2. Çocuk Üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi projesinden biri olan Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (Çocuk Üniversitesi), 10 Şubat 2013 Pazar günü yayınlanan resmi gazete ilanı ile açılmış bulunmaktadır.

Çocukların erken yaşta bilim ile tanışması, bilim okuryazarlığı edinmesi, bilimsel düşünme, sorgulama, eleştirel yaklaşım becerilerin kazanması ve tüm bunların sanatın desteği ile gerçekleştirilmesinin önemi ile çocuk üniversitemizde yürütülecek projelerin ve etkinliklerin çalışmaları başlatılmıştır.

Yerleşke içinde yürütülecek etkinlik ve projelerin uygulama süreleri açılacak program içeriğine göre değişecek ve süreç öğrencilerle yönetilecektir. Yapmayı planladığımız birçok farklı etkinlik ve proje olmakla beraber ilk kapsamda gerçekleştirmek istediğimiz bazı çalışmalar aşağıda listelenmiştir. Yapılması planlanan çalışmalarımız:

· Bilim Atölyeleri

· LEGO Robot Atölyesi

· Akıl Oyunları

· Ekoloji Eğitimi

· Felsefe Okulu

· Gökbilim Okulu

· Teknoloji Okulu

· Enerji Laboratuvarı

· Tasarruf Dedektifleri

· Küçük Bahçıvanlar

· Drama Atölyesi

Bu çalışmalarımızın yanı sıra Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezimizde üstün zekalı öğrenciler için de ayrı bir departman kurulacak ve farklı etkinlik ve çalışmalar yürütülecektir.

Resmi Gazete yazısılinki:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/02/20130210-3.htm