2. Bilim ve Gökyüzü Gözlem Şenliği

2. Gökyüzü Buluşmaları, Astronomi ve Uzay Bilimlerinin ülkemizde tanınması, yeni uzay teknolojilerden halkımızın ve öğrencilerin haberdar edilmesi ve bilim konusundaki gelişmelerin aktarılması amacıyla düzenlenmektedir. Etkinlikte, 5 yaş üstü her yaş grubuna hitap eden özellikle öğretmenlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek atölye çalışmaları, alanında uzman kişiler tarafından sunumlar ve bir gözlem şenliğinin vazgeçilmezi olan teleskoplarla gökyüzü gözlemi yapılacaktır.

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı Dahilinde 3 – 4 Mayıs Tarihleri Arasında Gerçekleştireceğimiz Bilim ve Gökyüzü Gözlem Şenliğimize Davetlisiniz.

Geçen sene İMAL Gökbilim Kulübü ile ilkini düzenlediğimiz “Gökyüzü Buluşmaları” gözlem şenliğini gelenekselleştirme adımlarımız devam etmektedir. Bu sene 3-4 Mayıs 2018 tarihinde ikincisi düzenlenecek olan şenliğimiz, proje yürütücülüğünü Yeşim Kuyumcu’nun yaptığı TÜBİTAK-4007 Bilim Şenliği Programı ile desteklenmektedir.

Etkinlikte anaokulundan liseye, her seviyede öğrencimize hitap edecek atölye çalışmaları ve ilgili öğretmenlerimize uzmanlarından bilgilendirmeler yapılacaktır.

Atölye çalışmaları içerisinde sanal evren turu, planetaryum gösterimi, hediyeli artırılmış gerçeklik oyunu, astrofotoğraf sergisi, Güneş Sistemi modelleri, maket sergileri, meteoroloji balonu, gezegen katalogları ve daha fazlası bulunmaktadır.

Teleskolarla gündüz gözlemlerinde Güneş gözlemi yapılacaktır ve farklı gözlem aletleri ile Güneş’in farklı tabakalarına bakılacaktır. Gece gözlemlerinde ise gezegen, ay ve diğer gök cisimlerinin gözlemleri yapılacaktır. Gözlemler havanın açık olması durumunda gerçekleştirilecektir.

Seminerler içerisinde 2 gün boyunca çeşitli üniversitelerden akademisyenler, yıldızlar, evren, diğer gezegenler, kuyruklu yıldızlar ve asteroidler hakkında geniş bilgiler sunacaklardır.

Ziyaret programı için randevu alınız.

İmal Gökbilim Kulübü web sitesi http://imalgbk.wordpress.com