18. ulusal Psikoloji Öğrenci Kongresi

1995 yılında başlayıp her yıl öğrenciler tarafından düzenlenen, psikoloji bölümü okuyan ve psikolojiye ilgi duyan herkesi bir araya getiren Türk Psikoloji Öğrencileri Kongresi 18.’sini 6-9 Temmuz tarihlerinde İzmir Ekonomi Üniversitesinde gerçekleştirecektir.
Kongrenin amacı kontrol teması ve psikoloji bilimi ile ilgili birçok konu hakkında düşünmek, tartışmak, psikoloji öğrencilerinin alandaki çalışmalarını ortaya koymak ve psikoloji alanında uzman akademisyenleri ve araştırmalarını öğrencilerle buluşturmaktır.
Üniversitemizin ev sahipliğinde yapılacak olan kongrenin psikolojinin farklı alanlarında verimli ve etkin bir bilgi paylaşım ortamı oluşturmasını hedefleyen bu kongreye psikoloji bölümü öğrencilerinin, öğretim elemanlarının, psikoloji bilimi ile ilgilenenlerin katılımını bekler, hep birlikte başarılı bir kongre geçirmeyi temenni ederiz.

Saygılarımızla

İzmir Ekonomi Üniversitesi
Psikoloji Bölümü
Kongre Düzenleme Kurulu

 

 

Kontrol

Bu yazıyı okumaya başlamadan önce, sizi bu yazıyı okumaya iten bir olgu olduğunun farkında mısınız? Muhtemelen bu yazıyı kongremizin tema yazısını kontrol etmek için okuyorsunuz. “Kontrol” hayatımızın hep içinde olan; ama çoğu zaman farkında olmadığımız bir olgudur. Öyle ki hepimiz için hayat, doğum kontrolünü bir yana bırakan anne ve babalarımızla başlar. İlkokula giderken ödev kontrolünden, defter kontrolünden, tırnak kontrolünden; hatta bit kontrolünden hepimiz geçmişizdir. Kontrol sadece başkalarının kişiyi denetlemesi ve yoklaması değil, kimi zaman kişinin kendini nesneleştirdiği bir eylem niteliği de kazanır. Bunların yanı sıra; günlük hayatta ocağı kontrol etmek, muslukları kontrol etmek, faturaları kontrol etmek hepimizin rutin eylemleridir.

Dürtü kontrolü, oto kontrol, kontrol odağı, kontrol grubu, motor kontrol ve stres kontrolü gibi bir çok kavram, psikolojinin çeşitli alanlarında yaygın olarak çalışılmaktadır. Bu nedenle bizler 18. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi’nin temasını kontrol olarak seçtik. Temamızdan yola çıkarak “Kontrol sözcüğü size neyi çağrıştırıyor? ” sorusunu temel alan bir araştırma yaptık ve araştırma sonuçları, kadınların ve erkeklerin kontrol kavramından anladıklarının farklı olduğunu ortaya çıkardı. Kadınlarda kontrol kelimesinin, anne-baba kavramlarını çağrıştırdığı bulunurken; erkeklerde ise güç ve iradeyi çağrıştırdığı bulundu. Kongre afişimiz araştırma sonuçlarını görsel olarak özetlemektedir.

Kontrol teması ve psikoloji ile ilgili birçok konu hakkında düşünmek, tartışmak ve de İzmir’de unutamayacağınız bir kongre yaşamak için hepinizi 6-9 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan kongremize bekleriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin