17. Kırkpınar Ulusal Fotoğraf Yarışması

EDİRNE BELEDİYESİ 17. Kırkpınar Ulusal Fotoğraf Yarışması Şartnamesi

KONU VE AMAÇ: Kırkpınar; Ağası, Başpehlivanı, cazgırı, davulcuları, zurnacıları, güreşleri, galibi, mağlubu, bezcisi, yağcısı, peşrevi, altın kemeri, çevirmecisi, seyircisiyle ve pek çok fotoğrafik öğeleri ile hayal edilemeyecek kadar bir kültür iklimidir. Bu kültürün bütün değerleri yarışmanın konusu olabilir.

ORGANİZASYON: “17. Kırkpınar Ulusal Fotoğraf Yarışması”, Edirne Belediyesi tarafından organize edilmektedir ve yürütücülüğü de Edirne Belediyesi tarafından gerçekleştirilecektir.

KATEGORİ: “17. Ulusal Kırkpınar Fotoğraf Yarışması”, sayısal (dijital) Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf olmak üzere tek kategoride yapılacaktır.


KATILIM ŞARTLARI
:

1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

2. Yarışmamıza seçici kurul üyeleri, Edirne Belediye Başkan, Başkan Yardımcıları Edirne Belediye Başkanlığı çalışanları, EFOD Yönetim Kurulu üyeleri, TFSF temsilcisi ve birinci dereceden yakınları dışında 18 yaş ve üzeri profesyonel veya amatör tüm fotoğraf severler katılabilir.

3. Yarışmaya gönderilecek fotoğrafların Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Eserler belge niteliği taşıdığından katılım formuna mutlaka çekildiği tarih yıl olarak belirtilecektir.

4. Fotoğraf Sayısı: Her fotoğrafçı en fazla 4 (dört) adet sayısal Renkli veya Siyah-Beyaz eser ile yarışmaya katılabilecektir.

5. Fotoğrafın orijinal olması ve dijital ortamda değiştirilmemiş olması gerekmektedir. Keskinlik, kontrast, saturasyon, ışık ve renk ayarları gibi basit müdahalelerin dışında tamamen bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş; fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklendiği veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı fotoğraflar yarışmaya kabul edilmez. Aksine davranış kural ihlali sayılır.

6. Daha önce ya da bu yarışmayla eş zamanlı yapılan bir yarışmada ödül almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların kadraj farklılığı içeren görüntüleri yarışmaya katılamaz. Anılan fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan herhangi bir yarışmada ödül almış olduğunun ortaya çıkması durumunda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi yapılır.

7. Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin tamamen ya da kısmen kullanılması kural ihlali sayılır.

8. Katılımcı, internet sitesine yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.

9. Kural ihlalinin tespit edilmesi halinde katılımcıya “TFSF U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi” 13. Madde’deki yaptırımlar uygulanır. Katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara ise talep hakkı doğurmaz.

10. Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.

11. Sergi açılışı ve ödül töreni ile ilgili açıklama, Kırkpınar Haftası Programı belirlendikten sonra katılımcılara ayrıca bildirilecektir.

12. Dereceye giren eserlerin basım ve çerçevelendirme işi T.C. Edirne Belediye Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

13. Yarışma sonunda dereceye giren eserlerden oluşan bir katalog basılacak ve katılımcılara, Balıkesir M. Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı’na, TFSF ve üye derneklere gönderilecektir.

14. Planlanan sergi için ödül ve sergileme alan fotoğraflar T.C. Edirne Belediye Başkanlığı tarafından bastırılacak olup katılımcılardan herhangi bir bedel tahsil edilmeyecektir.

15. Yarışma sonunda tüm katılımcılara teşekkür belgesi düzenlenip gönderilecektir.


ÖDÜLLER
:
Birincilik 2750.- TL
İkincilik 2500.- TL
Üçüncülük 1750.- TL
Edirne Belediyesi Özel Ödülü 1250.- TL
Mansiyon (3 adet) 600.- TL
Sergileme/Satın Alma (En fazla 33 adet) 125.- TL

YARIŞMA TAKVİMİ:
Yarışmanın Başlama Tarihi : 30 Mart 2016
Son Başvuru tarihi : 24 Haziran 2016 saat 23.00 (TSI)
Seçici Kurul Değerlendirmesi : 30 Haziran 2016
Sonuçların Açıklanması : 01 Temmuz 2016
Töreni, Sergi ve Kokteyl : Edirne Belediyesi web sitesinde saha sonra duyurulacaktır.

YARIŞMA SEKRETERYASI/İLETİŞİM: Özlem TAKINDI – Edirne Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdür V. E-posta: basinmd@edirne.bel.tr – edirnebelediyesi@gmail.com Telefon: 0284 214 8062 GSM: 0542 284 2232