2. İZMİR GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ

GELECEK için GİRİŞİMCİLİK, GİRİŞİMCİLİK için İZMİR!

 

 

Bu yıl 2.si gerçekleşen İzmir Girişimcilik Zirvesi, Güzelyalı Rotaract Kulübü & Ege Üniversitesi İ.İ.B.F’nin katkılarıyla 10 Mart Cumartesi günü İzmir Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Katılımın yoğun olduğu zirvede birçok önemli isim sunum yaptı.

 

Zirvenin ilk konuşmacısı  Markafoni, Zizigo, Misspera, Grupfoni Şirketlerinin Kurucu Ortağı Tolga Tatari idi. Tolga Tatari başarısızlıklarını anlatarak başladığı konuşmasında, izleyicileri başarısız girişimlerin kişiyi umutsuzluğa düşürmemesi gerektiği konusunda uyardı.

 

Bir sonraki oturumda ise Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin ve Özyeğin Üniversitesi Rektörü Erhat Erkut yer aldı. İhsan Elgin’in büyük bir kısmının “İş Planı Hazırlama” üzerine olduğu sunumunda, çoğunluğunun üniversite öğrencisi olduğu bu zirvede İzmir’deki girişimcilerin İstanbul’daki girişimcilere kıyasla dezavantajlı olduğunu söyledi. Kendini Chief Entrepreneurship Officer diye tanıtan Rektör Erhan Erkut’un sunumunda ise sürekli olarak dikkat çektiği nokta, Türkiye’deki girişimci üniversitelerin artması gerektiği yönündeydi. Oturum sonrasında da, İzmir’de ilk kez yapılan ve benim de katıldığım “Asansör Konuşması Yarışması” gerçekleşti. Asansör yolculuğunun yapıldığı  bu yarışmada, girişimcinin bir binanın asansöründe üst düzey yönetici ile karşılaştığı varsayılıp, girişimcilerin kendini tanıttıktan sonra iş fikrini 60 saniyede anlatıp karşısındaki kişiyi kendisi ile bir görüşme yapması için ikna etme yeteneğinin değerlendirilmesiyle neticelendi. İlk 10’a kalan yarışmacılara ise, zirvenin ana sponsoru olan DOGO tişört hediye etti.

 

Girişimcilerin parlak fikirleriyle ışıldayan Atatürk Kültür Merkezi’nde, fikir paylaşımlarının olduğu öğle yemeği sonrası “E-Tohum Girişimcileri Tecrübeleri” adlı oturuma e-Tohum  kurucusu Burak Büyükdemir başkanlık ederken,  e-Tohum’un desteklediği indirdik.com  Kurucusu Mustafa Acet, pembepanjur.com  kurucusu Haluk Akın, oyuncakdenizi.com  kurucusu Serkan Hondur girişimlerindeki başarılarını izleyicilerle paylaştı. İndirdik.com’un Türkiye’deki ilk mobil ödeme sistemini kullanan e-ticaret sitesi olduğu, Türkiye’deki 500 evlilikten 2’sinin pempepanjur.com  tarafından gerçekleştiği, Serkan Hondur’un bir e-ticaret girişimcisinin yazılım bilmesinin kişiye avantaj sağlayacağı notlarımın arasında bulunuyor.

 

Zirvenin tek kadın konuşmacısı olan Turkuvaz Medya Digital ve Radyo Reklam Satış Genel Müdürü Neslihan Mesutoğlu , “Eğer iş yapmak, bir ekibin içinde yer almak istiyorsanız o zaman dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek durumundasınız. Girişimcilikte en önemli şey çalışkan olmak, işinizi çok seviyor olmak ve başarıya odaklanmış olmak gerekiyor. “ diye konuştu.

 

Zirvenin en çok ilgi çeken oturumu şüphesiz ki son oturumdu. Oturum başkanlığını Türkiye’nin ilk kuluçka merkezi Embryonix’in Koordinatörü Taylan Demirkaya’nın yaptığı oturumda,  sosyalmedya.co Kurucusu Fatih Güner ve Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov başarılı sunumlarıyla ve samimiyetleriyle salonun dikkatini çekmeyi başardı. Sayın Taylan Demirkaya’nın sunumu, Türkiye’deki girişimci akademisyenlerin sadece İstanbul’da olmadığının önemli bir göstergesiydi. Sektör liderinin İstanbul olması, İzmir ve diğer illerdeki girişimcilerin cesaretini kırmaması gerektiği yönünde önemli açıklamalarda bulunan Fatih Güner, doğru bir girişim için bir laptopun yeterli olacağını söyledi.

 

Keyifli bir zirvenin sonunda, İzmir’de yaşayan bir öğrenci olarak İzmir’deki girişimcilerin daha fazla desteklenmesini ve gençlerin girişimcilik ekosistemine daha fazla katılması gerektiğini düşünüyorum. Zirveye olan yoğun katılım, sponsor firmaların samimi tutumu İzmir’deki potansiyelin çok önemli bir göstergesi. Bu yüzdendir ki, zirvenin sloganında da belirtildiği üzere “ Gelecek için Girişimcilik, Girişimcilik için İzmir!”

Eda Deniz ÖZDEMİR