14. Uluslararası MEB Lise Öğrencileri Arası Robot Yarışması “Göbeklitepe”

Robot Yarışması
Lise Öğrencileri Robot Yarışması

Millî Eğitim Bakanlığı koordinesinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Vakfı (TEKNOFEST) ve Türk İşbirliği Koordinasyonu Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde her yıl farklı bir şehirde düzenlenen Uluslararası MEB Robot Yarışması’nın 14’üncüsü, geçtiğimiz yıl Şanlıurfa’da planlanmış ancak COVID-19 salgını nedeniyle ertelenmek zorunda kalınmıştı.

Ertelenen 14. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nın yeni tarihi belirlenmiş ve geçen yıl hazırlıkları başlanılan Şanlıurfa ilinde düzenlenmesi 20.01.2021 tarih ve 90757378- 821.05-19434274 sayılı Bakanlık Onayı ile uygun görülmüştür.

Yer : GAP Arena Spor Salonu ve Yerleşkesi
Tarih : 14-18 Haziran 2021

Geçen yıl belirlendiği üzere; UNESCO dünya miras listesine alınan 12 bin yıllık geçmişiyle “Tarihin sıfır noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe nedeniyle yarışmanın teması “Göbeklitepe”, slogan ise “Ahican Tarihin Sıfır Noktasında” olacaktır.

Yarışmalara ait uygulama ve kategori kılavuzları üzerindeki son güncellemeler, COVID-19 önlemleri, Yarışma Takvimi ve gerekli dokümanları robot.meb.gov.tr menülerinden ve haberin altında verilen linklerden yayınlanmıştır.
Yarışma COVID-19 tedbirleri kapsamında alınan tedbirlerle seyircisiz olacak şekilde Şanlıurfa ilinde GAP Arena Spor Salonu ve Yerleşkesinde yapılacaktır.

Yarışmaya ortaokul ve dengi okullar, liseler ve üniversite öğrencileri başvurabilecektir.
Yarışmalara geçen yıl yapılan başvurular bu yıl yeniden alınacaktır. Geçen yılki başvuruların yenilenmesi gerekmekte olup ayrıca yeni başvuruların yapılması da mümkün olabilecektir.
COVID-19 salgını nedeniyle bu yılki yarışmalar ulusal düzeyde olacak, uluslararası başvuru alınmayacaktır.
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında 14. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına müracaat edilen Tasarla Çalıştır, Temalı, Yumurta Toplama, Mini Sumo, Labirent Ustası, Hızlı Çizgi İzleyen kategorilerinden yarışmada dereceye girenler dahil belirlenecek sayıda yarışma ekipleri 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde İstanbul ilinde yapılacak olan “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) Robotik Yarışmalarına” katılabilecektir. Kategori kuralları, yarışmacı sayıları ve yarışma tarihleri konuyla ilgili çalışmalar tamamlandığında ayrıca duyurulacaktır. “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) Robotik Yarışmalarına” katılacak kategorilerin yarışma kılavuzları yenilecek olup, yeni kurallara göre yarışmalar ve üst finaller yapılacaktır.

robotik
Robot yarışması

Ayrıca, yarışmaya katılan tüm yarışmacı ekip üyelerine;
Katılım Belgesi ve bir çanta içerisinde; Promosyon Ürünleri verilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ
1 Yarışma Başvuruları Düzeltme ve Onay İşlemleri 15 Şubat 2021–21 Mayıs 2021
2 Stant Başvuru ve Kabul işlemleri 1 Nisan 2021–21 Mayıs 2021
3 Kura Kayıt İşlemleri Kategorilere göre kura kayıt tarihleri sonradan ilan edilecektir.
4 Tur Kuralarının Çekilmesi Kategorilere göre tur kura tarihleri sonradan ilan edilecektir.
5 Açılış Töreni 15 Haziran 2021 Saat:10.00
6 Yarışmalar 14-18 Haziran 2021
7 Ödül Töreni 18 Haziran 2021