15-25 yaş arası “İyilik” Ulusal Kısa Film Yarışması

Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu ( Ordap ) tarafından düzenlenen 15-25 yaş arası amatör katılımcılar Ulusal kısa film yarışmasının amacı, Türkiye’de gençlerin kendi milli değerleriyle gelişimini desteklemek, yeni neslin iyilik olgusunu geliştirmek,ülke sinemasına nitelikli insanlar kazandırmanın adımını atmak, yüksek kalitede sanatsal filmlere özendirmek.

TARİH

Erdemli Gençlik Ulusal Kısa Film Yarışması 25 Eylül de başvurular alınmaya başlayıp, son başvuru tarihi 01.Aralık. Gala Aralık 15-25 tarihleri arasında yapılacaktır. Gala tarihinden 10 gün önce dereceye girenlere bilgi verilecektir.

ÖDÜLLER

Ulusal Kısa Film Yarışması’na katılan filmlerin ön komisyon tarafından değerlendirilmesi sonucunda finalistler belirlenir. Başvuran eserlerden katılma koşullarına uygun bulunmayanlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ön komisyonun belirlediği finalistler arasından Ana Jüri , En İyi Kısa Film Ödülünü verir. Kazanan Filmin Yönetmenine Ordap tarafından 10.000TL para ödülü verilir. Jüri tarafından belirlenen ikinci film ödülü verilen filmin yönetmenine Ordap tarafından 5.000TL para ödülü verilir. Üçüncü olan filme 2.500 TL para ödülü verilir.

Jüri gerekli gördüğü durumlarda bir filmin sanatsal ya da teknik dallarından birine Mansiyon verebilir. (2 Adet 1000Tl.)

Filmi temsil eden kişi ödül töreninde bulunmadığı taktirde plaketini alacak fakat para ödülü hakkını kaybedecektir.

Derece alan filmlerin temsilcileri şehir dışından gelecekse yol ve iki gecelik konaklama masrafları Organizasyon komitesi tarafından karşılanacaktır.

YARIŞMA KONUSU

Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu Erdemli Gençlik Kısa Film Yarışması, manevi değerlere, örf ve adetlerimizle unutulmaya yüz tutmuş konularda gençlerimizi duyarlılığa teşvik etmeyi amaçlar. Teknoloji çağında yalnızlaşmaya doğru evrilen toplumumuzda

‘’ Erdemli Gençlik ‘’ hedefiyle, bu yıl yarışma konusu ‘’ İyilik ‘’ olarak gündeme alınmıştır.

‘’ İYİLİK ‘’ insan olma bilincinin başında gelen faktörlerden biridir… İyilik insanın kalbine hoşluklar, güzellikler, ferahlık verirken bu duygudan mahrum olmak, bu lezzeti kalbe tattırmamak bizi biz olmaktan uzaklaştıran ve zamanla duyarsızlaştıran etkenlerdendir.

Bu duyguları genç nesillere hatırlatmak, çağımızın en etkili kitle iletişim aracı olan sinema ile gençleri buluşturmak Kültür ve Sanat etkinliklerini gençliğe sevdirmek ‘’ İyilik teması‘’ ile bu ilk adımların atılması düşünülmüştür.

İyilik kötülüğü önler ve iyilik insanın içinde ki huzur fidanını filizlendirmek için can suyudur. ‘’ İYİLİK ‘’ teması ile sinema alanında gençleri buluşturmak, kısa film yarışmalarından öteye, Erdemli Gençlik için ileriye yönelik atılmış adımlardır.

15-25 yaş aralığında amatör katılımcıların bu yıl ‘’ İYİLİK ’’ teması kurgulanarak anlatması, nitelikli aksiyonel milli film yapımlarının gelişimini amaç edinmiştir.

ORGANİZASYON

Bu yarışma organizasyonu kamu yararı gözeten her türlü kurum, kuruluş ve STK ile işbirliği ve sponsorluk koşullarına açıktır.

Yarışmanın ilanı, medya, sosyal medya, basın ve kuruluşlarının tanıtım ve duyurusuna açıktır.

YARIŞMA KOŞULLARI

Kısa Film yarışmasına tüm amatör katılımcıların kurmaca türündeki filmleri başvurabilir. Filmler yalnızca bu kategoride değerlendirilecektir.

Yarışmanın yapılabilmesi için en az 15 film başvurusu yapılmış olması gerekmektedir.

Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu üyeleri ve üyelerin birinci derece akrabaları yarışmaya katılamazlar.

Kısa film yarışmasına Dijital teknoloji ile çekilmiş, video tekniği kullanılmış bütün amatör yapımlar başvurabilir. Profesyonel imkanlarla 35 mm’lik ve 16 mm’lik amatör filmler başvurabilir.

Yarışmaya katılacak filmin 720p veya 1080p HD. ( mp4, mov, .avi, mpg ) formatlarından biri ile çıktısı alınıp, Filmi yapanın özgeçmişi ( Yaşadığı şehir, doğum tarihi, okuduğu okul vb. ) ile birlikte bir adet fotoğrafı. Filmin afişi ve fragmanı son katılım tarihine kadar verilen elektronik posta adresine eksiksiz olarak ulaştırılması.

Kısa film yarışmasına yurt içinden 15 – 25 yaş aralığında tüm katılımcılar başvurabilir.

Kısa film yarışmasına 5 dk dan az yapımlar başvuramaz. En fazla 15 dk olacak yapımlarda jüri gerekli görürse 15 dk’yı geçen sürelerde esneklik sağlayabilir.

Yarışmaya katılacak filmin profesyonel anlamda başka yarışmalar için de hazırlanmamış olması gerekmektedir.

Yarışmacı telifi olan bir eserle katılmış olması durumunda, telif haklarının belirlediği telif cezasını, yarışmacı tarafından karşılanması taahhüdünü kabul etmiş olur.

Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu Komitesi gerekli gördüğü taktirde, yönetmelik ve yarışma koşulları ve süresi hakkında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Yarışmaya katılacak filmlerin yapımcıları, filmlerin yarışma sürecinde ve ileriki yıllar da Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu tarafından yayınlanmasında hak talep etmediklerini taahhüt eder.
Yarışmaya katılan filmlerin temsilcileri yönetmelikteki koşulları kabul etmiş sayılır.
Bu yönetmelik dışında kalan tüm hususlarda ve doğabilecek anlaşmazlıkların çözüme bağlanmasında yarışma koordinatörlüğü yetkilidir.

İletişim Bilgilerimiz
+902164813427
+90 506 373 64 29 +90 555 992 91 52
info@ordap.org
Bulgurlu Mahallesi Alemdağ Caddesi No:102 Adaklı Sitesi A-Blok Kat:4/11-12 Üsküdar İSTANBUL