4 Nisan 2022
İlk 3’e girenlerin ilan edilmesi: 15 Nisan 2022
Ödül Töreni: Ankara Bilim Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı yarışmasında, Congresium’da düzenlenecektir. Aksi halde, ödüller kazananların IBAN numaralarına gönderilecektir.
4 Nisan 2022 tarihinden sonra yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

Exit mobile version