15. Uluslararası MEB ROBOT Yarışması

ROBOT Yarışması
MEB ROBOT Yarışması

Uluslararası MEB Robot Yarışması, 2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Bu yıl 15’incisi Bursa Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksinde 08-11 Mart 2023 tarihlerinde yapılacaktır. Endüstriyel Robot Kol, Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Hızlı Çizgi İzleyen, İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Mini Sumo, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Ustası, Tozkoparan Robot (Temel Seviye), Serbest Proje ve Temalı kategorilerine ek olarak bu yıl ilk defa Su Altı Aracı (ROV) ve Otonom Araç kategorileri de eklenerek 14 (on dört) kategoride gerçekleştirilecektir

Hızlı Çizgi İzleyen ve Mini Sumo kategorilerinde Sanal Robot Yarışması ile ön eleme yapılacaktır. Ön elemede başarılı olanlar Bursa’da yapılacak Uluslararası MEB Robot Yarışması’na katılmaya hak kazanacaktır.

Çizgi izleyen (Temel Seviye), Çizgi izleyen (İleri Seviye), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Labirent Ustası, Endüstriyel Robot Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Tozkoparan Robot (Temel Seviye), Serbest Proje, Temalı, Otonom Araç ve Su Altı Aracı (ROV) kategorilerine başvuranlardan, Robot üretim Raporlarının değerlendirilmesi sonucunda oluşacak listede yer alan robotlar Bursa’da yapılacak Uluslararası MEB Robot Yarışması’na katılmaya hak kazanacaktır.
Ortaokul ve dengi okul öğrencileri, sadece Çizgi İzleyen (Temel Seviye) ve Tozkoparan Robot (Temel Seviye) kategorilerinde yapılacak yarışmalara başvurabilecekler; ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencileri ise bu kategorilere başvuru yapamayacaklardır.

Ön Elemesi Yapılacak Kategorilerin Yarışma Başvuru Tarihi 05 Aralık 2022 – 30 Aralık 2022 tarihleri arasındadır.

Hızlı Çizgi İzleyen
Mini Sumo
Ön Elemesi Yapılmayacak Kategorilerin Yarışma Başvuru Tarihi 05 Aralık 2022 – 17 Şubat 2023 tarihleri arasındadır
Çizgi izleyen (Temel Seviye)
Çizgi izleyen (İleri Seviye)
İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)
Labirent Ustası
Endüstriyel Robot Kol
Tasarla-Çalıştır
Yumurta Toplama (Caretta Caretta)
Tozkoparan Robot (Temel Seviye)
Serbest Proje
Temalı Robot
Otonom Araç
Su Altı Aracı Kategorisi (ROV)

Yarışma başvuruları https://robot.meb.gov.tr adresinden gerçekleştirilecektir.