17. Doğançay Müzesi İstanbul Orta Okullar Resim Yarışması

Resim Yarışması
Doğançay Müzesi

Doğançay Müzesinin Kuruluş gayelerinden, kültür ve sanat bilgili olarak yetişmelerine katkı sağlamaktır. birisi ve en önemlisi, bütün dünya müzelerinde olduğu gibi Türkiye’de de gelecek nesillerin eğitim

Bu sebeple müze, 16 sene önce, kuruluşundan hemen sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda başlatmış olduğu çocuk resim yarışmalarını büyük bir ihtimamla günümüze kadar sürdürmüştür. Bu sene de, pandemi sürecinin beraberinde getirdiği tüm zorluklara ve destek eksikliğine rağmen; geleneksel yarışmayı sürdürebilmek için başvurular çevrimiçi platform da yapılmaya devam edecektir. Bu yılki yarışma konusu çocuklarımızın yaratıcılığını ortaya koyabilmesi için serbest bırakılacaktır.

Yarışmaya İstanbul’da okuyan ortaokul 5, 6, 7, 8. Sınıf öğrencileri info@dogancaymuseum.org adresinden online başvuruyla katılabilecektir.

Öğrenciler, çalışmalarını konu kısıtlaması olmaksızın istedikleri gibi resmedebileceklerdir. İlk 8’e giren öğrencilere çeşitli ödüller ve bir yıl güzel sanatlar eğitimi kazanmış olacaklardır. Jürinin sergilenmeye değer bulduğu öğrencilere sertifika verilecektir.

Ressam Burhan Doğançay ne yazık ki 9. Yarışmamızdan sonra vefat etti. Burhan Bey’in ihtimam ve titizlikle sürdürdüğü ve İstanbul çocuklarına kazandırdığı bu değerli kültürel markayı aynı titizlikle sürdürmenin çabası içindeyiz.

Yarışmaya Başvuru Koşulları:

Doğançay Müzesi 17. İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması’na İstanbul ilinde okuyan tüm ortaokul öğrencileri katılabilir.

İlk 8’e giren öğrencilere çeşitli ödüller ve bir yıl güzel sanatlar eğitimi kazanmış olacaklardır. Jürinin sergilenmeye değer bulduğu öğrencilere sertifika verilecektir.

Öğrenciler, çalışmalarını konu kısıtlaması olmaksızın istedikleri gibi resmedebileceklerdir. Resimler öğrencinin kendisine ait olacak, grup çalışmaları yarışma dışı kalacaktır. Malzeme seçimi serbesttir. Eserlerin ebatları 50×70 cm den daha büyük olmayacaktır.

Yarışmaya her öğrenci birden çok eserle katılabilir, ancak bir ödül kazanabilir.

Resimlerin mümkün olan en iyi şekilde fotoğraflarının çekilmesi önemlidir, eğer mümkünse taratarak gönderilmesi daha doğru olur. Resmin tamamının görselde görünmesi gerekmektedir. Fotoğraf makinası ya da telefonla yapılacak çekimlerde ışığın doğal ve resmi orijinalini en doğru şekilde yansıtmasına, mümkün olan yüksek çözünürlükte olmasına dikkat edilmelidir.

Son başvuru tarihi: Resim görselleri 15 Kasım 2021 tarihine kadar e-mail üzerinden info@dogancaymuseum.org adresine gönderilecektir. Her resim için;
• Resim sahibi öğrencinin adı soyadı,
• Yaşı,
• Okul adı ve sınıfı,
• İrtibat numaraları (okul ve ev/cep telefon numarası)
• Resmin adı, boyutları, kullanılan malzeme mail gövde metnine yazılmalıdır.

Değerlendirme sonuçları: Yarışma sonunda başarı ve sergileme ödülü kazanan eserler, 30 Kasım 2021 tarihinde kazanan öğrencilere bildirilecektir. Şartlar uygun olduğunda eserlerin bir sergisi yapılacaktır. Ödül sahipleri yapılacak sergi süresi için eserlerini Doğançay Müzesi’ne vermekle yükümlüdürler.

DOĞANÇAY MÜZESİ 17. İSTANBUL ORTA OKULLAR RESİM YARIŞMASI
KONU : “SERBEST”

10.06.2021

YARIŞMA KOŞULLARI ŞARTNAMESİ

1. Doğançay Müzesi 17. Orta Okullar arası resim yarışması bu sene dijital platformdan yürütülecektir, yarışmaya İstanbul’da okuyan Orta Okul 5, 6, 7, 8. Sınıf öğrencileri katılabilecektir.

2. İlk 8’e giren öğrencilere çeşitli ödüller ve bir yıl güzel sanatlar eğitimi kazanmış olacaklardır. Jürinin sergilenmeye değer bulduğu öğrencilere sertifika verilecektir.

3. Öğrenciler, konu sınırlaması olmadan istediklerini resmedebileceklerdir. Resimler öğrencinin kendisine ait olacak, grup çalışmaları yarışma dışı kalacaktır. Malzeme seçimi serbesttir. Eserlerin ebatları 50×70 cm den daha büyük olmayacaktır. Her öğrenci bir ve birden çok eserle yarışmaya katılabilir ancak bir ödül kazanabilir.

4. Son başvuru tarihi: Resim görselleri 15 Kasım 2021 tarihine kadar e-mail üzerinden info@dogancaymuseum.org adresine gönderilecektir. Her resim için;
• Resim sahibi öğrencinin adı soyadı,
• Yaşı,
• Okul adı ve sınıfı,
• İrtibat numaraları (okul ve ev/cep telefon numarası)
• Resmin adı, boyutları, kullanılan malzeme mail gövde metnine yazılmalıdır.

5. Resimlerin mümkün olan en iyi şekilde fotoğraflarının çekilmesi önemlidir, eğer mümkünse taranıp edilip gönderilmesi daha doğru olur. Resmin tamamının görselde görünmesi gerekmektedir. Fotoğraf Makinası ya da telefonla yapılacak çekimlerde ışığın doğal ve resmi orijinalini en doğru şekilde yansıtmasına, mümkün olan yüksek çözünürlükte olmasına dikkat edilmelidir.

6. Değerlendirme sonuçları: Yarışma sonunda başarı ve sergileme ödülü kazanan eserler, 30 Kasım 2021 tarihinde kazanan öğrencilere bildirilecektir. Şartlar uygun olduğunda eserlerin bir sergisi yapılacaktır. Ödül sahipleri yapılacak sergi süresi için eserlerini Doğançay Müzesi’ne vermekle yükümlüdürler.

JÜRİ ÜYELERİ
• Süleyman Saim Tekcan
• Beral Madra
• Vasıf Kortun
• Mehmet Lütfi Şen
• Gökşen Buğra

Daha fazla bilgi için:
Doğançay Müzesi
Adres: Hüseyinağa Mahallesi, Balo Sokak No: 42
Beyoğlu, İstanbul
info@dogancaymuseum.org
+(90) 212 244 77 70