15 Temmuz, Mehmet Akif ERSOY ve Vatan Sevgisi Kompozisyon Yarışması

15 Temmuz, Mehmet Akif ERSOY ve Vatan Sevgisi Kompozisyon Yarışması

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün, Birlik Vakfı Ankara Şubesi iş birliğiyle Türkiye geneli resmi/özel tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik 15 Temmuz, Mehmet Akif ERSOY ve Vatan Sevgisi konulu “Kompozisyon Yarışması” düzenliyor.

HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ/BİRLİK VAKFI İŞ BİRLİĞİYLE

“15 TEMMUZ, MEHMET AKİF VE VATAN SEVGİSİ” KONULU
KOMPOZİSYON YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN HEDEFİ:

Değişik gerekçelerle örgün eğitim sisteminden yararlanamayan ve bu nedenle eğitimin insanlara sağladığı ekonomik, sosyal ve kültürel kazanımlardan yararlanamamış her yaştan bireyin, söz konusu kayıpların telafisine yönelik, temel eğitimlerini tamamlamalarına ve meslek edinmelerine rehberlik etmek ve ayrıca örgün eğitimini tamamlamış bireylerin, gerçekleştirmek istedikleri yeteneklerine hayat boyu eğitim desteği sağlamaktır.

BİRLİK VAKFI’NIN GAYESİ:

Geleceğin teminatı olan insanların inançlı, vatansever, kültürlü, ilmi seviyesi yüksek, çağdaş, bilimsel ve teknolojik bilgilere sahip, birer şahsiyet olmalarını sağlamak ve milletimizin birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmaktır.

 1. YARIŞMANIN TÜRÜ

Kompozisyon Yarışması.

 1. YARIŞMANIN AMACI

15 Temmuz hain darbe girişimi ve İstiklâl Şairi Mehmet Akif ERSOY’un Vatan sevgisinin öğrencilerin gözünden nasıl algılandığının anlaşılması, ülkemizin istiklâline karşı oynanabilecek iç ve dış odaklı benzer hain girişimlere karşı gençlerin bilinçlendirilmesi ve ayrıca öğrencilerdeki yazarlık kabiliyetinin desteklenmesi.

 1. YARIŞMA KONUSU

“15 Temmuz, Mehmet Akif ve Vatan Sevgisi”

 1. HEDEF KİTLE

Türkiye geneli resmi/özel tüm örgün ve yaygın eğitim sistemi içinde yer alan lise ve dengi okullardaki öğrenciler.

 1. YARIŞMAYA KATILIM

Eserler, Times Ne\v Roman yazı tipinde 12 punto büyüklüğünde A4 kağıda en fazla 3 sayfa hazırlanacaktır. Yarışmacılar eserlerin son sayfasının arka kısmına ön kısımdan görünmeyecek şekilde; Adı Soyadı, Okulu, Sınıfı, Okul Adı, Adresi, Okul Telefonu, İlçesi ve İlini yazacaklardır. Öğrenciler yarışmaya en fazla 1 (bir) eser ile katılabileceklerdir

 1. YASAL HAKLAR
 2. Yarışmaya katılacak eserlerin daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış ve herhangi bir yarışmaya katılmamış olması gerekmektedir.
 3. Dereceye giren eserin yasal sorumluluğu yarışmacıya ait olup, eserin orijinal olmadığının tespit edilmesi halinde, yarışmacının elde ettiği derece iptal edilerek kazanmış oldukları ödül yedek yarışmacıya verilecektir.
 4. Eserlerin ulaşmasında oluşacak gecikmeden Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Birlik Vakfı sorumlu değildir.
 5. Yarışmaya katılan eserlerin tüm hakları Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Birlik Vakfı’na devrolur.
 6. Türkiye Geneli Lise Öğrencileri (Açıköğretim Lisesi Dâhil) başvurabilir.
 7. Jüri kararı kesindir, itiraz edilemez.
 8. Yarışmaya başvuran katılımcılar şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.
 9. YARIŞMA TAKVİMİ
Sıra Yarışma Aşaması Tarih Süre

(Gün)

1 Yarışmanın Duyurulması ve Başlama Tarihi 5 Ocak 2018
2 Öğrencilerin Eserlerini Okullarına Son Teslim Tarihi (Tüm Liseliler; Okul Müdürlüklerine, Açık Öğretim Liseliler; En Yakın Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine, Açık Öğretim İmam Hatip Liseliler; Mesleki Açıköğretim Liseliler; Yüzyüze Eğitim Gördükleri Okul Müdürlüklerine teslim edeceklerdir) 30 Mart 2018 84

(Gün)

3 Okul ve Merkez Müdürlüklerinin Okullarına Ulaşan Eserleri İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerine Son Teslim Tarihi 4 Nisan 2018 5

(İş Günü)

4 İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Tarafından Yapılacak Değerlendirmeler Sonucu Belirlenen İlçe Birincisi Eserin İl Millî Eğitim Müdürlüklerine Son Teslim Tarihi 20 Nisan 2018 16

(İş Günü)

5 İl Millî Eğitim Müdürlüklerine Ulaşan Eserlerin Değerlendirilmesi ve İl Birincisi Eserin Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne (Elden veya Posta İle) Son Teslim Tarihi 11 Mayıs 2018 21

(İş Günü)

6 Sonuçların Açıklanma Tarihi Daha sonra açıklanacaktır.
7 Ödül Töreni Daha sonra açıklanacaktır.

 

 1. JÜRİ TEŞKİLİ

Yarışmanın 5 kişilik final jürisi, Birlik Vakfı (3 kişi) ve Hayal Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (2 kişi) şeklinde daha sonra belirlenecektir.

 1. ESERLERİN GÖNDERİLMESİ

İl Millî Eğitim Müdürlükleri il birincisi eserleri posta veya elden olmak üzere, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün aşağıdaki adresine göndereceklerdir.

 1. DEĞERLENDİRME VE SONUÇLARIN İLANI

Eserlerin değerlendirmeleri sonucu, dereceye giren öğrenciler Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Birlik Vakfı Ankara Şubesi WEB sitelerinden ilan edilecektir.

 1. ÖDÜLLER

Dereceye giren öğrencilere;

 1. 000 TL + Mehmet Akif ERSOY Kitap Seti,
 2. 000 TL + Mehmet Akif ERSOY Kitap Seti,
 3. 000 TL + Mehmet Akif ERSOY Kitap Seti ödül almaya hak kazanacaktır.
 4. Mansiyon: 10 Öğrenciye Necip Fazıl KISAKÜREK Kitap Seti verilecektir.

 

ÖDÜL TÖRENİ

Öğrenciler, Birlik Vakfı tarafından karşılanacak ödüllerini almaya 1 (bir) öğretmen veya 1 (bir) veli eşliğinde daha sonra belirlenecek adrese davet edileceklerdir.

İLETİŞİM

Eserlerin Gönderileceği Adres:

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Emniyet Mahallesi Boğaziçi sokak No 23 Teknikokullar

Yenimahalle/ ANKARA

İletişim:

Telefon: 0312 413 2330 e-posta: [email protected]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.